סין: עורך לשעבר תוקף את מערכת התעמולה והצנזורה

לאחרונה מועלות בסין טענות רבות נגד הצנזורה חסרת הרסן של מחלקת התעמולה של המפלגה הקומוניסטית ויש הרואים בכך נדבך נוסף ביריבות בין הפלגים השונים בהנהגת המפלגה

סין

שוטרים מביטים בקבוצה של מפגינים הקוראים ליתר חופש העיתונות מול מטה קבוצת המדיה ננפאנג בפרובינציית גנג-ג’ו ב-9 בינואר 2013 – צילום: STR/AFP/Getty Images

הצנזורה שמטילה מחלקת התעמולה הסינית על אמצעי התקשורת מושכת בשבועות האחרונים ביקורת נוקבת. ב-10 בינואר התפרסם במגזין iSunAffairs היוצא לאור בהונג קונג מאמר שכותרתו “‘התקפת נגד’ על מחלקת התעמולה” המפרט כיצד השבועון הסיני Southern Weekly קרא בפומבי תיגר על מחלקת התעמולה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית וחשף את אופן פעולתה.

סוגית הצנזורה עוררה סערה בתחילת החודש לאחר שראש מחלקת התעמולה בפרובינציית גואנג דונג שיכתב באופן מקיף את מאמר המערכת של השבועון הליברלי  Southern Weeklyלרגל השנה האזרחית החדשה, כדי לפרסם בו את תעמולת המשטר. העיתונאים הזועמים על הפגיעה  בחופש העיתונות סירבו לשוב לעבודתם לאחר התקרית, וזכו לתמיכתם של רבים מתושבי האזור שיצאו להפגין נגד מחלקת התעמולה.

סודות

המאמר ב-iSunAffairs נכתב על ידי עורך השבועון ששמו צ’אנג פינג, שכתב בעבר ב-Southern Newspaper עד שפוטר ממנו בשל סלידתם של מספר פקידי מפלגה מכתיבתו. צ’אנג כתב במאמרו: “מעצם התנהלותה, מחלקת התעמולה יוצרת באופן טבעי חיכוך עם התקשורת, אבל החיכוך הזה שונה מזה המתנהל בדרך כלל בין מנהלים לכפופים, כי למחלקת התעמולה יש שני מאפיינים מרכזיים: אין עליה פיקוח והיא מלאה בסודות אפלים”.

בהמשך כתב צ’אנג פינג: “לסמכויות של מחלקות התעמולה אין גבולות ואין כללים לעבודתה. בנסיבות אלו, הידע והעניין האישי של שר התעמולה משחקים תפקיד חשוב מאוד. חלק ממחלקות התעמולה המקומיות הובילו מדיניות פתוחה יותר ואף חשבו שמוטלת עליהם האחריות לקדם חברה מודרנית יותר.

“אבל חלק ממחלקות התעמולה מְפַנות את המקום לאלו המעוניינים בצבירת כוח, כך שלא רק שהמחלקה עצמה הופכת למושחתת, היא גם מאפשרת לאחרים להיות כאלו. חוקרים מקומיים מפורסמים עשו ‘עבודה מלוכלכת’ והפכו לכלי שרת בידי מחלקות התעמולה. גם אני הוזמנתי על ידי שר התעמולה ‘להצטרף’ למערכת והובטח לי שאזכה לגמול על כך.

“כיוון שמחלקות התעמולה הן בעלות כוח חסר מעצורים הפועלות באפלה, לא ניתן לחשוף את השחיתות שלהן. אף על פי שנפוצו שמועות רבות [בנוגע לשחיתות של המחלקה], הן נותרו בגדר ספקולציות”.

צ’אנג פינג דן גם בתקרית הקשורה ל-Southern Weekly מתחילת החודש וכתב שפעולותיו המשותפות של צוות השבועון, שחקר באופן מעמיק ופרסם את האמת, “לא רק קראו תיגר גלוי על סמכויותיה של מחלקת התעמולה, אלא גם פתחו צוהר לסודות האפלים שלה”.

כפי שטוען צ’אנג פינג, זו חשיבותה הרבה ביותר של מחאת העיתונאים. “נחשף המידע שמאחורי הקלעים, וכולם יכולים עכשיו לדעת לאיזו רמה מגוחכת הגיעו הצנזורה המופעלת על התקשורת והשליטה על דעת הקהל בסין. אלו שמוקירים את זכותם לדעת, אלו שאינם מוכנים לשטיפת מוח ואלו שתומכים בחופש הביטוי צריכים לזעוק את מחאתם”.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!