סין: מחלת הסרטן בעלייה חדה ומתמשכת

על פי נתונים, זיהום סביבתי ומחסור במים הם הגורמים העיקריים להתפשטות המחלה

סין - מחלת הסרטן

מפה של תפוצת הסרטן בסין. שיעורי המחלה גבוהים בכל רחבי המדינה בגלל רמת זיהום גבוהה שנגרמה בחלקה ממודל הצמיחה של המשטר בסין – צילום: אתר Weibo.com

כל דקה שישה אנשים בסין מאובחנים כחולים בסרטן, כך על פי הדוח השנתי של “המרכז הלאומי לרישום הסרטן” משנת 2012. יש גם עליה במקרי סרטן ובמוות בגלל סרטן בקרב חולים צעירים, בשני העשורים האחרונים. על פי הנתונים, זיהום סביבתי הוא הסיבה העיקרית להתפשטות המחלה.

עיתון הטיימס בעיר ג’ין-הואה מדווח כי זו הפעם הראשונה שדו”ח רישום הסרטן השנתי קיבל פרסום פומבי. הדיווחים מתבססים על נתונים שנאספו מ-72 אתרי מעקב הסרטן ב-24 פרובינציות, בהן מתגוררים 85 מיליון אנשים. הדוח מגלה כי בכל יום מתגלים 8,550 מקרים חדשים.

גם צעירים חולים

סרטן הריאות הוא הנפוץ ביותר בסין מבין הגידולים הממאירים. סוגי סרטן אחרים הנפוצים בקרב האוכלוסייה הסינית הם סרטן הקיבה, המעי הגס, הכבד והוושט. סטטיסטיקה המנתחת 20 שנות מעקב מצביעה על כך שסרטן השד, הריאות, המעי הגס וסרטן בלוטת התריס מתגלים לאחרונה בקרב חולים צעירים יותר. שיעור מקרי סרטן המעי הגס נמצא בעלייה חדה באזורים עירוניים.

בבייג’ינג לבדה עלה שיעור מקרי סרטן הריאות ב-56 אחוז בין השנים 2010-2001 ומהווה את רוב מקרי הסרטן בקרב חולים החדשים.

העלייה המתמשכת בשיעור סרטן הריאות קשורה להזדקנות האוכלוסייה, לתיעוש העירוני והכפרי, לסביבה המזוהמת ולהרגלים בעייתיים כמו עישון ואחרים, כך דיווח לתקשורת הסינית ג’י שיו-יי, דיקן המחלקה לכירורגית החזה בבית החולים שואן-וו בבייג’ינג.

סין זיהום אוויר

לאחרונה הערפיח בבייג’ינג פרץ “מעבר למדד” ואילץ אפילו את התקשורת הממלכתית לפרסם מאמרים על כך – צילום: אתר Weibo.com

חוקר ג’ף היסקוק ממכון ICA ((India, China, America Institute כותב על העסקים באסיה כבר 30 שנה. לדעתוסין הפכה לבית החרושת של כל העולם במחיר של פגיעה באיכות הסביבה שלה ומנעה מ-1.35 מיליארד סינים מזון ומים נקיים ואפילו אוויר נקי. “בייג’ינג ואזורים צפון-מזרחיים רבים סובלים ממחסור במים. ערים בתוך המדינה, כמו צ’ונג-צ’ינג וצ’נג-דו ידועות לשמצה באיכות האוויר הירודה שלהן. אדמות חקלאיות זוהמו על ידי פסולת רעילה שמגיעה מאזורי מכרות ומפעלים. דרום סין סובל מגשם חומצי, שלא לדבר על מחלות של בעלי חיים ומזונות מורעלים”, אמר היסקוק.

על פי הסטטיסטיקה הרשמית של סין, 50 אחוז מהמים אינם ראויים לשתייה. שימוש מופרז בחומרי דישון מחמירה את תנאי הקרקע ושאריות הדשנים ניגרות לנהרות ולאגמים וגורמות להתפרצות מוגברת של אצות. בנוסף, המחסור במים מפחית את היכולת של הטבע לטפל בזיהום. המזהמים שלא סולקו גורמים בתורם להצטברות של פסולת רעילה.

העיתון China Business News דיווח בסוף שנת 2011 כי באזורים עם צמיחה גבוהה של התמ”ג (תוצר מקומי גולמי) פליטת הגופרית היא פי 3.7 גבוהה יותר מאשר באזורים עם צמיחה נמוכה של התמ”ג. כך הפחמן הדו-חמצני גבוה פי 4.1 יותר והפסולת המוצקה גבוהה יותר פי 2.8.

הסטטיסטיקות האחרונות שפורסמו על ידי “האקדמיה הסינית לתכנון סביבתי” מראות שהעלות הכספית השנתית לסין בגלל זיהום סביבתי שנגרם מהצמיחה הכלכלית, היא כמעט 160 מיליארד דולר, והיא גדלה כל שנה.

הכתבה המקורית באנגלית
הכתבה בסינית

 

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!