סין: עשרות אינטלקטואלים מציעים רפורמות פוליטיות

האינטלקטואלים שפרסמו את הצעתם באמצעות בלוג באינטרנט תומכים ברפורמה הדרגתית במסגרת שלטון המפלגה הקומוניסטית הסינית. יש השואלים האם זה אפשרי?

ג'יאנג צ'יאן-פאן

ג’יאנג צ’יאן-פאן, פרופסור בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת פקינג – צילום: אתר Weibo.com

אנשי אקדמיה ומשפטנים ידועים בסיןחתמו על הצעה הקוראת למנהיגיה החדשים של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק”ס) לקדם רפורמות פוליטיות מתונות, כולל הפרדה בין המפלגה למדינה.

במסמך לא מוזכרת אפשרות של סיום שלטון המפלגה האחת. החותמים מסבירים שהם תומכים ברפורמה הדרגתית. הצעת הרפורמה נוסחה על ידי פרופסור ג’אנג צ’יאן-פאן מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת בייג’ינג שפרסם אותה במיקרובלוג שלו. ההצעה קוראת למק”ס לשלוט במדינה בהתאם לחוקה, להגן על חופש הדיבור, לעודד יוזמה פרטית, לטפח עצמאות של מערכת המשפט ולאפשר לעם לבחור את נציגיו ללא הפרעה מצד המפלגה.

לדברי פרופסור ג’אנג, סין חייבת לעבור טרנספורמציה מהירה כדי שתוכל לטפל בצורה טובה יותר בבעיותיה הרבות, כולל אי צדק חברתי, שחיתות וניצול לרעה של סמכויות על ידי רשויות הממשלה. הוא הוסיף: “אם לא יחול שינוי בסין, קיימת סכנה של מהפכה או של כאוס”.

בריאיון לסוכנות הידיעות AP,  אמר ג’אנג: “למעשה זו הצעה מתונה מאוד. אני מקווה שהממשלה תוכל להסכים לה ושההצעה תתניע דו שיח ציבורי בין המשטר לבין העם”.

אחד החותמים, ליו קיי-מינג, מייסד ומנהל “מכון שן-ג’ן לחברה בת זמננו” אמר שקשה לדעת האם המנהיגות החדשה תאמץ את ההצעות האלו. עם זאת, ההצעות מתאימות לדרך שהמק”ס אמורה ללכת בה, כגון כינון של מדינת חוק המתנהלת על פי החוק והרחבת המאמצים לקראת “התחדשות לאומית”. לדברי ליו ההמלצות מבוססות על המערכת השלטונית הקיימת.

יחד עם זאת, ההצעה לא מזכירה נושא שאינטלקטואלים רבים העלו, כלומר, שלא ניתן לפתור לחלוטין את הבעיות של סין כל עוד ממשיך להתקיים בה שלטון יחיד של מפלגה אחת. “מנקודת המבט שלנו כסינים החיים בסין”, הוסיף ליו, “אנחנו יודעים שכרגע אין זה מציאותי לצפות לקץ מהיר של דיקטטורת המפלגה האחת. אנו מקווים שהמק”ס תבצע שינויים במסגרת המערכת הנוכחית כדי לקיים את הבטחותיה לדמוקרטיה, לחופש ולשמירה על זכויות אדם. עם זאת אנו מדגישים שהיא צריכה בסופו של דבר לקדם דמוקרטיה חוקתית, חופש וזכויות אדם”.

מספר אינטלקטואלים ציינו שהמשטר לא יוכל אף פעם להשיג יעדים אלה בשלמותם בגלל הרצון של המפלגה שאוחזת בשלטון “לשלוט לנצח”.

לי דה-טונג, דמות בכירה בתקשורת בסין אמר לרדיו “קול אמריקה” שרפורמה פוליטית בסין תוביל לביזור שליטתה של המק”ס על החוק, על הפרלמנט ועל החברה. הוא ציין שביזור זה הוא הכרחי כדי להשיב את העצמאות של מערכת המשפט ולשנות את הסטטוס קוו בו בתי המשפט הם בשליטתה המוחלטת של המפלגה.

מהלך שכזה יכול לסכן את שלטונה העתידי של המק”ס ולכן המנהיגים יהססו לבצע כל רפורמה פוליטית שהיא. יחד עם זאת ציין לי: “אין דבר כזה שמפלגה יכולה לשלוט לנצח”.

הכתבה המקורית
הכתבה באנגלית

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!