בכלא מרוחק בסין: לגאו ג’י-שנג הותר לקבל ביקור משפחתי

עורך הדין לזכויות אדם שכונה “המצפון של סין” זכה לביקור משפחתי בכלאו הנידח לאחר שבמשך כשנה מצבו לא היה ידוע

גאו ג'י שנג

עורך הדין גאו ג’י-שנג – צילום: אפוק טיימס

עורך הדין לזכויות אדם גאו ג’י-שנג מוחזק כבר יותר משנה בכלא שא-יא הנידח שבפרובינצית שין-ג’יאנג שבמערב סין, ורק לאחרונה הותר לו בפעם השנייה לפגוש את בני משפחתו. מאז הביקור הקודם שנערך במארס 2012, הרשויות לא התירו מפגש כזה.

גאו, המכונה לעתים “המצפון של סין” נעצר, הוטרד ועונה החל משנת 2005 לאחר שהגן על מתרגלי פאלון גונג, שיטה רוחנית מסורתית, ועל חברים בקבוצות אחרות הנרדפות על ידי המשטר הסיני.

אחיו הבכור של גאו סיפר ל”רדיו קול התקווה” ב-18 בינואר שכבר זמן רב הוא מנסה לבקר את אחיו העצור, ורק לאחר שאיים לפנות לבייג’ינג, אפשרו השלטונות לבני המשפחה לבקר אותו בכלא.

אשתו של גאו, גנג הה, המתגוררת כיום עם ילדיהם בארה”ב, טוענת שהרשויות הסיניות חוששות שאם בני המשפחה יבקרו את גאו במעצרו, הם יחשפו את מצבו לקהילה הבין-לאומית.

פגישה מצונזרת

אחיו הצעיר וחמו של גאו נסעו מרחק רב כדי לראות אותו, אבל זכו לביקור של חצי שעה בלבד, וגם זה תחת פיקוח ובקרה קפדניים.

במהלך הפגישה הקצרה, גאו יכול היה רק לשאול לשלום המשפחה. המסר היחיד שהוא העביר לאשתו היה בקשה לגדל היטב את הילדים ולא לדאוג לו יותר מדי.

גנג סיפרה לרדיו אסיה החופשית שלפני שנכנסו לביקור, רשויות הכלא אסרו על בני המשפחה לשאול שאלות על היחס שהוא מקבל. הפרת הכלל הזה הייתה מביאה לסיום מיידי של הביקור, סיפרה.

במהלך הפגישה, אחיו של גאו שאל אותו אם מותר לו לקרוא עיתונים או לצפות בטלוויזיה, אך שאלתו נקטעה עוד לפני שגאו יכול היה להשיב; אחד השומרים אמר שגאו אינו מורשה לענות.

גנג ספרה לרדיו אסיה החופשית שהמשפחה עשתה מאמצים גדולים כדי לקבל הזדמנות לראות אותו. המסע באזור המרוחק בו נמצא הכלא בפרובינצית שין-ג’יאנג הוא קשה והוא אורך כעשרה ימים. לדבריה, ההיבט החשוב ביותר של המפגש היה לוודא שגאו עדיין חי.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!