ראש ממשלת סין עוזב את תפקידו עם חרטות

טוען שלא די בכלכלה מפותחת ושיש צורך לשפר גם את מוסריות האומה

סין

וון ג’יא-באו, ראש ממשלת סין, בנאום בתאילנד מול אנשי עסקים מובילים, ב-21 בנובמבר. הוא הביע חרטה על שלא עשה די כראש ממשלת סין – צילום: BYNTVNews

וון ג’יא-באו, ראש ממשלת סין הנוכחי, נשא לאחרונה נאום שהוא אולי התבטאותו הפומבית האחרונה, לפני שיסיים רשמית את תפקידו במארס הקרוב. הוא ביקש מהעם הסיני "לשכוח אותו", הביע חרטה על כך שלא עשה מספיק במילוי תפקידו וציטט מספר שורות מהשירה הסינית הקלאסית כדי להפגין את היושרה שלו.

וון נשא את נאומו בפני אנשי עסקים סינים מובילים בתאילנד. לשם הגיע מקמבודיה, בתום ועידת הפסגה של מזרח אסיה, שם הגן על תביעתה הטריטוריאלית של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) בים סין הדרומי. הוא אמר כי הוא "נרגש במיוחד" לדבר בפני הקהל ושיבח את התפתחותה הכלכלית של סין במהלך 30 השנים האחרונות, לפני שעבר למצב רוח כבד יותר. "כדי שמדינה תזכה לכבוד מהעולם, לא די בכלכלה מפותחת, ומדע וטכנולוגיה חזקים. עליה גם לשפר את האופי והמוסריות של האומה".

בהמשך הוא השתמש בשפה החמקמקה הסטנדרטית של מנהיגים בסין, כשדיבר על הצורך "בקידום הקמת מוסדות משפט לאומיים", ועל הצורך "להבטיח את חירויות וזכויות העם".

זכויות וחירויות אלה, אמר וון, הם תנאי לכוחה הלאומי האמיתי של סין ולהמשך התפתחותה. "תמיד חשתי שיש דברים רבים שלא השלמתי, ושיש דברים רבים שלא עשיתי כראוי", אמר וון, לפני שעבר להשוות את עצמו למשורר שהתאבד.

הוא ציטט שתי שורות מפורסמות מ"הקינה", שיר מפורסם שלדברי וון מחברו הוא המשורר האהוב עליו ביותר. השיר מספר על צ’ו יואן, שהיה שר הגון בתקופת מלחמת המדינות (343-278 לפנה"ס) שעמיתיו גרמו לו עוול. צ’ו יואן יצא לגלות, כתב את שיר הקינה והטביע את עצמו באגם.

וון דקלם את השורות: "אבל מאחר ולבי אהב טוהר שכזה, לא אצטער אם אמות תשע מיתות", ובהמשך ציטט "הלוואי ויכולתי להישאר טהור ולמות מות ישרים. מעשה שכזה זכה לשבחים מפיהם של חכמי קדם".

הוא הוסיף הסבר: "לרדוף אחר האמת, גם אם אמות תשע ​​פעמים, לא אתחרט. וגם אם אדם מת כדי להוכיח את חפותו, עליו למות כשהוא כנה והגון".

וון המשיך: "כבר אמרתי בעבר שהקדשתי את עצמי למדינה במשך יותר מ-40 שנה. אני מקווה שאנשים ישכחו אותי […] אבל אני לעולם לא אשכח את מולדתי ואת עמי".

לאחרונה היו טענות נגד ראש הממשלה שמשפחתו התעשרה בעת שצבר כוח פוליטי.

קהילת הגולשים ברשת הייתה חלוקה לגבי דבריו של וון: יש שאמרו כי עשה את המיטב אבל נחסם על ידי כוחות פוליטיים שלא בשליטתו; אחרים הגיבו בחריפות ובציניות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!