סין: סודות הצנזורה נחשפו בבלוג של אחד העובדים

אסור לדווח על בכירים שסרחו, על שחיתות ועל תקריות אלימות

XINHUA

סטודנטים למען שחרור טיבט מפגינים נגד הצנזורה בסין, בטיימס סקוויר ניו יורק 2011 – צילום: Stan Honda/AFP/Getty Images

הצנזורה של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק”ס) עובדת בדרך כלל תחת מעטה של סודיות. ההחלטות מה לחסום, למחוק או לצנזר אפופות בדרך כלל בחשאיות ובמסתורין. אבל מעטה זה נפרץ כאשר אחד העובדים במחלקת התעמולה של המפלגה הקומוניסטית פרסם רשימה של הנחיות צנזורה ותעמולה, וסיפר על מה שקורה מאחורי הקלעים של הצנזורה הסינית.

 

בתחילת ינואר הכתבים בעיתון Southern Weekly שבפרובינציית גואנג-דונג הכריזו על שביתה לאחר שראש משרד התעמולה במחוז, טואו ג’ן, צנזר את מהדורת השנה החדשה בעיתון. ב-6 בינואר, בסמוך לתקרית, פורסם המידע החסוי על הצנזורה.

המידע התפרסם בבלוג של ג’נג-לי, שכתב כי הוא שייך לצוות שתפקידו “לוודא שהכותרות בעיתון תואמות לקו של המשטר וממלאות את תפקידן כמעצבות דעת קהל”. בהמשך הבלוג כתב ג’נג-לי:

“במשך השנתיים האחרונות הממשלה דרשה פיקוח חמור יותר על החדשות. בכל גיליון היו כתבות שהיינו צריכים לפסול. לפעמים היו שתיים ולפעמים אפילו שמונה. בדרך כלל היו כתריסר כתבות שעברו שכתוב רציני. כתבות רבות לא זכו לראות אור. כתבים הרגישו שיש חוסר הגינות ודיכוי, אבל בדרך כלל הם הסתדרו עם המצב.

“לאחר שהשר החדש נכנס לתפקידו, במאי 2012, הפיקוח על העיתון ועל המוסף שלו Southern Metropolis Daily , הפך לחמור באופן חסר תקדים. העיתון קיבל הוראה לקבל אישור מוקדם לנושאים שנבחרו לכל גיליון. נאסר על כתבים לראיין או לכתוב על נושא כלשהו מבלי שקיבלו אישור על כך. כתבות חשובות ומאמרי מערכת פורסמו רק לאחר שקיבלו אישור ממשרד התעמולה”.

העיתון Apple Daily שבסיסו בהונג קונג, פרסם לראשונה את סיפורו של ג’נג-לי וסיכם, מתוך הבלוג, את ההוראות האחרונות של הצנזורה בסין:

1. אסור לראיין, לדווח או להגיב על חדשות הקשורות לבו שי-לאי [לשעבר ראש המק”ס בעיר צ’ונג-צ’ינג וחבר בפוליטבירו, שהודח לפני מספר חודשים מכל תפקידיו]. כנ”ל לגבי וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד משטרת צ’ונג צ’ינג, וסגן ראש העיר[שערק לקונסוליה האמריקנית, הוסגר ונידון ל-15 שנות מאסר].

2. סוגים רבים של ליקר חשודים כמכילים חומרים מייצבים. תשתמשו בהודעה לעיתונות של שין-חואה [עיתון התעמולה הרשמי של המשטר], כדי להמעיט בחשיבות החדשות האלה.

3. במחוז גואנג-שאן 22 סטודנטים נפצעו בתקרית של דקירות. תשתמשו בהודעה לעיתונות של שין-חואה, ואל תפרסמו את התקרית בעמוד השער.

4. בכמה בניינים בעיר פו-שאן השתמשו בבנייה בחול ים. אל תראיינו אף אחד ואל תסקרו את החדשות האלה [אסור על פי החוק להשתמש בחול ים שלא עבר התפלה. מלח הים גורם לקורוזיה של עמודי הברזל שתומכים בבניין וכתוצאה מכך, לאי יציבות של הבניין].

5. אל תדווחו על המקרה של מנהל המשרד לאיסוף ותרגום חומרים.

6. תדווחו רק בקצרה על מקרה השחיתות של צ’ו ג’יאן-גואו, לשעבר מנהל סניף הבנק של China Guangfa Bank.

הכתבה המקורית באנגלית
הכתבה בסינית

 

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!