סרט חדש: כוננות עם שחר

מותחן עוצר נשימה המתאר את הרקע לתפיסתו של בן לאדן. כוננות עם שחר (Zero Dark Thirty)

Zero Dark Thirty

מאיה, סוכנת הסי.אי.איי. המיומנת שהביאה ללכידתו של בן לאדן

המצוד אחר אוסמה בן לאדן העסיק את העולם במשך למעלה מעשור ובמהלך שתי קדנציות נשיאותיות בארה”ב. לאחר יציאה למלחמה באפגניסטן והפעלת מודיעין בין-לאומי לאיתורו של אדם אחד,חיסולו של בן לאדן התגלה לבסוף כפרי הישגה העיקרי של יחידת סי. אי. איי קטנה וחשאית המורכבת מאנשי ביון ובראשה סוכנת העונה לשם “מאיה”.

למרות שפרטים אודות מבצע החיסול התפרסמו בכלי התקשורת הבין-לאומיים, חלקים נרחבים מהמידע המודיעיני, וזהותם של העומדים מאחורי המבצע, הוכרזו כמידע חשאי מוגן. “כוננות עם שחר” חושף את המידע הזה לראשונה. על הסרט חתומים הבמאית והתסריטאי זוכי האוסקר קתרין ביגלו ומארק בול, אשר שיתפו פעולה לראשונה לפני כארבע שנים בסרט עטור הפרסים “מטען הכאב”.

התוצאה – מותחן עוצר נשימה, חסר פשרות שיוצריו אינם מהססים לגעת בנקודות הכאובות ביותר ולהעלות סימני שאלה שכבר גוררים אחריהם טונות של ביקורת בעיתונות האמריקנית ובקרב הפוליטיקאים באשר לשאלה האם הסי. איי.אי השיג את המידע על מקום הימצאו של בן לאדן באמצעות עינויים.

קתרין ביגלו בחרה להתחיל את הסרט כשהמסך שחור וברקע נשמעות הקלטות אותנטיות של אנשים שנלכדו במגדלי התאומים. מיד אחר כך עובר הסרט לתאר את ההתרחשויות במשך ארבע שנים מתסכלות ומורטות עצבים במחנה הסי.אי.איי במהלכן מעונים שבויים של אל-קאעידה כדי שיגלו את מקום הימצאם של בכירי הארגון.

החוקר הראשי הוא גבר ולצדו פועלת אישה בשם מאיה (ג’סיקה צ’סטיין), שדמותה מתגלה לאט לאט: אין לה קשר עם משפחתה, אין לה בעל או חבר והיא מקדישה את כולה למטרה יחידה זו. אסור לה להישבר ואסור לה להרגיש והיא חייבת להיות מפוקסת ולא לוותר גם ברגעים של קונפליקטים קשים שבהם היא חייבת לשכנע את אנשי הממשל שהיא אכן יודעת איפה נמצא בן לאדן והם חייבים לאשר את הפעולה שתוביל לחיסולו.

Zero Dark Thirtyכאן מתחיל משחק של חתול ועכבר בניסיון לגלות איפה באמת מסתתר בן לאדן. מאיה לא מוותרת בקלות. היא סוכנת מיומנת, נחושה שיודעת לבצע את מלאכתה בצורה הטובה ביותר.

העבודה על הסרט החלה לפני כשש שנים. הרעיון המקורי היה בכלל להתמקד על המבצע הכושל של הסי.איי.אי ללכוד את בן לאדן בטורה בורה, אבל תוך כדי עבודה הסתבר ליוצרים כי בן לאדן חוסל בפקיסטן. עתה הם היו חייבים להשלים את הפאזל ולברר כיצד הצליח הסי.איי.אי לסיים את המשימה המתסכלת וארוכת השנים הזאת ולברר מה היה הגורם שאפשר את איתורו של בן לאדן, מה התרחש בחדרים של מקבלי ההחלטות, מה היה אופייה של פריצת הדרך המודיעינית.

האתגר הגדול הראשון בו נתקלו ביגלו ומארק בול המפיק, שגם כתב את התסריט, היה לתמצת כמות אדירה של מידע שהצטבר במשך עשור של פעילות, לתסריט של שעתיים וחצי. מארק בול, שעובד גם כעיתונאי חוקר, החל בתחקיר מקיף שכלל ליקוט עדויות ישירות ובלתי ישירות מבכירים במערכת הביטחונית אשר לקחו במהלך השנים חלק פעיל במצוד אחר בן לאדן. התסריט נכתב ברוח “העיתונות החדשה של שנות השישים” שהתאפיינה בשימוש בשפה ספרותית בכדי לתאר אירועים שהתרחשו במציאות (דוגמת הרומן “בדם קר” של טרומן קפוטה).

