האמת על צמיחת התמ”ג הסיני

נתוני הצמיחה והתוצר המקומי הגולמי הסיני כפי שהם מוצגים, מתעלמים מהעלות הכלכלית של פגיעה בסביבה ומנתוני האינפלציה – ייתכן שהחישוב הריאלי אינו מצביע על הצמיחה המשתקפת מהנתונים הרשמיים

פועלים סינים

פועלים בשנגחאי. לדברי מומחים נתוני התמ”ג הסינים הרשמיים מסתירים בעיות מרכזיות שיכולות להפחית את שיעור התמ”ג במידה ניכרת – צילום: Mark Ralston/AFP/Getty Images

כלכלנים מערביים מדברים ביראת כבוד ובקנאה על צמיחת התוצר המקומי הגולמי (תמ”ג) של סין, אולם מומחים בסין ומחוץ לה מאתגרים את ההערכה המקובלת של צמיחה שנתית בשיעור של כ-10 אחוזים בשנה במהלך שלושת העשורים האחרונים.

מצד אחד, בחישובי הצמיחה לא נכללות העלויות הסביבתיות. לי יאנג, סגן נשיא האקדמיה הסינית למדעי החברה שבבייג’ינג אמר כי שיעור הצמיחה הריאלי של התמ”ג עשוי להיות רק כחמישה אחוזים אם לוקחים בחשבון את ההידרדרות האקולוגית ואת הזיהום הסביבתי הגובר.

במדינות המערב לא תמיד כוללים את הנזק הסביבתי בחישובי התמ”ג, אך במרביתן משקיעים בתיקון המפגעים הסביבתיים, דבר שעדיין כמעט ואינו מתבצע בסין.

מחקר של Bank of America תומך בטענתו של לי. פרשנים מעריכים כי בשנת 2009, הרס סביבתי בלתי הפיך כדוגמת כריתת יערות, מדבור וזיהום מים עלה לסין כ-3.8 אחוזים מהתוצר. הצמיחה הרשמית של סין בשנת 2009 הייתה בשיעור של 9.2 אחוזים, אך אם מפחיתים ממנה את הנזקים הסביבתיים שיעור הצמיחה הריאלי הוא 5.4 אחוזים בלבד. סך הנזקים לסביבה בסין הסתכמו ב-2009 ב-1.4 טריליון יואן (223 מיליארד דולר), גידול של 9.2 אחוזים בהשוואה ל-2008.

בזבוז משאבים טבעיים

לי יאנג מאמין שההישג המשתקף בשיעורי הצמיחה הנומינליים הושג באמצעות צריכה בזבזנית של משאבים טבעיים ועל ידי זיהום סביבתי. לטענתו התמקדות בנתוני התמ”ג בלבד במודל הפיתוח הכלכלי המסורתי הובילה לדלדול משאבי הטבע ולנזק חמור לסביבה.

המחקר של Bank of America תומך בטענתו של לי שסין צומחת בעיקר באמצעות בזבוז משאבים טבעיים. ב-2010 התמ”ג הסיני היווה כ-9.1 אחוזים מהתמ”ג העולמי. לעומת זאת, צריכת המשאבים כאחוז מהצריכה העולמית הכוללת הייתה גבוהה הרבה יותר, דבר המעיד על רמת יעילות נמוכה מאוד. צריכת הנחושת של סין הייתה 37.4 אחוז מהצריכה הכלל העולמית, אלומיניום 39.3 אחוז, מלט כ-57 אחוז ופלדה 42 אחוז מהצריכה העולמית. אלו שיעורים גבוהים פי כמה מחלקו של התמ”ג הסיני בכלל התוצר העולמי.

קבוצת המדיה הכלכלית הסינית First Financial Daily ציינה שלמיקסום התמ”ג יש מחיר שנדרש לשלם. לטענת הקבוצה, באזורים בהם התמ”ג גבוה יותר, רמת הגופרית הדו-חמצנית גבוהה פי 3.7 בהשוואה לאזורים בעלי תמ”ג נמוך. כך גם צריכת החמצן הכימי (המשמש כמדד לזיהום) גבוהה יותר פי 4.1 באזורים בעלי תמ”ג גבוה בהשוואה לאזורים בעלי תמ”ג נמוך ופליטת הפסולת המוצקה ליחידת שטח גבוהה פי 2.8. לפיכך, לפי השקפה זו התמ”ג בלבד אינו מספיק כדי לאמוד את הביצועיים הכלכליים ואת רמת העושר.

לי יאנג אומר שההפסדים הכלכליים שנגרמו כתוצאה מהתדרדרות האקולוגית ומהזיהום הסביבתי הצטמצמו לאחרונה, אך הם צפויים להימשך אם לא יושג שיפור ברמת היעילות. להשקפתו ההרס הסביבתי צמצם את התמ”ג בכמעט שמונה אחוזים במהלך שנות השמונים והתשעים ומאז 2005 הוא מפחית אותו בכ-4 אחוזים.

נתונים מפוקפקים

גורם נוסף שהמשטר הסיני ממעיט בעקביות לכלול בחישובי התמ”ג הוא האינפלציה. נתוני צמיחת התמ”ג הסיניים הרשמיים אינם כוללים שינויים במחירי הסחורות, כפי שהם אינם מייצגים את העלייה בהיקפי התפוקה.

פרופ’ פרנק טיאן שיה מבית ספר לעסקים באוניברסיטת דרום קרוליינה אמר לאפוק טיימס: “במהלך 20 השנים האחרונות, סין השיגה צמיחה מהירה של התמ”ג באמצעות כלכלה של בועה אינפלציונית. לאחר התאמות לנתוני האינפלציה והשחיתות, נראה שהכלכלה הסינית צמחה בשיעור של כחמישה עד שישה אחוזים בלבד. כעת היא ביסודו של דבר במצב של קיפאון (סטגנציה)”.

לארי לאנג, פרשן כלכלי מהונג קונג אמר בנאום שנשא בשן-יאנג שבסין ב-2011 שהערכת התמ”ג של סין מוגזמת. לדבריו, לאחר הפחתת אינפלציה מציאותית יותר של 6.2 אחוזים משיעור צמיחת התמ”ג העומד על 9.1 אחוזים לשנה, הצמיחה בפועל היא רק 2.9 אחוזים.

הוא מוסיף שלאחר התאמות נוספות לתיקוני חשבונאות כפולה, הנתונים שחישב הצוות שלו מראים כי התמ”ג הסיני בשנת 2011 התכווץ בעצם ב-10 אחוזים.

הכתבה המקורית באנגלית
הכתבה בסינית

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!