סין: מותם של צעירים במכל אשפה הפעיל את הצנזורה

הצנזורה הסינית פעלה במהירות כדי להסתיר את מותם של חמישה נערים צעירים חסרי כל שניסו למצוא מחסה מהקור

לי יואן-לונג

העיתונאי לי יואן-לונג, הראשון שדיווח על מות הנערים ב-16 בנובמבר, יום לאחר השבעת מנהיגיה החדשים של סין – צילום: אתר Weibo.com

המשטר הסיני עורר זעם ציבורי כשניסה להסתיר את הידיעה על מותם של חמישה נערים שברחו מביתם ונהרגו במכל אשפה גדול בדרום מערב סין.

הנערים, אחים ובני דודים בגילאי 13-9 ששם משפחתם טאו, ניסו למצוא מחסה מהקור והדליקו מדורה כשישבו בתוך מכל אשפה גדול. גופותיהם נמצאו על ידי צוות פינוי אשפה בעיר בי-ג’יה שבמחוז גווי-ג’ואו, אחד המחוזות העניים ביותר בסין. הדבר אירע ב-16 בנובמבר ומאמינים שהנערים מתו כתוצאה משאיפת פחמן חד חמצני.

לי יואן-לונג, העיתונאי שדיווח לראשונה על הסיפור, "נלקח" על ידי המשטרה ב-21 בנובמבר, כחלק מניסיונות המשטר לאיים עליו ולהעלים את הידיעה.

משרד התעמולה המרכזי התייחס לסיפור כבעל רגישות גבוהה וב-20 בנובמבר הוא פרסם הוראה לתקשורת להשתיק את הסיפור. גולש אינטרנט דיווח מהעיר בי-ג’יה על אבטחה מוגברת ועל נוכחות משטרתית גבוהה המונעת מהציבור להעלות שאלות לגבי מקרה המוות.

הידיעה שפורסמה באינטרנט על ידי העיתונאי מתנגד המשטר לי יואן-לונג, התפשטה במהירות ברשת ועוררה בציבור ברחבי סין צער על מות הנערים. גולשים זעמו על ההזנחה הרבה בה חיו הילדים ועל הטיפול הרשמי הלקוי בנושא.

ארגון זכויות האדם China Rights Observer הצליח ליצור קשר עם לי יואן-לונג, שסיפר באמצעות טלפון סלולרי שהוא נוסע בניידת משטרה ושהוא נאלץ לצאת "לחופשה". כך דיווח רדיו אסיה החופשית, RFA, לאחר שגולש אינטרנט פרסם התראה על היעדרו של לי.

במאמץ להגביל פרסום נוסף, ב-20 בנובמבר משרדי התעמולה הורו לעיתונים לדווח על האירוע באופן מתון בלבד. "לא לפרסם את הידיעה בעמוד הראשון, לא לפתות את הקוראים לקרוא את הסיפור, לא לספק לסיפור קישורים, לא להגיב עליו ולא לשלוח עיתונאים למקום", כך דווח אתר האינטרנט China Digital Times המפרסם ומתעד הודעות מסוג זה.

סין

תצלום של מגוריהם של חלק מהנערים, שהועלה לאינטרנט הסיני לאחר מותם. חמשת הנערים הצעירים שברחו מביתם נמצאו ללא רוח חיים במכל אשפה גדול לאחר שהבעירו אש כדי להתחמם – צילום: Weibo.com

גולש אינטרנט שנסע לבי-ג’יה לחקור את הנושא, דיווח בהודעה שפרסם באתר Weibo שברחבי העיר הוגברה נוכחותם של כוחות הביטחון. "שוטרים במדים ושוטרים חשאיים נמצאים בכל מקום ברחבי הכפר, בעיקר בסביבת זירת האירוע ובאזור בית הלוויות. נחקרתי על ידי המשטרה באולם ההלוויות, ושוטר מנסה לקחת אותי לתחנת המשטרה".

זעם ציבורי מתמשך

זעם הגולשים משקף את כאבם של אזרחים סינים רבים ממגוון סוגיות שההנהגה החדשה אינה צפויה לפתור, כגון מחסור בשירותים חברתיים למשפחותיהם של מהגרי העבודה המגיעים לערים מהאזורים הכפריים, צנזורה נרחבת, מבנה פוליטי וכלכלי המשרת את פקידי המשטר אך לא את האזרחים ומערכת ביורוקרטית אטומה כדוגמת המשטרה שמזניחה את החיפוש אחר אלה שנמלטו מבתיהם.

לאחר שפורסמו הידיעות, מספר פקידי משטר התפטרו או פוטרו. עם זאת, התגובות באינטרנט חושפות את עומק הזעם הציבורי המתמשך כנגד המשטר. ציבור הגולשים מפנה את האצבע המאשימה למדיניות החברתית הכושלת של המשטר, האחראית לדברי הגולשים לטרגדיה זו כמו גם לטרגדיות דומות נוספות.

"אם לא נתמרד, כולנו נמות מוות בלתי טבעי!" כתב אחד הגולשים. גולש אחר כתב: "הציבור הרחב רותח מזעם. פקידי המשטר הקומוניסטי – הכינו לעצמכם ארונות קבורה!"

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!