דעה: ההסכם הקנדי-סיני בנושא השקעות זרות מעביר מסר מסוכן

כומר מצרי שנמלט לקנדה ועומד בראש ארגון זכויות אדם קורא לממשלת קנדה לא למכור את הערכים הקנדים של זכויות אדם ברדיפתה אחר השקעות זרות

מג'ד אל שאפי

הכומר מג’ד אל שאפי נואם בטורונטו שבקנדה ביולי 2012. שאפי מציין שבמרדף אחר השקעות זרות, יחסי המסחר של קנדה עם סין אינם יכולים להתעלם מהפרות זכויות האדם של נוצרים, אויגורים ומתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג הנרדפים בסין בשל אמונתם – צילום: Matthew Little/The Epoch Times

בנובמבר 2006, ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר ציין בצדק שבעוד “שהקנדים רוצים שנקדם את יחסי הסחר שלנו ברחבי העולם… אני לא חושב שהם רוצים שנמכור את הערכים הקנדיים החשובים”. ראש הממשלה הרפר הבטיח שקנדה לא “תמכור” את העקרונות הקנדיים “לדולר רב העוצמה”.

למרבה הצער, בסוף 2012 ממשלת קנדה אותתה על נכונותה לעשות בדיוק כך. תחילה, כשאישרה את השתלטותו של תאגיד בבעלות המשטר הסיני על חברת האנרגיה הקנדית Nexen, ולאחר מכן כשפרסמה את “ההסכם הקנדי-סיני לקידום ולהגנה על השקעות זרות”.

המשטר הסיני ממשיך לפגוע בשיטתיות בחירויות הבסיסיות ביותר של בני עמו, ובמיוחד בזכויותיהם של המיעוטים הדתיים. ב-2012 רשויות המשטר המשיכו במסע מעצרים נרחב בניסיון לחסל את תנועת הכנסיות הביתיות בסין. במסמכים רשמיים שהושגו על ידי ארגוני זכויות אדם, המשטר הסיני גם אימץ מדיניות ברורה לנקיטת אמצעים נגד ביטויים של נצרות באוניברסיטאות. אך התופעה אינה מוגבלת לקהילה הנוצרית – הרדיפה של המשטר הסיני מתמקדת גם במיעוטים דתיים אחרים כדוגמת האויגורים ומתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג. רק דוגמה אחת ליחס הנורא למיעוטים הדתיים – הרשויות הסיניות עצרו מאות אלפי מתרגלי פאלון גונג ואלפים מהם כבר נרצחו כדי לקצור מהם את איבריהם [לטובת תעשיית השתלות האיברים הסינית].

למרות הפרות זכויות האדם הגסות האלו, בדצמבר 2012 ממשלת קנדה אישרה לתאגיד Offshore Oil Corporation שבבעלות המשטר הסיני להשתלט על החברה הקנדית Nexen. אלו שמותחים ביקורת על העסקה מצביעים בצדק על הסכנות הכלכליות הגלומות בהעברת השליטה במשאבים טבעיים קנדיים לאינטרסים זרים.

עם זאת, מעבר להשלכותיה הכלכליות של העסקה, חמורה עוד יותר היא נכונותה של  ממשלת קנדה להעלים עין מהפרת זכויות האדם. מלבד הפגיעה הכוללת בזכויות האדם על ידי המשטר הסיני שתוארה לעיל, ממקורות שלנו בתוך קהילת הפאלון גונג עולה כי תאגיד האנרגיה הסיני השתתף ישירות ברדיפתם של יותר מ-100 מתרגלי פאלון גונג שהועסקו בכמה מסניפיו ברחבי סין.

אף על פי שעסקת ההשתלטות קבלה אישור סופי בקנדה, לא ניתן להשלים אותה ללא אישורה של “הוועדה להשקעות זרות” של ארה”ב, ובסופו של דבר, ללא אישורו של הנשיא ברק אובמה. לכן אנחנו קוראים לכל השותפים והתומכים שלנו בארצות הברית להשמיע את קולם ולהתנגד לעסקה.

מה שמדאיג עוד יותר הוא שיתכן ש”ההסכם הקנדי-סיני לקידום ולהגנה על השקעות זרות” יכול כל יום לקבל אישור רשמי, וזאת מבלי שנערך לגביו כל דיון ציבורי בהליך ממשלתי מסודר. הסכנות לריבונות הקנדית הגלומות בעסקה הזו מתועדות היטב. לא רק שההסכם ימנע מהפרלמנט הקנדי לקבוע מדיניות ציבורית שתוכל להשפיע על האינטרסים של השקעות סיניות בקנדה, אלא שהוא גם חושף את הקנדים עצמם לפסיקות חשאיות בהליכי בוררות שאינם מקובלים על בתי המשפט הקנדיים או על הציבור הקנדי.

וחשוב עוד יותר, ההסכם הקנדי-סיני, שאינו כולל כל אזכור של סוגיית זכויות האדם, שלא לדבר על הוראות ממשיות לשמירה על זכויות כאלו, שולח מסר ברור לסין ולקהילה הבין-לאומית שהערכים הקנדיים של זכויות אדם הם אכן “למכירה”.

ממשלת קנדה אינה יכולה להרשות שסוגיית הרדיפה הדתית תלך לאיבוד בין מגוון הנושאים האחרים המשפיעים על החלטותיה המדיניות. בעוד שאנחנו מבינים את המציאות הכלכלית העומדת בפני ממשלת קנדה ואת הצורך למשוך השקעות זרות, קנדה חייבת לנקוט עמדה ולהבהיר באמצעות מעשיה, ולא רק במילותיה, שהיא לא תתעלם מסבלם של מיעוטים דתיים ברחבי העולם.

אנו מאמינים כי ראש הממשלה הארפר וממשלת קנדה מודאגים מהפרות זכויות אדם נגד מיעוטים בסין. עם זאת, שתי ההחלטות האלו מטרידות ומעבירות מסר מסוכן, הן למשטר בסין והן ולקהילה הבין-לאומית.

*הכומר מג’ד אל שאפי הוא המייסד והנשיא של ארגון זכויות האדם הבין-לאומי “עולם אחד חופשי” (One Free World International) שבסיסו בקנדה

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!