הצתה עצמית נוספת של טיבטי במערב סין

בזאת מגיע ל-98 מספר ההצתות העצמיות באזורים הטיבטיים שבסין

טיבט

מפגינים צועדים בניו יורק מול בניין האומות המאוחדות ביום זכויות האדם ב-10 בדצמבר 2012 – צילום: Spencer Platt/Getty Images

טיבטי נוסף הצית את עצמו בסוף השבוע שעבר ובכך אותת שהמחאה הטיבטית נגד שלטון המפלגה הקומוניסטית הסינית אינה צפויה להסתיים בקרוב. בסך הכול, הציתו את עצמם 98 טיבטים מאז החל גל המחאה נגד סין.

האיש זוהה כקונצ’וק קיאב בן 26, אב לשניים, ממערב פרובינציית גאן-סו הגובלת באזור האוטונומי של טיבט, כך דיווחו מקורות מקומיים לרדיו אסיה החופשית. זו ההצתה העצמית השלישית מתחילת 2013.

“ראיתי את גופתו של קונצ’וק קיאב כשהמשטרה הסינית פינתה אותה”, סיפר לתחנת הרדיו טיבטי המתגורר קרוב למנזר “בורה”, בסמוך למקום בו קיאב הצית את עצמו.

משפחתו של קיאב איימה “למחות בשביתת שבת מול תחנת המשטרה המקומית”, אם המשטרה לא תשחרר את הגופה, דיווח המקור הטיבטי שהעדיף להישאר בעילום שם. קיאב הצית את עצמו במחאה על דיכוי המשטר הסיני, כך דיווח לרדיו אסיה החופשית מקור טיבטי ממקום גלותו בהודו.

הממשלה הטיבטית הגולה, “מרכז הניהול הטיבטי המרכזי” גינתה את גל ההצתות העצמיות, וקראה לאלה המתגוררים בסין להימנע מלהצית את עצמם. עם זאת, הארגון טוען כי מדיניות המפלגה הקומוניסטית שנועדה לפגוע בשפתם, בדתם ובתרבותם של הטיבטים, היא הכוח המניע מאחורי המחאות.

ההצתה האחרונה אירעה ימים ספורים לאחר שהמרכז הטיבטי לזכויות אדם ולדמוקרטיה שמושבו בעיר דהרמסאלה שבצפון הודו, פרסם דו”ח המציין שמצב זכויות האדם בטיבט הגיע בשנה שעברה “לשפל חדש”. הדו”ח מדגיש את הגידול החד בהיקף המחאות ובמספר האנשים המציתים את עצמם. בשנה שעברה כ-82 טיבטים הציתו את עצמם, כך מסר האתר הפרו-טיבטי Phayul.

“אלה שהעבירו לגורמים זרים מידע על הפרות זכויות אדם בטיבט הואשמו בהפרת ‘חוק סודות המדינה’ ונכלאו לאחר הליכים משפטיים מפוקפקים”, נכתב באתר האינטרנט.

ידוע על לפחות 269 טיבטים שנעצרו ונכלאו בשנת 2012, ובכך עלה מספר האסירים הפוליטיים הטיבטים ל-988.

“כמות עצומה של טיבטים נעצרו, נעלמו או נשפטו באשמות מעורפלת של ‘הדלפות סודות מדינה’ ו-‘סיכון ביטחון המדינה'”, נכתב באתר.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!