סקר רשמי בסין: רוצים רפורמה פוליטית לפני רפורמה כלכלית

בניגוד למדיניות המשטר הסיני שמתמקדת ברפורמות כלכליות, אזרחי סין רוצים ראשית משטר דמוקרטי, כך על פי הסקר

סין

הסקר מראה שתמיכה בדמוקרטיה היא במקום הראשון, אחר כך המלחמה בשחיתות, ואחר כך הרצון לשיפור בפרנסה. הפיתוח הכלכלי הוא במקום הרביעי. נושא יחסי החוץ ממוקם אחרון בסדר העדיפויות של הציבור – צילום: Weibo.com

בעוד שהמפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) מתמקדת ברפורמות כלכליות, מה שהציבור בסין באמת משתוקק אליו הוא רפורמה פוליטית וחירויות רבות יותר, כך מגלה סקר מקוון.

סמוך לפתיחת הקונגרס הלאומי ה-18 של המק"ס ב-8 בנובמבר, נערך סקר דעת קהל שכותרתו "סקר מקוון המתמקד בקונגרס ה-18". את הסקר ערך העיתון People’s Daily הנשלט על ידי המק"ס, במטרה לבדוק את סדר העדיפויות של קוראיו. בראש סדר העדיפויות של המשיבים הייתה מערכת פוליטית דמוקרטית (56,414 תשובות); חיסול שחיתות היה במקום השני (36,641 תשובות), שיפור הפרנסה תפס את המקום השלישי (32,410 תשובות), ואילו הפיתוח הכלכלי היה במקום הרביעי (12,470 תשובות).

שי ג’ין-פינג, יושב הראש החדש של המק"ס, ומנהיגים בכירים אחרים אמרו כי הם יתמקדו בשיפור המצב הכלכלי של סין, אך דיברו מעט מאוד על הסיכוי לרפורמה פוליטית דמוקרטית אמיתית.

גם גולשים ברשת התייחסו לסקר. הנושאים שקיבלו את ההתייחסויות הרבות ביותר היו ענייני פרנסה, הגדלת הפנסיה, ביטול של מערכת רישום משקי הבית, והשקעה ממשלתית גדולה יותר בחינוך היסודי.

תושב שנגחאי בשם "דו" אמר לאפוק טיימס שאנשים ציפו שהקונגרס הלאומי ה-18 יביא איתו אות לרפורמה פוליטית, והם פחות מתעניינים ברפורמות כלכליות וחברתיות. רפורמות כלכליות שיפרו את חייהם של רבים, הוסיף דו, אבל ללא רפורמה פוליטית, המק"ס ממשיכה להשתמש לרעה בכוחה הפוליטי, להפקיע בתים ולהגדיל את הונה באמצעות גניבה מהציבור.

שי צ’ון-טאו, פרופסור ב"בית הספר המפלגתי של הוועד המרכזי של המק"ס", ציין לאחרונה במאמר דעה שביצוע כל סוג של רפורמה פוליטית יהיה קשה יותר מאשר ביצוע של רפורמה כלכלית. בעוד שברפורמות כלכליות מעורבים בעיקר אינטרסים אישיים, לרפורמה פוליטית תהיה השפעה רבה ומרחיקת לכת על אינטרסים של מנהיגים ועסקנים ברמות שונות בתוך המפלגה הקומוניסטית. זה יהיה זהה להפיכה של המפלגה נגד עצמה, הוא אמר. לכן יש התנגדות עזה לכל סוג של רפורמה פוליטית.

וו פאן, פרשן פוליטי מניו יורק התייחס לעתידה של סין וציין שלושה תרחישים עתידיים אפשריים למק"ס: הראשון הוא שתהליך הרפורמה הפוליטית יתקדם וסין תצעד לכיוון חדש; התרחיש השני הוא שמירה על הסטטוס קוו; והשלישי הוא פניה לאחור והרחבת הדיכוי.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!