סין: המדינה מגדילה את הפיצוי על הפקעת קרקעות

מומחים מתריעים נגד אופטימיות יתרה

סין

שער טייאנאנמן לאור השקיעה בבייג’ינג, ב-9 ביוני, 2012 – צילום: Feng Li/Getty Images

במאמציה לשכך את ההתמרמרות הציבורית בנושא הפקעת אדמות, העבירה מועצת המדינה של סין ב-28 בנובמבר טיוטת תיקון המגדילה עד פי עשרה את התשלומים לחקלאים שאדמותיהם מוחרמות.

הפרטים המדויקים עדיין לא ברורים, והתיקון עוד לא אושר. למרות השינוי כביכול בגישה, מומחים בסין אומרים שהנהלים המשופרים לא ישנו את טבעה של פרקטיקת הפקעת האדמות בכפייה, ומציינים שאפילו עם הגדלת הפיצוי יש סבירות גדולה שהוא לא יגיע כלל לידי בעלי הנכסים –הוא יישאב "על הדרך" לכיסיהם של עובדי ציבור.

הכלכלן יאנג בינג מפרובינציית הא-ביי אמר בריאיון לאפוק טיימס שלדעתו המשטר מעורר תקוות שווא באנשים כאשר הוא מציע להם סכום מוגדל. ”אפילו אם יגדילו את הפיצוי פי 100, זוהי עדיין הפקעה בכפייה. זו לא רק הסוגיה של פיצוי עבור האדמה. צריך שלבעלים של קרקעות משותפות ובעלי אדמות מדינה יהיו אותן זכויות. כאשר המשטר רוצה להפקיע קרקע משותפת, אסור שהאינטרסים של האיכרים ייפגעו. צריך שתהיה בידם הזכות לדחות את העסקה, לא משנה מה היקפה. אסור שהפקעת קרקעות בכוח תמשיך להתקיים”, אמר יאנג.

לדבריו, אפילו במקרה שאיכרים יקבלו פיצוי גבוה יותר, פקידים מושחתים ימנעו מהם לקבל אותו במלואו. עתה, כאשר השחיתות משתוללת ללא רסן בסין, בעלי תפקידים בכל הדרגות גורפים רווחים עצומים מהפקעת קרקעות בכוח.

”בלתי אפשרי לחלוטין!” הייתה תגובתו של תושב שנגחאי קאי וון-ג’ון כששמע על האפשרות של פיצוי מוגדל. משפחתו של קאי שינתה את מקום מגוריה בעקבות הריסת ביתם. הוא תהה כיצד ישפיע הפיצוי המוגדל על מפתחי קרקעות. ”אם הפיצוי יגדל פי עשרה, איך זה יוכל להיות ריווחי עבורם?”

החדשות הציתו דיון ער באינטרנט. לי זימו,ראש מדור מחקר נדל”ן בעיתון בעיר נאן-ג’ינג, כתב בווייבו: ”הפיצוי על קרקעות משותפות באזורי הכפר יוגדל פי עשרה? האם אפשר לשים סכום כזה בכיסי האיכרים? האם זה לא יהיה מניע מרכזי בהעלאת מחירי הבתים?”

אחר התבטא: ”אם מחיר הקרקע שתירכש על ידי המפתחים יעלה פי עשרה, מחירי הבתים יוכפלו, לפחות”.

גולש נוסף כתב: ”מובטח עכשיו שיהיה גידול של שמונה, או אפילו 18 אחוז בתמ"ג בשנים הקרובות”.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!