סין: מוקירים את זכרו של ג’או זי-יאנג, המנהיג שניסה למנוע את הטבח בטיאננמן

מאות מתאבלים זוכרים את אומץ ליבו של ג’או זי-יאנג שנאלץ להתפטר מראשות הממשלה לאחר ששוחח עם המפגינים בכיכר טיאננמן והפך ל”אסיר מדינה”

 

ג'או זי-יאנג

ג’או זי-יאנג נפגש עם הסטודנטים המפגינים בכיכר טיאננמן לפני טבח ה-4 ביוני 1989 – צילום: אתר Weibo.com

מאות אבלים הגיעו לביתו של ג’או זי-יאנג ביום השנה השמיני למותו כדי לחלוק לו כבוד. ג’או כיהן בעבר כראש הממשלה וכמזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית הסינית. מאז שנאלץ להתפטר מתפקידיו לאחר שנכשל בניסיונותיו למנוע את טבח הסטודנטים שהפגינו בכיכר טיאננמן, הוא הוחזק במעצר בית.

בניגוד לשנים קודמות, השנה הרשויות לא ניסו לחסום את דרכם של האבלים.

משעות הבוקר המוקדמות של ה-17 בינואר, יום השנה למותו של ג’או זי-יאנג, אבלים מכל שכבות העם נהרו לביתו שבבייג’ינג כדי להביע את הוקרתם.

מחוץ למבנה ניצבו ניידות משטרה ושומרים בתפקיד, אך הם לא חסמו את הגעתם של המבקרים.

“אני מרגיש שהשנה הגיעו יותר אנשים, החצר עמוסה במבקרים”, אמר וואנג ג’י-הואה, חתנו של ג’או, לרשת השידור האמריקנית Voice of America.

לי הואן-ג’יון, פעיל זכויות אדם מבייג’ינג הוסיף כי “מבקרים רבים כבר עזבו, ומיד אחריהם הגיעה קבוצה נוספת. אני מעריך שהגיעו לכאן מאות; רבים מהם עזבו עוד לפני שהגעתי”.

זוכרים אותו הודות לגישה האנושית שלו

בין המתאבלים השנה היה גם הוּ ג’יאה, פעיל דמוקרטי שבאפריל 2008 נגזרו עליו שלוש וחצי שנות מאסר. הוא הואשם ב”חתירה נגד השלטון”, האשמה מעורפלת השקולה למה שנהגו לכנות בתקופת המהפכה התרבותית הגדולה בסין בשנים 1976-1966, “פעילות אנטי מהפכנית”. לאחר שחרורו מהכלא הוחזק הו במאסר בית במשך שנתיים נוספות. זה היה ביקורו הראשון בביתו של ג’או זי-יאנג בחמש השנים האחרונות.

בהתייחסו לניסיונותיו של ג’או זי-יאנג למנוע את טבח הסטודנטים בשנת 1989, הו אמר שג’או בחר בטבע האנושי ולא ב”טבע המפלגה” והיה מודע למחיר שיהיה עליו לשלם.

הו ג’יאה סיפר שהוא מעריך מאוד את ג’או על אומץ ליבו. אף על פי שהמנהיגים הנוכחיים אינם אחראים ישירות לטבח בכיכר טיאננמן, הם עדיין שייכים למעמד מיוחס, ציין הו, והוסיף שהוא אינו מאמין שלמנהיגים המיוחסים יהיו החוכמה והאומץ לשנות את המציאות של דיקטטורת המפלגה האחת בסין. “אנחנו יכולים להמתין, ואנחנו חייבים לעשות כך”, אמר הו.

לדעתו אין תקווה שרפורמה תבוא מלמעלה. “שינוי מעולם לא בא מהמפלגה הקומוניסטית. הכול תלוי בכמה אנשים יתקוממו, כמה יתעוררו לעובדה שקיימת דיקטטורה וכמה מהם יאבקו”, אמר הו.

באו טונג, לשעבר המזכיר הפוליטי של ג’או זי-יאנג, הנתון עד היום במעצר הבית, אמר שאף על פי שהוא אינו מסוגל לחלוק כבוד לג’או באופן אישי, הוא אף פעם לא שוכח את יום השנה למותו.

באו טונג גם ציין שג’או זי-יאנג היה שונה מהאחרים בכך שהתייחס לבני אדם כאל בני אדם. לדבריו, מנהיגים אחרים במפלגה מתייחסים לבני אדם כאל כלים, בובות, כוח עבודה או כוח צבאי. באשר לתיקון העוולות של אירועי הטבח בכיכר טיאננמן, אמר באו טונג שהאחריות לכך אינה מוטלת רק על מנהיגי המפלגה, אלא על כל אדם סיני באשר הוא.

ג’יאנג מנע הלוויה ממלכתית

לאחר מותו של ג’או זי-יאנג ב-17 בינואר 2005, פקידי מפלגה התייעצו עם הממונים עליהם לגבי הלווייתו של ג’או.

ההנהגה המרכזית רצתה לערוך לג’או זי-יאנג הלוויה רשמית, אבל ראש המפלגה לשעבר, ג’יאנג דזה-מין התנגד לכך.

תחת לחץ, הו ג’ין-טאו ראש המפלגה באותם ימים וראש ממשלתו וון ג’יא-באו ויתרו ולא חלקו כבוד לג’או זי-יאנג.

ג’יאנג דזה-מין ולי פנג, שקיבל את הכינוי “הקצב מבייג’ינג” הם אלה שקיבלו את ההחלטה לדכא בכוח את ההפגנות ב-4 ביוני 1989. לאחר שפורסמו ניירות העמדה על האירועים בטיאננמן, ג’יאנג ולי אילצו את כל חברי הפוליטבירו לנקוט עמדה לגבי אירועי ה-4 ביוני ולהעביר החלטה המבטיחה שהאירוע לעולם לא ייבחן מחדש.

בתקופה שלאחר הטבח, ג’יאנג דזה-מין שידיו היו מגואלות בדם הסטודנטים, קודם מעמדת מזכיר ועדת המפלגה בשנגחאי לעמדה הבכירה ביותר במשטר הסיני.

הכתבה המקורית באנגלית

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!