“היום, אני בכנס”

היו שם כל המרכיבים הנכונים: מנבא עתידות, שר אוצר שלא מגיע, וכוכב זר שגונב את ההצגה. יצאתי לחוויית כנס ראשונה, וחזרתי עם מעט ידע והרבה אוכל

יאיר לפיד

לכנס הגיעו שני חלוצים זרים – שר האוצר יובל שטייניץ שהחליט להבריז מהמשחק ברגע האחרון ו”ילד הפלא” המקומי, יאיר לפיד, שנתן משחק לא רע בכלל – צילום: JACK GUEZ / AFP

כנס הוא מפגש לטווסים בלבד. הזדמנות להרגיש שאתה איש חשוב שעושה דברים חשובים. “לא אוכל להיפגש”, אני מודיע בטון מלא חשיבות עצמית לחבר, “היום, אני בכנס”.

בשנים האחרונות צצים כנסים בכל מקום, כמו חלזונות אחרי הגשם. כמעט בכל נושא שניתן להעלות על הדעת קיים כנס רב משתתפים. כנס ל”אבטחת המולדת”, או כנס “הסוכרת השנתי”, ואפילו “מפגש הפסגה של ענף הגינון”, תבחרו איזה נושא שאתם רוצים – אי שם, מישהו, עומד לערוך על זה כנס.

אומרים שלכל סיר יש מכסה, אז גם אני חיפשתי את הכנס שמתאים לי. “כנס המסים ה-13: האסטרטגיה הפיננסית של מחר”, נשמע לי כמו סוס מנצח. נכון, אני לא מבין כלום במסים, וגם לא בפיננסים, אבל אני חובב שחמט מושבע ואסטרטגיה תמיד נשמעת לי מעניינת.

שעת בוקר, ואני מצטרף אל הקהל המצטופף סביב שולחנות הכיבוד. אם לשים את הדברים על השולחן, הדבר החשוב ביותר שמציע הכנס הוא לא הנושא. הדבר החשוב ביותר בכנס הוא האוכל. ממרומי הפסגה בוועדות הכנסת ירדה לה תרבות הבורקס והקרואסון אל הכנסים השונים. כיבוד קל וארוחת צהרים הם מצרכי חובה בכל כנס.

זמן ההרצאות מגיע וכולם נכנסים אל האולם. לכל אורך הכנס נחלק הקהל באולם לשניים: אלו שמשתעממים מהכנס ובוחרים בפעילות חלופית – משחק באייפון, בהייה בחלל, או יציאת התאווררות לאיתור בורקסים; ואלו שמבינים בנושאים הפיננסיים המסובכים, ולרובם ההרצאות אינן מחדשות דבר, כך שהם משחקים באייפון, בוהים בחלל, או יוצאים למספר דקות התאווררות מחוץ לחדר, לראות, אולי נשאר איזה בורקס.

כמו בקבוצת כדורגל, יש בכנס את כוכבי הבית, המרצים השייכים לחברה המארחת את הכנס, ואת הכוכבים הזרים: אלו שהופכים את הקבוצה לנוצצת ואטרקטיבית. הפעם אלה היו, לפחות על הנייר, שני חלוצים זרים – שר האוצר יובל שטייניץ שהחליט להבריז מן המשחק ברגע האחרון ו”ילד הפלא” המקומי, יאיר לפיד, שנתן משחק לא רע בכלל.

מרצה הבית עולה ותחום ההתמחות שלו הוא ניבוי עתידות. עליו לנבא כיצד תיראה שנת המס ב-2013. המומחה מתחיל את הרצאתו עם ספוילר: “אין סוף שמח”, הוא אומר לקהל בביטחון, “יהיו יותר מסים השנה ותהיה החמרה במדיניות המסים”.

אם יש משפט אחד שיכול לנבא את שנת המס הבאה ב-99% דיוק הוא המשפט: “אין סוף שמח”. מה יהיה עם מחירי הדלק? האם הפעם הממשלה שתיבחר תממש את כל ההבטחות שפיזרה לפני הבחירות? מה יהיה עם מחירי הנדל”ן? בחרו נושא וזרקו שאלה לחלל החדר, רק אל תשכחו לשים בהתחלה את המשפט “אין סוף שמח”, ובעתיד תגלו שהוא קלע למטרה.

הכנס לימד אותי על תרבות האירוח החמה והמחבקת שלנו. בחברה היפנית, המארחים שמים דגש על הרמוניה. חשוב להם שאורח ירגיש מקובל ורצוי, חלק מן הקבוצה המארחת. לאות כבוד הם קדים קידה לאורח. ככל שהראש יורד נמוך יותר, כך מובע כבוד רב יותר לאורח.

שר האוצר יובל שטייניץ היה צפוי להיות האורח הראשון בכנס. לפני הגעתו מקפידים המרצים לחמם את האווירה בביקורת על שטייניץ. הביקורת יוצרת בין מרצי הבית הרמוניה. אחד המרצים אף דואג להוריד נמוך את ראשו, של שטייניץ, בעודו מדבר אודות “יובל המבולבל”.

הידיעה כי שר האוצר החליט ברגע האחרון לא להגיע מתקבלת בין באי הכנס בהפתעה. המנחה מצטרף להרמוניית המרצים בחדר ומודיע כי: “יובל שטייניץ כנראה נבהל מכל הביקורת ורץ מיד לכנסת לסדר את כל הליקויים בחקיקה”. התקיפה הסופית חשובה כדי ליצור אפקט הרתעה. שיעור חשוב מן המדיניות הצבאית הישראלית, לעשות יותר מאותו הדבר ולצפות לתוצאות שונות: לבקר בחריפות גדולה יותר כדי למנוע מצב עתידי שבו אורחים בכירים נוספים שיוזמנו לא יבטלו ברגע האחרון, רק מכיוון שכל מי שדיבר לפניהם ביקר אותם.

ההרצאות נמשכות ומעלות את אחוזי הניקור בחדר, עד שמגיע הכוכב המקומי, יאיר לפיד. אם יש נקודת אור בכנס פיננסים היא הגעתו של עיתונאי, סליחה, פוליטיקאי, שמדבר על מה שהוא רוצה: עסקים קטנים, בירוקרטיה ישראלית, מחירי הדירות, כל מה שלוחץ לכולנו בנקודות הרגישות הופך לחלק מנושא ההרצאה.

הקהל מתעורר מתרדמת הפיננסים ומתחיל לשאול שאלות את מציל המדינה התורן. חלק מהשאלות קשות ונוקבות והמרצה מגמגם מעט, אך מיד מתעשת ועונה תשובה דיפלומטית ראויה. אז, האם מחירי הדלק והנדל”ן ירדו, ועסקים קטנים ישגשגו? האם “יש עתיד”? איך אומר מרצה הבית בניבוי השנה הקרובה – ספוילר: “אין סוף שמח”.

 

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!