כלי העבודה של הקקדו

פיגארו, עוף מסוג קקדו המתגורר בגן החיות הסמוך לוינה שבאוסטריה הדגים לאחרונה את יכולתו לייצר כלי עבודה פשוטים, בלי שאף אחד לימד אותו כיצד לעשות זאת

קקדו

בכל פעם שהחוקרים הניחו מול הקקדו פיגארו אגוזים, הוא יצר לעצמו כלי עבודה חדש כדי להביא אותם -צילום: University Of Oxford

פיגארו הוא קקדו שגדל מגיל צעיר בשבי, בגן חיות בסמוך לוינה שבאוסטריה. הוא משתייך למין של קקדו המכונה "גופין", וזמן רב חוקרים חשבו שבני המין גופין בכלל אינם מסוגלים להשתמש בכלי עבודה. להפתעת החוקרים פיגארו הדגים בחינניות שלא רק שהוא יודע כיצד להשתמש בכלים כאלו, הוא גם מסוגל לייצר אותם.

חוקרים מהאוניברסיטאות אוקספורד ווינה צילמו את פיגארו בשעה שבעזרת המקור החזק שלו הוא חתך פיסות עץ ארוכות מקורות העץ של הכלוב שלו ומענפי עצים שנכנסים לכלוב ונעזר בהם כדי לגרוף לעברו חפצים שמחוץ להישג מקורו. איך הוא בכלל למד לעשות זאת?

"פיגארו הצליח להשיג אגוזים בכל פעם שהנחנו אותם שם, וכמעט כל פעם הוא הכין לשם כך כלי עבודה חדש", סיפרה מובילת המחקר אליס אאורספרג מאוניברסיטת וינה בהודעה לעיתונות. "הוא מראה לנו שאפילו כשהם אינם רגילים להשתמש בכלי עבודה, בני המין הזה, במיוחד אלו שהם סקרנים, טובים בפתרון בעיות ומצוידים במוח גדול יחסית, מסוגלים לגלף כלים".

ציפורים שדגות את הדגים בעזרת פיתיון עשוי מלחם

מתברר שבממלכת העופות, ובכלל בעולם החי, פיגארו כלל אינו מיוחד ביכולתו להשתמש בכלי עבודה. מינים רבים אחרים למדו כיצד לנצל מקלות ואבנים לצרכיהם, ואחדים מהם אף מסוגלים ליצור כלי עבודה לצרכיהם.

מבין בעלי הכנף, העורבים ידועים בשימושם בחפצים, ואלו מביניהם שמתגוררים בסביבה העירונית אף הדגימו כיצד הם יכולים לנצל את האמצעים הנוחים שהיא מציעה. למשל, מדוע לא להיעזר במכוניות נוסעות כדי לפצח אגוזים קשים במיוחד? עורבים יפנים נצפו כשהם משליכים אגוזים קשים על מעברי חצייה וממתינים שהמכוניות הנוסעות יעשו עבורם את המלאכה הקשה. מעט אחר כך, כשאור הרמזור הופך לאדום והמכוניות נעצרות, העורבים ניגשו אל האגוזים המפוצחים שעל הכביש ונהנו מתכולתם.

גם השחפים הדגימו שימוש בכלי עבודה. כדי לפצח את קונכיות הרכיכות שהם רוצים לאכול, הם פשוט עולים אתן גבוהה לשמים ומשליכים אותן על סלעים קשים. היו שחפים שנצפו כשהם נעזרים בפיסות לחם כפיתיון לדגי הזהב שהם רצו לאכול, ויש גם אנפות שצולמו כשהן נעזרות בפופקורן כדי להכין פיתיון לדגים שהם דגו.

להכין פקק זמני לבור המים

קקדו

יופי, תוכי חכם. עכשיו תעשה את זה שוב – צילום: Alice AuerspergUniversity of Vienna

כשהדולפינים מחפשים מזון בקרקעית הים, פעמים רבות האף שלהם משתפשף בשעה שם סורקים את הקרקעית, וזה כנראה לא כל כך נוח. ב-2005 חוקרים מאוסטרליה ומארה"ב דיווחו על קבוצת דולפינים שנצפו כשהם עוטפים את האף בחומרים ספוגיים בשעה שהם מחטטים בקרקעית הים. הדולפינים גם ידועים בחיבתם למשחקים, ומתברר שהם יודעים לייצר לעצמם משחק כזה – בועות אוויר טבעתיות שהם מתמרנים ודוחפים ממקום למקום בעזרת אפם.

ולא נשכח את הקופים המדגימים מגוון שימושים מעניינים בכלי עבודה. ד"ר תומס בראוור ממכון מקס פלנק שבגרמניה תיעד במחקרו גורילה שהשתמשה במקל ההליכה הארוך שלה כדי ללמוד על עומקם של המים בבריכה שבדרכה. עוד הוא דיווח במחקרו על גורילה אחרת שהשתמשה בגזע עץ כגשר שעזר לה לעבור מעל ביצה עמוקה. ב-2007 שימפנזים באפריקה הדגימו לחוקרים מאוניברסיטת איווה שבארה"ב כיצד הם מכינים חניתות פשוטות ממקלות עץ ואף מחדדים אותן באמצעות השיניים.

גם הפילים מוכרים באינטליגנציה שלהם. כשגדרות חשמליות חוסמות את דרכם של הפילים, ידוע שהם נעזרים בבולי עץ גדולים או בסלעים שהם משליכים לעבר הגדר כדי לחתוך אותה או פשוט כדי לנתק את זרם החשמל שבה. בדרום אפריקה גם נצפה פיל שדאג לשמור לעצמו בור מים לשימוש חוזר מאוחר יותר. הוא קילף מעט מקליפתו של עץ סמוך, לעס אותה היטב עד שיצר ממנה צורת כדור גדול, סתם בעזרת הכדור את בור המים ואף הסתיר את הבור ואת "הפקק" שעליו עם חול. מאוחר יותר, כשרצה לשתות שוב הוא חזר לבור, הסיר ממנו את כיסוי החול, שחרר את הפקק שהכין קודם לכן ושתה להנאתו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!