פרשנות: מנהיג סין שלח מסר במהלך ביקור בדרום סין

שי ג’ין-פינג מתרחק מניצים במפלגה הקומוניסטית, ורומז שיש מרחב צר לרפורמות מדיניות

שי ג'ין-פינג

שי ג’ין-פינג, מנהיג המפלגה הקומוניסטית באירוע רשמי בספטמבר. – צילום: Feng Li/Getty Images

שי ג’ין-פינג, המנהיג החדש של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) יצא לסיור רשמי ראשון מחוץ לבייג’ינג מאז שנכנס לתפקידו. הסיור שנערך ב-7 בדצמבר היה בעיר שן-ג’ן שבמחוז גואנג-דונג. העיר הגובלת בהונג קונג נחשבת למרכז כלכלת הדרום ומכנים אותה לעתים קרובות "החלון של מדיניות ההיפתחות של סין" .

ביטאון המשטר "גלובל טיימס" כתב שהביקור הוא "הד" לביקורו של דנג שיאו-פינג לפני 20 שנה, דאז "המנהיג העליון של סין" שקידם רפורמות כלכליות, והוא סימן למחויבותה של ההנהגה החדשה להעמקת הרפורמה הכלכלית בסין.

מתרחק מניצים במפלגה

המידע על סיורו של שי ג’ין-פינג נשמר בפרופיל נמוך וסוכנות הידיעות הסינית שין-חואה, המשמשת כשופר של המק"ס, לא הזכירה אותו בחדשות של אותו יום.

פרט אחד שהפתיע פרשנים היא העובדה ששי ג’ין-פינג לא נפגש עם נשיא המועצה המבצעת של הונג קונג, ליונג צ’אן-יינג, שביקר אף הוא באותו יום במחוז גואנג-דונג.

העיתון "הונג קונג אפל דיילי" ציטט מדבריו של הפרשן לין הלי שאמר שבעבר, אם מנהיגי המפלגה ונשיא המועצה המבצעת של הונג קונג היו בגואנג-דונג באותה עת, הם היו נפגשים מתוך נימוס או מתוך צורך. "ניתן היה לחשוב ששי ג’ין-פינג ירצה לשוחח פנים אל פנים עם ליונג כדי לקבל מידע ממקור ראשון", אמר לין.

עם זאת, לפי רדיו הונג קונג, שי עזב את העיר שן-ג’ן מבלי להיפגש עם ליונג. "בייג’ינג חשדנית לגבי פעילותו של ליונג מאז שהתמנה לתפקידו לפני מספר חודשים", הוסיף לין. ככל הנראה החשד הנובע קשור ברדיפת מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג.

אחד הנושאים המעיקים ביותר ששי ג’ין-פינג ירש כראש המפלגה הוא נושא רדיפת מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג, שנמשכת כבר 13 שנה. לדברי פרשנים רבים, עניין זה הפך לכאב ראש עצום למפלגה הקומוניסטית, משום שמעורבים בו פשעים נגד האנושות. אם הפשעים יתגלו הם עלולים לגרום לנזק חמור למפלגה.

מה הקשר להונג-קונג?

בחודשים האחרונים החלו הטרדות נגד מתרגלי פאלון גונג גם בהונג קונג, באמצעות ארגון חדש ששמו "טיפוח נוער הונג קונג בע"מ", (HKYCA), כך לדברי מקורות בפאלון גונג. לפי אותם מקורות, הארגון שיש לו קשרים למפלגה הקומוניסטית מתרכז בעיקר בהתגרות במתרגלי הפאלון גונג בהונג קונג והפרעות לפעולות המחאה השקטות שלהם.

ב-6 בדצמבר, יום לפני ביקורו של שי בשן-ג’ן, סגן היו"ר לין גואו וחברים אחרים בארגון HKYCA ניסו לחסום את פעילותם של אתרי מידע נגד רדיפת הפאלון גונג הפועלים בהונג קונג, כך דיווחה לאפוק טיימס גב’ ליאו, מתאמת של אתרי המידע של הפאלון גונג בהונג קונג. אך ב-7 וב-8 בדצמבר פעילי HKYCA עזבו לפתע את המקום, היא הוסיפה.

הסיבה לנסיגה הפתאומית של HKYCA, על פי לין זי-שו, פרשן לענייני סין באפוק טיימס, היא ששי ג’ין-פינג מתחיל להתרחק מהניצים במפלגה.

שי ג’ין-פינג שלח שני מסרים בביקורו בדרום סין, לדעתו של לין. המסר האחד הוא ליידע את המתונים במפלגה שהוא הולך בדרכו של דנג שיאו-פינג, ושיש מרחב צר מאוד לרפורמה פוליטית. המסר הנוסף, על פי לין, הוא לניצים במפלגה המצדדים ברדיפה בסגנון מאו דזה דונג של מי שנתפסים כמתנגדים למשטר.

נראה שההתעלמות של שי ג’ין-פינג מנשיא המועצה המבצעת של הונג קונג, ליונג צ’אן-יינג, היא חלק מהמסר השני וסימן למורת רוחו של שי מהתנהלותו של ליונג שמביכה את המק"ס, אמר לין.

בין הניצים במפלגה נכללים חברי המחנה של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המק"ס: ג’ואו יונג-קאנג לשעבר ראש מנגנוני ביטחון הפנים וכן חבר הפוליטבירו המודח בו שי-לאי, שהפעילו לחץ להמשיך את רדיפת הפאלון גונג, כדי שלא יועמדו לדין ויאלצו לשאת באחריות למעשיהם.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!