סין: פרובינציית גואנג-דונג הודיעה על כוונתה לחסל את מחנות העבודה בכפייה

האם גואנג-דונג תהיה הסנונית המבשרת את תחילת עידן הרפורמות בסין?

סין

אסירים צועדים בליווי משטרתי במהלך יום פתוח בכלא נאן-ג’ינג שבמזרח סין. פרובינציית גואנג-דונג התוותה לאחרונה תכנית לסגירת מחנות העבודה שבתחומה – צילום: STR/AFP/Getty Images

בעקבות דיווחים שפורסמו לאחרונה על כוונת ההנהגה הסינית החדשה להפסיק את פעילות מערכת מחנות העבודה בכפייה, הודיעה פרובינציית גואנג-דונג ב-28 בינואר על תכניתה לחסל תוך שנה את מערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה. פרובינציית גואנג-דונג שבדרום סין מכונה לעתים “חוד החנית ברפורמות של שי ג’ין-פינג”, המנהיג החדש של סין.

יאן ג’י-צ’אן, מנהל המחלקה המשפטית בגואנג-דונג הודיע ב-28 בינואר שהפרובינציה נערכת להפסקת פעילותה של מערכת מחנות העבודה לאחר שתכנית הרפורמה הלאומית תאושר במארס על ידי הוועדה המתמדת של הקונגרס הלאומי של העם.

כפי שמדווח העיתון Southern Metropolis Daily, יאן ג’י-צ’אן הסביר שברגע שיוכרז רשמית על ביטול המערכת, מחנות החינוך מחדש לא יקבלו יותר אסירים חדשים, ואלו הכלואים בהם ישוחררו עם תום תקופת מאסרם.

גואנג-דונג היא הפרובינציה הראשונה המציגה לוחות זמנים לביטול מערכת מחנות העבודה. התכנית לביטול או לתיקון מערכת מחנות העבודה בכפייה הוכרזה לראשונה בתחילת ינואר על ידי מנג ג’יאן-ג’ו, שנכנס לאחרונה לתפקידו כראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, הגוף האחראי על כלל מנגנוני בטחון הפנים של המשטר הקומוניסטי.

מחנות העבודה בכפייה של המשטר הסיני עוררו לאורך השנים ביקורת נרחבת. מנתונים שפורסמו על ידי משרד המשפטים הסיני באוקטובר 2012 עולה כי 60,000 אנשים כלואים ביותר מ-300 מתקנים בכל רחבי סין. אולם מומחים מעריכים שהמספרים האלו נמוכים בהרבה מהנתונים האמיתיים. פרופ’ הו שינג-דו, כלכלן מהמכון הטכנולוגי של בייג’ינג, מעריך שמספר האנשים שחירותם נשללה באופן בלתי חוקי נע בין 350,000 ל-750,000, כשבכל מתקן מוחזקים בין 1,000 ל-2,000 עצירים. הערכות אחרות מדברות על מיליוני עצורים, אך חוסר השקיפות של המפלגה הקומוניסטית מקשה על השגת נתונים מדויקים.

התאבדויות

לדברי פרשנים, הכרזתם הראשונית של פקידים סינים רשמיים על סגירת מחנות העבודה בכפייה בסין עוררה גלי הלם בדרגים השונים של פקידי הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק. הפקידים חוששים לא רק להפסיד מקור הכנסה רווחי, אלא גם מפחדים מכך שהם יידרשו לשאת באחריות על הפשעים שביצעו.

בימים שלאחר ההכרזה דווח על שני פקידים ששמו קץ לחייהם. צ’י שיאו-לין, סגן מפקד המשטרה במחוז גואנג-דונג התאבד ב-8 בינואר. Boxun.com, אתר של מתנגדי המשטר הסיני דיווח ב-28 בינואר בהסתמך על מקורות פנימיים שהתאבדותו של צ’י שיאו-לין קשורה לתקרית הצנזורה של גיליון ראש השנה של השבועון Southern Weekly, ולהפגנות שהתחוללו בעקבותיה.

לדברי המקור, צ’י שיאו-לין כיהן כראש המשטרה בגואנג-ג’ואו, בירת פרובינציית גואנג-דונג. בשעה שכאלף אנשים השתתפו בהפגנת תמיכה בעורכי השבועון, צ’י המליץ לממונים עליו לעצור עשרה עד עשרים מפגינים ולשלוח אותם למחנות עבודה. הצעתו נדחתה על ידי לשכתו של שי ג’ין-פינג והוראה שלא לשלוח אף אחד מהמפגינים למחנות העבודה, הועברה לרשויות גואנג-ג’ואו באמצעות הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק.

המקור גם סיפר לאתר Boxun שבמשך שנים, צ’י שיאו-לין נקט בקו נוקשה יחסית בדיכוי מתנגדים, אבל מאז ששי ג’ין-פינג נכנס לתפקידו, הותווה כיוון חדש. לאחר שבקשתו של צ’י לדיכוי ההפגנה נענתה בשלילה, הוא ספג ביקורת מהממונים עליו. לאחר מכן הוא שם קץ לחייו.

ב-9 בינואר, ג’אנג וואן-שיונג, סגן נשיא בית המשפט העממי במחוז ליאנג-ג’ואו שבפרובינציית גאן-סו התאבד בקפיצה מחלון הקומה השישית של בית משפט.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!