חברי קונגרס “אימצו” את עורך הדין הסיני הכלוא גאו ג’י-שנג

ברית חדשה שנוצרה בין ארגוני זכויות אדם, מגייסת נותני חסות בקונגרס האמריקני למענם של אסירי מצפון

הפרויקט להגנה על חירויות

משאל לימין, חבר הקונגרס ג’יימס פ. מק’גוורן; קטרינה לנטוס סוויט מהוועדה לחופש דת בין-לאומי; אנט לנטוס מוועדת טום לנטוס לזכויות האדם; פראנק ג’נוסי מאמנסטי הבין-לאומי וחבר הקונגרס פראנק וולף – צילום: Shar Adams/The Epoch Times

עורך הדין הסיני לזכויות אדם גאו ג’י-שנג, שבאופן בלתי חוקי נרדף ונתון במעצר מאז 2006, היה לאסיר המצפון הראשון הזוכה לדאגתה המיוחדת של ברית חדשה שנרקמה בין מגוון ארגוני זכויות אדם, חלקם עצמאיים וחלקם מסונפים לממשלת ארה"ב.

גאו ג’י-שנג, הכלוא כעת במאסר לאחר ששימש כסנגורם של מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג הנרדפים בסין, "אוּמָץ" על ידי חבר הקונגרס פרנק וולף במסגרת פרויקט חדש להגנה על חירויות.

התכנית להגנה על חירויות נוסדה בשיתוף ועדת טום לנטוס לזכויות האדם, הוועדה לחופש דת בין-לאומי וארגון אמנסטי הבין-לאומי. מטרת התכנית היא שחברי קונגרס "יאמצו אסיר ויתמכו בשחרורו", וגם יביאו לשינוי המדיניות שהובילה למעצרו, כך מסביר חבר הקונגרס ג’יימס פ. מק’גוורן. מק’גוורן עצמו אימץ את נביל רג’ב, פעיל זכויות אדם מבחריין היושב בכלא לאחר ששלח הודעות טוויטר שלא נשאו חן בעיני הרשויות.

במקביל לאימוצם של אסירים מסוימים ותמיכה בשחרורם, "מנקודת מבט רחבה יותר המטרה היא להעלות את המודעות ואת התמיכה באסירי המצפון ברחבי העולם", אמר מק’גוורן.

"יש יותר מדי אנשים אמיצים ברחבי העולם שנמקים בתאי כלא רק בשל מעורבותם במחאות שקטות", אמר וולף.

וולף, שמטיף כבר שנים למען זכויות אדם בסין, אמר בראיון שנתן לאחר האירוע ביום ה’ ה-6 בדצמבר, "מצב זכויות האדם בסין הוא מהגרועים בעולם".

הוא סיפר על התכניות להבטחת שחרורו של גאו: "נעשה הכול, כל מה שיכול לעבוד. מכתבים, פגישות, אנחנו גם נדאג שכל משלחת שתצא לסין תעלה את הנושא", אמר.

"נעשה שוב כל מה שעבד בשנות ה-80", הוא הוסיף, ותיאר את מה שהוא רואה כשנות הזהב של התמיכה האמריקנית בזכויות אדם ברחבי העולם, בתקופת כהונתו של הנשיא קרטר ובמיוחד בתקופתו של הנשיא רייגן.

המטרה היא להביא לסיומם של "הפחד, חוסר הצדק וחוסר הכבוד", אמר פרנק ג’נוסי, ראש סניף אמנסטי הבין-לאומי בוושינגטון.

עדות אישית מחדר העינויים

גאו ג’י-שנג התנסה בעוולות ובשפלות רבות. הוא הגן על קבוצות רבות הנרדפות בסין, ולבסוף גם על מתרגלי פאלון גונג, ובכך עורר את זעמם של כוחות הביטחון של המפלגה הקומוניסטית. עקב כך הוא סבל מעינויים אכזריים.

באחד המקרים, בשנת 2007, הוא נחטף ונלקח לחדר עינויים של כוחות הביטחון, שם הותקף באכזריות במשך 50 יום. "אל תדבר עדיין על עינויים על ידי המפלגה הקומוניסטית, כי ניתן לך עכשיו קורס מקיף בנושא! אתה צודק, אנחנו מענים את [מתרגלי] הפאלון גונג. הכול נכון. 12 השיעורים שאנחנו עומדים לתת לך יושמו על מתרגלי הפאלון גונג", נאמר לו, כך מסר במכתב שפרסם מאוחר יותר.

"בשעות העינויים הבאות התעלפתי מספר פעמים כתוצאה ממחסור במים ובמזון ובעקבות הזעה מרובה", הוא סיפר. החדירו קיסמים לאיבר המין שלו והחזיקו סיגריות בסמוך לעיניו בניסיון לאלץ אותו לוותר על עיסוקו בהגנה על זכויות אדם וכדי לאלץ אותו לכתוב מאמרים התוקפים את הפאלון גונג. בדצמבר 2011 הוא נידון לשלוש שנות מאסר.

"הפרויקט להגנה על חירויות" צפוי לאמץ גם סינים אחרים המגינים על זכויות אדם, שכן הוא מכוון למשוך בשלב הראשון לפחות 300 תומכים נוספים מהקונגרס שכל אחד מהם יאמץ פעיל זכויות אדם נרדף.

ארגון אמנסטי הבין-לאומי יבחן את המועמדים, בתיאום עם קרן לנטוס ועם הוועדה לחופש דת בין-לאומי, ויכין רשימות של פעילי זכויות אדם כלואים, מהן חברי הקונגרס יוכלו לבחור. עם יעד ראשוני של 300 חברי קונגרס שכל אחד מהם יאמץ אסיר אחד, ייתכן שהפרויקט עלה על מסלול שיאפשר לו להשיג את המטרה עליה דיבר מק’גוורן בדברי הפתיחה שלו, "לוודא שאף אחד לא ישכח".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!