סין: התבדחת על חשבון המפלגה? אתה צפוי למאסר

עונשים כבדים לגולשים שמתבדחים על נושאים רגישים מבחינה פוליטית

טוויטר

צילום מסך שהביא למעצרו של משתמש טוויטר שצייץ בדיחה על המפלגה – צילום: מתוך אתר Twitter.com

אזרח סיני (36) העובד בתחום הפיננסי נעצר על ידי כוחות הביטחון הסיניים לאחר שפרסם ציוץ עוקצני בטוויטר על הכינוס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) שננעל לאחרונה.

ארבעה ימים לפני נעילת הקונגרס ה-18 של המק"ס, כשהושבעו מנהיגיה החדשים של סין, פרסם ג’אי שיאו-בינג ציוץ עוקצני המתייחס לאירוע. בציוץ הוא מציע שזה היה הפרק האחרון בסרט "היעד הסופי", סרט אימה בדיוני משנות ה-2000 המתאר נער שמטוסו מתפוצץ וגורם להרג כל תושבי העולם למעט כמה ניצולים, שגם הם מתים אחד אחד באופן מסתורי.

בתיאורו את הקונגרס ה-18 של המק"ס, האירוע הפוליטי החשוב ביותר בסין בעשור האחרון, ג’אי אימץ את קו העלילה האפוקליפטי של הסרט. ב-4 נובמבר הוא צייץ בטוויטר שלו: "הפרק השישי של ‘יעד סופי’ יוצג בבתי הקולנוע ב-6 בנובמבר. תקציר העלילה: האולם הגדול של העם [בו התקיים הקונגרס ה-18] מתמוטט לפתע ורק שבעה מתוך 2000 הנוכחים בישיבה ניצלו – אבל לאחר מכן הם מתים אחד אחד. האם זה משחקו של האל או זעמו של ‘גרים ריפר’ (מלאך המוות)? כיצד המספר המסתורי 18 פתח את שערי הגיהינום? הבכורה העולמית המרעישה תוצג ב-8 בנובמבר!".

יומיים לאחר הציוץ חשבון הטוויטר של ג’אי נחסם.

ג’אי הואשם ב"הפצת מידע שגוי וטרוריסטי", והוא נעצר על ידי כוחות הביטחון. הדבר נודע כשגולש בשם@iamhudi התקשר לאשתו של ג’אי. עובדת היעלמו אושרה על ידי שני אנשים שביקרו בבית המשפחה, לדברי הסופר והבלוגר יה-שואה צאו.

משפחתו של ג’אי לא נתנה ביטוי פומבי למעצרו קודם לכן בהנחה שהוא ישוחרר עם נעילת הקונגרס.

לדברי הגולש @iamhudi, ג’אי נמצא במרכז המעצרים מי-יון בבייג’ינג. שיחת הטלפון שלנו למרכז המעצרים נקטעה מיד אחרי שהזכרנו כי מדובר בתקשורת זרה.

לא ברור כיצד שירותי הביטחון של סין השיגו את המידע על חשבונו האישי של ג’אי שיאו-בינג שהשתמש בטוויטר בכינוי @stariver.

מדיניות שמירת הפרטיות של טוויטר קובעת: "אנו עשויים להסתיר או לחשוף את המידע אודותיך אם אנו מאמינים שזה הכרחי כדי לציית לחוק, לתקנה או לבקשה משפטית". החברה המפעילה את טוויטר לא ענתה לבקשת התגובה שהופנתה אליה במייל. ייתכן גם שכוחות הביטחון של סין השיגו בעצמם מידע על ג’אי מאתרים מקומיים או באמצעות מערכת הפיקוח שלהם על האינטרנט.

עצומה לשחרורו של ג’אי

ב-17 בנובמבר, וון יון-צ’או, איש תקשורת מהונג-קונג, העלה באינטרנט עצומה הדורשת ממשרד הביטחון של בייג’ינג לשחרר מיידית את ג’אי.

"אנו מבקשים ברצינות הרבה ביותר ממשטרת בייג’ינג להפגין מעט הומור ולא להפוך עניין פעוט לאירוע גדול", לשון העצומה. "במיוחד אין לאכזב את ציפיות הציבור מההנהגה החדשה מיד לאחר נעילת הקונגרס ה-18 של המפלגה, על ידי הגבלות על חופש הדיבור ורדיפה חסרת כל בסיס של אזרחים".

העצומה צברה תאוצה ורבים חתמו עליה, בסין וברחבי העולם, וגם אנשים שאינם סינים.

המשטר בסין גזר בעבר עונשים כבדים על גולשים שהעזו להתבדח על נושאים רגישים מבחינה פוליטית. "פושעת הטוויטר" הראשונה, כך היא כונתה, הייתה וואנג יי, אקטיביסטית שבשנת 2010 לעגה לצעירים ההיפר-לאומניים. היא פרסמה את "הטוויט" "נוער זועם, הסתער!"

המקרה הוגדר כ"פגיעה בסדר החברתי". העונש על כך? שנה של חינוך מחדש במחנה העבודה לנשים של הנאן.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!