זכוכיות של תקווה

אמיל גאלה, הילד הסקרן שהפך למבשר סגנון ה”ארט נובו” בעולם

אמיל גאלה

האמן והמדען אמיל גאלה

“השורש שלי טבוע במעמקי היער”, כתב אמיל גאלה על דלת הכניסה של האטליה שלו.

בביקורי בביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב, הבחנתי בחדר קטן במעלה המדרגות שעד עתה חמק מעיניי. להפתעתי גיליתי בחדר את יצירות הזכוכית והרהיטים בעלי הטכניקה והסגנון המיוחדים של האמן והמדען הצרפתי אמייל גאלה, אחת הדמויות החשובות והמעצבות של סוף המאה ה-18.

כמו צמח המנסה למצוא את ייחודיותו על ידי רקימת יחסים עם הסביבה שלו – לדבריו של גאלה עצמו, כך גם הוא העביר רעיונות וערכים דרך ואזות, קריסטלים ורהיטים, נאבק למען הצדק והשפיע על החברה.

בוטניקה ואמנות

אמיל גאלהחייו של גאלה הם מעין סיפור אגדה על ילד שנולד בתוך חממה והקדיש את חייו לחיפוש אחר היפה והטוב. הוא ראה בטבע את התגלמות השלמות וההרמוניה, והאמין שאם יבין את נפשו של הצמח או את מהות העלה הנושב ברוח ויצליח לתרגמה לשפת האמנות, יביא ערך משמעותי לעולם.

גאלה נולד ב- 1846 בעיר ננסי שבצרפת. לאביו, צרלס גאלה, היה מפעל חיים – עסק של קריסטלים ופורצלן שאותם עיצב במקוריות.

כבר בגיל צעיר התעניין גאלה בחקר המדע והטבע. את אהבתו לצמחים קיבל מסבו שלקח אותו לטיולים בוטניים ביערות. דרך קריאה וציור הוא למד על עולמם של החיות, החרקים והצמחים. בסיום לימודי התיכון נסע לגרמניה כדי להתמחות במינרלוגיה, זכוכית וקרמיקה, ודרך הציור שילב את שתי האהבות שלו – עולם הטבע ועולם האמנות יחדיו. ככל שהתעמק בנושא, כך הכיר מדענים מארצות אחרות שעזרו לו להתעדכן בכל התגליות החדשות. הוא התעניין בהתפתחות המינים

באדיבות מוזיאון תל אביב לאמנות

והייתה לו קולקציה מרשימה של פרחים. בגינתו גידל כ- 3000 זנים שהביא מכל העולם.

כל צמח או דמות שצייר גאלה על ואזה, רהיט או כל כלי שיצר, היו חלק ממערכת כוללת של סמלים בעלי משמעות. ביצירותיו ציטט לעתים דמות מעולם הספרות, האמנות או המדע, שכן כקורא אדוק, הכיר את הגיגי עולם הספרות, השירה, הפילוסופיה, הפוליטיקה והמדע.

גאלה חי את חייו בפשטות, העביר את ימיו בעריכת מחקרים ועזר לאביו בעבודתו. ב-1878 הפך למנהל האמנותי של המפעל וחש חופשי ליצור ולהמציא דרכים חדשות. הוא הפך את מלאכת העיצוב לאמנות בפני עצמה. בתחום הזכוכית השתמש בטכניקה הנקראת “בצק זכוכית” שמשמעותה לנטוע זכוכיות צבעוניות שונות בתוך תבנית ולחמם אותם בטמפרטורה גבוהה המחברת אותן יחד. התוצאה היא זכוכית צבעונית המזכירה שעווה. טכניקה אחרת שהשתמש בה לעתים קרובות הייתה נשיפה לתוך קריסטלים – טכניקה עדינה שמלאכת העיטור שלה מצריכה כישורים גדולים וידע רב. הודות לדרישות הטכניות הגבוהות של גאלה נוצרו עבודות נדירות ומיוחדות. הוא הושפע מאמנויות ימי הביניים, הרנסנס ובמיוחד מאמנויות המזרח ומהאמנות היפנית והגן הבוטני שלה.

אמיל גאלה

באדיבות מוזיאון תל אביב לאמנות

בין עבודות העץ הנפלאות של גאלה המוצגות בתערוכה, ניתן לראות את ההשפעה האסייתית בשולחנות המעוטרים בחיתוכי עץ של פרחים, פרפרים, ואפילו דרקונים. ב-1885 החל לעבוד בעץ במטרה להציג את יצירות הזכוכית על צדן הטוב ביותר כמו על שולחן או שידה. הוא ערך ניסיונות קטנים ובסופו של דבר בנה רהיטים שלמים. ניסיונותיו הפכו להצלחה גדולה ועד שנת 1900 העסיק במפעל כ-300 עובדים שבנו רהיטים מסוגי עץ שונים.

צדק ויופי

אמיל גאלה

באדיבות מוזיאון תל אביב לאמנות

גאלה השתמש באמנות ככלי כדי להצביע על חוסר צדק בחברה וכך נתן ביטוי לתפיסת עולמו. דוגמה מפורסמת היא מקרה דרייפוס, אחת השערוריות הגדולות של צרפת באותה תקופה. גאלה תמך בקצין היהודי הצרפתי שהואשם באשמת שווא ושקר בריגול למען גרמניה בגלל מניעים אנטישמיים, ובין כלים המעוטרים בפרחים וחרקים המוצגים בתערוכה הגדולה של פריז בשנת 1900 הופיעה גם ואזה גדולה, יוצאת דופן, הנקראת “האנשים השחורים” שבצדה האחד נראים יצורים וחיות בשחור המייצגים כוחות רעים, ובצדה השני אדם עם זקן הנראה מזועזע ומייצג את האמת. במקום אחר מתואר שושן צחור שמייצג את תמימותו של דרייפוס.

הדרך שבה הפך גאלה את הדקורטיבי לאמנות סחף אמנים רבים, ובסופו של דבר יצר זרם אמנותי חדש הנקרא “ארט נובו” ששילב אלמנטים מן הטבע והופיע באמנות, בעיצוב, באופנה ובאדריכלות בסוף המאה ה-19, למרות שגאלה דווקא התנער מהתואר של האב הרוחני של התנועה. גאלה זכה בפרסים ובעיטורים רבים בחייו ופועלו נחשב עד היום לאבן דרך חשובה בתחום.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!