פעילי דמוקרטיה סינים תובעים את המנהיגים שהיו מעורבים בטבח בכיכר טיאננמן

התובעים ידרשו פיצוי בשווי מיליון דולר לכל אחד מהם, כמו גם סכום כולל של 10 מיליון דולר שלדבריהם ישמש להקמת קרן סיוע לקורבנות אחרים

טאנג באי-צ'יאו

טאנג באי-צ’יאו, מנהיג סטודנטים בתנועת טיאננמן בשנת 1989, במסיבת עיתונאים שכינס ב-2 בדצמבר – צילום: Chen Tiancheng/Epoch Times

מנהיגי סטודנטים לשעבר שהיו פעילים במחאה למען דמוקרטיה בשנת 1989 יזמו תביעה אזרחית נגד דמויות מפתח במשטר הסיני שהיו מעורבות בטבח בכיכר טיאננמן. הם דורשים פיצוי כספי נכבד שלדבריהם ישמש להקמת קרן סיוע.

מי שמוביל את המהלך הוא טאנג באי-צ’יאו, פעיל ותיק המכהן כיום כנשיא "האקדמיה לדמוקרטיה של סין" שמושבה בניו יורק. התביעה תוגש נגד לי פנג, ראש ממשלת סין באותם ימים, המכונה "הקצב של בייג’ינג" על תפקידו המוביל בדיכויה האלים של המחאה, כמו גם נגד ג’יאנג דזה-מין, שמעט לאחר הטבח מונה למנהיג המפלגה הקומוניסטית, אשר תמך בסנקציות שננקטו. שני בכירים נוספים מאותם ימים – דנג שיאו-פינג ויאנג שאנג-קון – הוזכרו אף הם, אך מאחר שנפטרו בינתיים, לא תוגש נגדם תביעה.

טאנג עצמו היה מנהיג סטודנטים באותה תקופה והוא בילה שלוש שנים מחייו בכלא הסיני לאחר שהואשם ב-1989 בתעמולה ובהסטה אנטי מהפכניות. הוא סיפר על התביעה האזרחית במסיבת עיתונאים שכינס ב-2 בדצמבר בניו יורק.

טאנג לקח על עצמו לגבש את הצוות המשפטי ולקבוע את סעיפי החוק לפיהם תוגש התביעה. הוא סיפר שהוא מקווה לפתוח בהליכים משפטיים בתחילת השנה הבאה.

טאנג מקווה לנצל את האנרגיה של מה שהוא רואה כתסכול כללי כלפי המשטר הסיני, הן מבית והן מחוץ למדינה, ולהשתמש בתביעה כדי לתמוך בדמוקרטיה במדינה הקומוניסטית.

"זה רק הצעד הראשון. בעתיד יהיו צעדים נוספים", אמר טאנג לאפוק טיימס במסיבת העיתונאים. "יהיו משתתפים נוספים. תיווצר תנועה עצומה לתביעה ולנשיאה באחריות".

הואנג שיאנג, משורר סיני בעל שם דיבר במסיבת העיתונאים והביע את תמיכתו בתכנית המשפטית. הוא סיפר בהתרגשות שהוא בילה מחצית מחייו בכלא הסיני לפני שהגיע לארצות הברית, רק בגלל הדברים שכתב בזמנו. "איך אפשר לפצות על עוולות כאלו?" הוא שאל.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!