ג’אנג גאו-לי – אחד ממנהיגיה החדשים של המפלגה הקומוניסטית

ג'אנג גאו-לי

ג’אנג גאו-לי, סגן ראש הממשלה – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

ב-15 בנובמבר, עם סיום הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), נחשפו לציבור חברי הוועדה המתמדת של הפוליטבירו. אלה חמשת האנשים שהצטרפו למנהיג המפלגה החדש, שי ג’ין-פינג, ולראש הממשלה החדש לי קה-צ’יאנג. ג’אנג גאו-לי הוא אחד מהם.

ג’אנג גאו-לי, סגן ראש הממשלה, נולד ב-1946 למשפחה ענייה שהתגוררה באזור ג’ין-ג’יאנג שבמחוז פו-ג’יאן. אביו נפטר טרם מלאו לו 10 שנים ואמו האלמנה נאבקה כדי לגדל את חמשת ילדיה. ג’אנג למד בבית ספר תיכון בשם צ’יאו-שנג בעיר ג’ינ-ג’יאנג. בשנת 1965 הוא התקבל ללימודים בפקולטה לכלכלה שבאוניברסיטת שיא-מן, שם התמחה בסטטיסטיקה תכנונית. לימודיו נקטעו בתקופת "המהפכה התרבותית" אך מאוחר יותר הוא השלים אותם עד לקבלת תואר.

בשנת 1970 התקבל כעובד בחברת הנפט גואנג-דונג מאו-מינג. הוא זכה להתחבב על שני אנשים חשובים: זנג צ’ינג-הונג, אז סגן מנהל לשכת החוץ של משרד הנפט, וג’ואו יונג-קאנג, שהיה מנכ"ל חברת "נפט וגז טבעי של סין" (China Petroleum & Natural Gas). שני האישים ידועים כנאמנים לג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין.

מאוחר יותר, ג’אנג קודם לתפקיד מנהל בחברת הנפט מאו-מינג. הוא עלה בהדרגה מתפקיד נספח מזכיר המפלגה בחברת הנפט לנספח מזכיר הוועדה המחוזית של המפלגה במחוז גואנג-דונג.

בשנת 2001 הוא הועבר למחוז שאן-דונג ובשנת 2003, מונה למזכיר המפלגה, התפקיד הבכיר ביותר במחוז זה. בקונגרס ה-17 של המפלגה שנערך בשנת 2007, הוא מונה לחבר הפוליטבירו ובמקביל, למזכיר המפלגה של הוועדה העירונית בטיאן-ג’ין.

לדברי מקורבים למשטר, ג’אנג הפך לאחד האנשים המועדפים על ג’יאנג דזה-מין, בגלל מחווה מיוחדת של כבוד שנתן לו בפומבי: ב-1 במאי, יום חג העבודה, ב-2006, ג’יאנג שפרש רצה לטייל בהר טאי הפופולרי.

ג’אנג גאו-לי התעלם מהתיירים שבאו לנפוש במקום ומהאי נוחות שנגרמה להם, והורה לסגור ליומיים את אתרי התיירות באזור. הוא דרש מהכפופים לו לערוך קבלת פנים ל ג’יאנג דזה-מין ולהכריז עליו כמנהיג האהוב עליהם. מושב רחב שנישא על ידי שמונה עובדים, הסיע את ג’יאנג דזה-מין במעלה ההר והוריד אותו משם. ג’אנג גאו-לי בעצמו צעד מאחור כמלווה. צופים סיפרו שהדבר דמה לתהלוכה של קיסר מתקופה עתיקה.

לדברי שין גווי-זי, ראש וועדת המפלגה במחוז יו-נאן, זה היה המהלך המפורסם ביותר של "התרפסות-לג’יאנג". היה במהלך זה סיכון, שבסופו של דבר השתלם לג’אנג עם מינויו לפוליטבירו, וכעת לוועדה המתמדת.

ג’אנג גאו-לי גם יודע להבחין לאן נושבת הרוח. בימי גדולתו של בו שי-לאי, כאשר מעמדו היה בשיא, ג’אנג היה מזכיר הוועדה של המק"ס בעיר טיאן-ג’ין. הוא עקב מקרוב אחרי בו ושר את ה"שירים האדומים", שירי הלל לקומוניזם. בספטמבר 2009, ג’אנג יחד עם פקידים אחרים, ארגנו הרכב של "עשרת אלפים איש שרים" בעיר טיאן-ג’ין והם עצמם הצטרפו לשירה. תוך מספר חודשים אורגנו בכל האזורים והמחוזות של טיאן-ג’ין מעל ל-23,000 הופעות, וכ-3.8 מיליון בני אדם צפו בהן.

באמצע אפריל, כשסילוקו הפוליטי של בו שי-לאי היה ודאי, ג’אנג קרא למערכת הפוליטית ולמערכת המשפט של טיאן-ג’ין "ללכת בדרכו של החבר הו ג’ין-טאו, יו"ר הוועד המרכזי של המק"ס [מנהיג סין דאז]".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!