בשלב שלאחר כתיבת התסריט נתקלה ההפקה בדילמות חדשות – כיצד ניתן לצלם סרט בעל רוחב יריעה גדול כל כך? כיצד ניתן לממן את עלות הצילומים במדינות הרבות שבה מתרחשת העלילה? מהיכן ילהקו צוות שחקנים בין-לאומי האמור לגלם את עשרות הדמויות שמאכלסות את התסריט?

המפיקה הבכירה, מייגן אליסון מ”סרטי אנאפורנה”, אשר עבדה בעבר עם במאים כמו פול תומס אנדרסון, האחים כהן, וונג קאר וואי, אנדרו דומיניק וג’ון הילקוט, התגייסה לפרויקט ופיקדה על ההפקה – אחת הגדולות והמסובכות ביותר של שנת 2012.

“אין פתגם המתאר טוב יותר את הגודל והמורכבות של מבצע חיסול כמו זה של בן לאדן מאשר ‘למצוא מחט בערימה של שחת”, מסבירה ביגלו. “מהרגע שבו נמלט בן לאדן מאפגניסטן החלה לעבוד מערכת רחבה, מגובשת ומתואמת של מידע מפוברק אשר נועדה להקשות על המודיעין החשאי האמריקאי לאתר במהרה את מקום המסתור שלו. המטרה שלי כבמאית הייתה לתאר את השתלשלות האירועים שהובילה לאיתורו ולחיסולו של בן לאדן בדרך השקולה, הישירה והנאמנה ביותר לאירועים שהתרחשו במציאות מבלי להקריב את הדרמה המרכזית שבבסיס העשייה הקולנועית. ניסיתי לנטרל את הסנטימנטליות או תחושת השליחות הפטריוטית שמתקשרת בלב כל אזרח אמריקאי להישג הצבאי המרשים הזה. במקום זאת בחרתי להתמקד במקצוענות, העקשנות והמסירות שנדרשו מגיבורת הסרט ושותפיה למאמץ בכדי לממש את מטרת המבצע שלהם בצורה הטובה ביותר.

“אין בסרט גיבורים במובן המוסרי של המילה והוא מתאר שיטות עינויים וחקירה שנויות במחלוקת שהפכו לאחרונה למטרה לחיצי הביקורת של הממשל כנגד הסרט. הסרט שלי ושל מארק מציג את היעילות המודיעינית של אותן שיטות ומסביר את החלק הגדול שיש להן בהשגת המטרה שהוצבה לאנשי היחידה. עם זאת, הסרט אינו טוען ששיטת העינויים היא מוצדקת מבחינה מוסרית ואינו טוען שהאינפורמציה שהושגה בשל הלחץ הפיסי על האסירים היא זו שגרמה בלעדית להצלחת  אותו מבצע. אני רק יכולה לקוות שהאופן הקר והמחושב שבו פועלות הדמויות ישתקף בעיני הצופים בסרט במלוא מורכבותו –  כדרך פעולה שהיא יעילה ואכזרית בו זמנית”.

Zero Dark Thirty

מחנה האימונים של הסי.אי.איי בלב המדבר

בתסריט ל”כוננות עם שחר” מופיעות 120 דמויות המדברות במספר שפות. האודישנים לסרט כללו יותר מאלף שחקנים מכל רחבי העולם. לכל דמות בסרט – מאנשי הביטחון המרכזיים לחיילים ביחידת החיסול ותפקידי משנה קטנים יותר (חלק מהחיילים מופיעים בסרטוני וידאו בתוך הסרט) – לוהקו השחקנים שענו על הקריטריונים המיוחדים שהציבה ביגלו למלהקים שלה. ביגלו התעקשה שהשחקנים הנבחרים לא יהיו מזוהים יותר מידי עם פרסונות ציבוריות כלשהן. “חשוב היה לי שהקהל יזהה אותם במהלך הצפייה בסרט רק כדמויות שהם מגלמים בסרט”, היא מסבירה. “שלב הליהוק לסרט היה מסע ארוך ומפרך והתנהלתי בו לרוב על פי אינסטינקטים. ידעתי שאני מחפשת לכל דמות טון, קצב או פרצוף מסוים, וכאשר נתקלתי בהם לא היססתי לרגע. אני מאמינה גדולה באותה קלישאת ליהוק שאומרת – ‘את תדעי מה את מחפשת רק כאשר תמצאי אותו’…”.

הסרט שכבר זכה בפרסים רבים מועמד ל-5 פרסי אוסקר – (הסרט, השחקנית, התסריט, העריכה ועריכת הסאונד הטובים ביותר) וגם מועמד ל-5 פרסי הבאפט”א (הסרט, הבמאית, השחקנית, התסריט והעריכה הטובים ביותר).

 

קדימון (טריילר) של הסרט “כוננות עם שחר”

[youtube id=”9fyFySbdRDQ” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!