סרט: “ארגו” (Argo) – דרמת מתח בכיכובו של בן אפלק שגם ביים

הסיפור של הברחת ששת האמריקנים מאיראן במהלך משבר בני הערובה ב-1979

Argo

בן אפלק, אלן רקאין וג’ון גודמן פותחים “משרד הפקות” בלוס אנג’לס

ה-4 בנובמבר 1979, המהפכה באיראןבעיצומה. המונים זועמים צובאים על שגרירות ארה”ב בטהרן. כמה עשרות חמושים פורצים לשגרירות ולוקחים 52 אזרחים אמריקנים כבני ערובה במשך 444 ימים.

שישה מעובדי השגרירות מצליחים לברוח מן הדלת האחורית ולמצוא מקלט בבית השגריר הקנדי. עכשיו זה רק עניין של זמן עד שהם יימצאו ויוצאו להורג. טוני מנדז (בן אפלק), איש ה-CIA המומחה לחילוצים חשאיים, מציע תכנית בעלת סיכון גבוה להבריחם בבטחה מחוץ למדינה. התכנית שהוא מציע כל כך מופרכת עד שהיא יכולה לקרות רק בסרטים

Argo

טוני מנדז (אפלק) וששת הנמלטים מתכננים את הברחתם מאיראן

חובבי ז’אנר סרטי הפעולה, ימצאו במותחן “ארגו”, המבוסס על סיפור אמיתי, את מבוקשם. זהו ללא ספק סרטו הטוב ביותר של בן אפלק (בימוי והפקה) שגם מככב בו. למרות שהסרט צולם בלוס אנג’לס, וושינגטון די.סי ואיסטנבול ולא באיראן ולמרות שנוספו לו אי אלו תוספות שאינן קשורות כלל לסיפור האמיתי שהתרחש, זהו סרט מתח מצוין שמאפשר גם הצצה לעולם שלא רבים יכולים להגיע אליו.
הסרט פותח בשחזור האירועים ההיסטוריים באיראן שהובילו לעלייתו של האייתולה חומייני לשלטון. ובמעבר חד הוא מגיע להמוני המפגינים התובעים להסגיר לידיהם את השאה הגולה. לאחר שההמונים מתפרצים לשגרירות ולוקחים בני ערובה ואילו ששת הנמלטים יוצרים קשר עם השלטונות בארצות הברית, יושבים המומחים של ה-CIA ומנסים לתכנן כיצד לחלץ אותם. יש תכנית לחלצם על אופניים, לציידם במפה ולכוונם לעבר הגבול הטורקי שם יזדהו בתור מורים בינלאומיים, אבל אף אחד לא מאמין בתכנית הזו. טוני מנדז, איש ה-CIA חושב על משהו אחר: הוא למד על צוות הפקה קנדי שמחפש אחר לוקיישן לסרט מדע בדיוני – משהו בסגנון נוף ירח, מאדים, מדבר ומציע שאיראן תהיה יעד טוב. “אני אטוס לאיראן, כולנו נטוס לשם ביחד כצוות קולנוע. וזהו”, אומר מנדז.

Argo

בן אפלק בתפקיד סוכן הסי.איי.איי טוני מנדז

מאוחר יותר זה יוגדר “כרעיון הרע הכי טוב בנמצא” ומה שמפתיע בכל הסיפור הוא שזה באמת אכן קרה. “אתה לא מצפה שמישהו ישתמש ברעיון של סרט מדע בדיוני כסיפור כיסוי כי זה שערורייתי”, מסביר אפלק, “אבל זה משהו שאנשי קולנוע עושים – הם מחפשים לוקיישנים”.  זהו סרטו השלישי של אפלק כבמאי. בעוד שסיפורם של 52 בני הערובה האמריקאים ידוע כבר זמן רב, סיפורם של ששת הנמלטים לביתו של השגריר הקנדי הותר לפרסום רק ב-1997.

 

Argoלפני הצילומים רצה אפלק להעניק לשחקנים המגלמים את ששת האמריקנים תחושה של הסיטואציה הייחודית. “רציתי שהם יגורו יחד בלוקיישן עם תפאורת הסט ושזה יהיה קרוב ככל שניתן לתנאי הצילום. זה היה קריטי לסרט שהם ייראו כאנשים אמיתיים כדי שהצופים יוכלו להזדהות עמם”. כולם נאספו בבית בלוס אנג’לס ששימש כביתו של השגריר הקנדי ואחרי שהוצאו ממנו כל קווי הטלפון והאינטרנט כדי לא לבלבל אותם מבחינת התקופה, החלו להירקם ביניהם מערכות יחסים כפי שצפוי שיקרה. הם הסיטו את הווילונות ואף אחד לא יצא מהבית במשך 6 ימים. הצוות ישב שם, בדיוק כמו שישבו ששת הנמלטים האמריקנים, והעבירו את הזמן במשחקי קלפים, אוכל ושתייה. הם גם צפו בהרבה סרטים משנות ה-70 כדי לנסות להיכנס כמה שיותר לעולם ולתרבות של אז.

ואכן הסרט הוא אותנטי מאוד, מהיר ומורט עצבים. מומלץ בהחלט.

לאתר הרשמי של הסרט ארגו

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!