זיהום האוויר בסין חוצה את האוקינוס ומגיע עד קליפורניה

הרוחות מסין נושאות חומרים מזהמים כמו כספית, אוזון, תחמוצות גופרית וחנקן ואבק שמגיעים לדרום קוריאה ולערים במערב ארה”ב

ערפיח מחניק שכיסה לאחרונה את שמי בייג’ינג אינו יודע גבולות. הוא משפיע על איכות החיים בדרום קוריאה ואף מגיע לערים בחוף המערבי של ארצות הברית. אחד המזהמים המסוכנים ביותר בערפיח הם חלקיקי הפיח המזעריים שריכוזם בימי הזיהום המוגבר הגיע ל-990 מיקרוגרם למטר מעוקב, כאשר לפי ארגון הבריאות העולמי רמה שמעל ל-25 מיקרוגרם היא מסוכנת לאדם.

עיקר הזיהום נובע משימוש מוגבר בפחם בייצור חשמל, במפעלי תעשייה ובחימום בתים. מקור נוסף לזיהום הוא כלי התחבורה. לפי העיתון China Daily, המנוהל על ידי המשטר, מספר החולים בסרטן הריאות עלה בעשור האחרון ב-60 אחוז למרות שלא הייתה עליה ניכרת בשיעור המעשנים.

לרוח אין גבולות

במהלך הימים בהם זיהום האוויר בסין הגיע לרמות קיצוניות, רמת החלקיקים הזעירים במספר ערים קוריאניות היה גבוה בהרבה מהרמות המקובלות המרביות למטר מעוקב. “החלקיקים עלולים לגרום למחלות בדרכי הנשימה, אמרה קים ג’ונג צ’ון מ”המכון הלאומי לחקר הסביבה” בקוריאה הדרומית.

או יונג מין, העובד במשרד הסביבה של קוריאה הדרומית, אמר לעיתון פייננשיאל טיימס: “אנחנו מושפעים מזיהום האוויר בסין בגלל שהחלקיקים המזהמים נסחפים על ידי הרוחות המערביות. היא הוסיפה שכ-40 אחוז מתחמוצת החנקן באוויר בקוריאה הדרומית מגיעה מסין. תחמוצת החנקן עלולה לגרום לגשם חומצי, לבעיות נשימה ולבעיות סביבתיות נוספות.

האוקיאנוס השקט אינו מחסום

אבל לא רק קוריאה הדרומית מייבאת שלא מרצונה את זיהום האוויר מסין. מסתבר שחלקיקים מזהמים יכולים להגיע תוך ימים ספורים, על ידי רוחות, מסין לקליפורניה. חוקרים אמריקנים אף טוענים שהעבירות על חוק אוויר נקי במספר מדינות בארה”ב הן בגלל הזיהום שמגיע מאסיה. הרוחות מסין נושאות איתן חומרים מזהמים כמו כספית, אוזון, תחמוצות גופרית וחנקן ואבק.

פרופסור דן ג’פה מאוניברסיטת “וושינגטון-בות’ל” חוקר כבר 16 שנה את תנועות הזיהום בעולם ובעיקר כיצד כמות הולכת וגדלה של זיהום אוויר נעה מסין ומארצות נוספות באסיה מעל האוקיאנוס ונוחתת בארה”ב. “זיהום אוויר אינו יודע גבולות וחומרי זיהום הנפלטים לאוויר לעולם לא ייעלמו כפי שאולי היינו רוצים להאמין”, אומר ג’פה. לא רק זיהום שמייצר האדם מועבר עם רוחות מעל האוקיאנוס לצפון אמריקה, גם עננים ענקיים של אבק ממדבר גובי שבסין חוצים את המים כדי לנחות מעבר לאוקיאנוס.

האתר chinadialogue.net השייך לארגון סביבה ללא מטרות רווח, מדווח שאולי ארה”ב תורמת לזיהום שלה עצמה בכך שהיא מייצאת פחם לסין. יצוא הפחם לסין הגיע השנה ל-12 מיליון טון, ובחופים המערבים של מדינות וושינגטון ואורגון מתכננים בניית טרמינלים נוספים ליצוא פחם לאסיה עד ל-150 מיליון טון בשנה. “זה רעיון מטופש. אנחנו מייצאים פחם לסין, הם שורפים אותו ואנחנו מקבלים את הזיהום בחזרה”, אומר פרופסור ג’פה.

סין נאבקת בזיהום

לסין יש ניסיון בהפחתת זיהום האוויר לזמן מוגבל כפי שעשתה במשחקים האולימפיים ב-2008, על ידי הגבלת התחבורה בבייג’ינג וסגירת מפעלים בסביבותיה. אך האם אפשר לנהוג כך לאורך זמן? לדברי סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה המשמשת כשופר של המפלגה הקומוניסטית הסינית, יונהג תקן חדש לפליטה ממכוניות בשם “בייג’ינג 5” בדומה לתקן האירופי “יורו 5”, החל מה-1 בפברואר. התקן יפחית לדברי אותו מקור את זיהום האוויר מהתחבורה ב-40 אחוז. עבירה על התקן תחייב את הנהג בקנס של 3000 יואן (360 יורו).

בנוסף, ב-44,000 בתי מגורים יוחלפו מערכות החימום על פחם במערכות חימום הפועלות באמצעות אנרגיות נקיות. אקולוגים טוענים שזה מעט מדי ומאוחר מדי.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!