כוחה של מילה

למה אומרים לחיים? למה אומרים אמן? למה מכסים את החלות?

 

חופשה - סירה

צילום: Photos.com

סך הפעולות, החוויות, הנורמות ו”התמונות” שאנו חווים טרם המפגש עם מילה או ביטוי כלשהו, משפיעות עלינו באופן שונה. הפרשנות האישית הנוצרת אצל כל אחד מאיתנו נעה בין אהדה, אדישות ועד אנטגוניזם. כך למעשה יוצרות מילים ורצף ביטויים משמעות ייחודית אצל כל אחד מאיתנו, והקשת הרחבה של חיינו מושפעת מכך. אני יודע, אתם רוצים דוגמאות.

כשפגשתי בפעם הראשונה את הראשון שאמר לי – מה המצב אחי? הייתי בטוח שהוא צוחק. אני בן יחיד ואח לשתי אחיות, אני לא זוכר שיש לי אח נוסף ולדעתי הוא גם לא הכיר את אמי ז”ל, מה גם שלא נראה לי שאנחנו דומים. אחי? מילה גדולה בעלת משמעות עבורי, איך היא הפכה לנחלת הכלל ונאמרת בקלות שכזו? באחד המאמרים האחרונים ציינתי את תוכניתו של חיים הכט “יצאת צדיק” והתייחסתי לעבריינים שפגעו בלקוחות ואינם נותנים את הדין (גיליון 242). חשבתי על כך מאוחר יותר, גם המילה “צדיק” הורסת את מרקם הערכים. האם מי שממלא את חובתו כראוי הוא צדיק? זו חובתו. צדיק מוגדר אדם שהתנהגותו נעלה מהסטנדרט והוא עושה יותר מהמצופה ממנו.

לקידום התיירות באזור צפון ים המלח, כינסנו בעלי עסקים לחשיבה יצירתית. המטרה מוקדה באיתור פלח שוק בקרב רווקים ורווקות המחפשים זוגיות, בעיקר בקרב אלו שנואשו מכל ערבי הפנויים פנויות ומפתרונות הקסם שאכזבו. הרעיון נסב סביב יצירת פסטיבל ייחודי בחוף הים וסוכם על התכנסות במתחם שבחצר פאב-מסעדה בצומת אלמוג. שעות וימים דיברנו על כך ולא שמנו לב לשם הפאב… “הצ’אנס האחרון”. המקום אותנטי ומנוהל על ידי משפחה מקסימה, אך תארו לכם פרסום הזמנה לאירוע שבו מצוין נקודת מפגש עם שם שכזה… אני משאיר בידכם את החשיבה על תפיסת הלקוח. אהדה? אדישות? או אנטגוניזם?

נניח שעל הפרשנות האישית של השומע ניתן להתווכח, אך נראה לנו שבדבר אחד אין ספק, האדם שאומר את המילה או הביטוי מבין אותה ואת משמעותה. הגיוני לא? אז זהו, שלא תמיד. פגשתי בעלי עסקים חרדים ושאלתי אותם האם בשביל להתפלל בכוונה, מומלץ להבין את מה שנאמר? בוודאי, הם ענו לי. התשובה כה ברורה. אם כך אתם יכולים להסביר לי מה פירוש צמד המילים “סברי מרנן” הנאמרות על ידנו בכל קידוש? הם התלבטו. לא רציתי להעמידם במבוכה ומייד הסברתי להם שבדקתי את הביטוי. התורה מצווה לשתות יין במצבים הבאים: כדי לטשטש את חושיו של אדם שנידון למוות או שאיבד אדם קרוב (“תנו שיכר לאובד ויין למרי נפש”), אך גם מצווה לשתות יין במצבי שמחה (“יין ישמח לבב אנוש”). סברי מרנן פירושו: מה אתם סוברים נכבדי, (היין) למוות או לחיים? ומה אנחנו עונים?… לחיים. אופס. כמה זמן אמרנו ולא הבנו?

למה אומרים לחיים? למה אומרים אמן? למה מכסים את החלות? וכו’. עכשיו אתם מבינים למה כתבתי את הספר ולמה נסעתי לחו”ל… עכשיו הגיע תורי לנסות ולהבין מה עובר לכם בראש… עד תאילנד? מה, אי אפשר לכתוב בארץ? הוא כותב את המאמר כדי לחדש לנו או כדי לקדם את הספר שלו? אענה בקצרה, כשלמילה יש כוח כדי לכתוב צריך השראה. אז מה, אתם אוהדים? אדישים? או מגלים אנטגוניזם?… יהיה אשר יהיה, בכל מקרה שיהיה לכם לחיים.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!