המגוון והעושר באמנות שמימית בת 5000 שנה

ShenYun

בניגוד לדעה הרווחת, העם הסיני איננו מקשה אחת מבחינה אתנית. במרחבים העצומים של סין חיות זו לצד זו עשרות קבוצות אתניות (55 מהן זכו להכרה רשמית), שלכל אחת מהן מאפיינים שעוצבו במהלך הדורות על ידי תנאי האקלים, הסביבה הטבעית והאמונות הרוחניות השונות. המאפיינים הייחודיים האלה של כל אחת מהקבוצות האתניות מוטמעים גם בסגנונות הריקוד השונים היוצרים יחד מכלול עשיר ומגוון של ריקודים אתניים. ריקודים אלה שונים מהמסורת המובנה והמוסדרת של הריקוד הסיני הקלאסי וכן גם מהמסורת של הריקודים העממיים של ההאן – הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בסין.

הצגה פומבית של הריקודים האתניים של קבוצות המיעוטים מסין היא אחד מסימני ההיכר של להקת Shen Yun Performing Arts. הלהקה, שבסיסה בניו יורק, נוסדה ב-2006 ובמרכז פועלה עומדת השאיפה להחיות את 5,000 השנים של התרבות הסינית. תרבות זו שלפי המסורת ניתנה לבני האדם מידי שמים, כמעט ואבדה במזרח לאחר יותר מ-60 שנה של משטר קומוניסטי בסין.

להקת Shen Yun מורכבת משלוש להקות המסיירות בעולם כבר יותר מחמש שנים, ומציגות לקהל הצופים את היופי והתפארת של התרבות הסינית המסורתית באמצעות ריקוד סיני קאלסי, תזמורת חיה המשלבת מזרח ומערב, תלבושות מרהיבות ומסכי רקע מופלאים.

הלהקה מעניקה חיים חדשים גם למסורות המגוונות של הריקוד, הלבוש והמוסיקה של הקבוצות האתניות השונות בסין. הרפרטואר משתנה ומתחדש מדי שנה, ולאורך השנים ביצעה הלהקה ריקודים קוריאנים, טיבטיים, מונגוליים, ריקודים ממנצ’וריה וריקודים של בני מיעוט המיאו.

נשמת התרבות האתנית

ריקוד אתני הוא יותר מאשר מכלול של תנועות ותלבושות אופייניות. הכוריאוגרפים והרקדנים של להקת Shen Yun מתחקים אחר הרוח הפנימית והנשמה של התרבות הייחודית לכל קבוצה אתנית. בשפה הסינית קוראים לזה “יון”. “המונח ‘יון’ בהקשר זה מתייחס למהות הפנימית- לדקויות של כל תנועה- למכלול התנועתי השלם של אדם ולדברים ששפת הגוף מבטאת”, כותב בן פריד, אחד ממנחי המופע, ברשימה שפרסם בבלוג שלו שבאתר ה- Shen Yun.

למשל, “הכנסת אורחים היא ערך בעל חשיבות רבה למונגולים, והיא גם מאפיין בולט בריקודיהם”, נכתב באתר האינטרנט של ה- Shen Yun. ריקודים מונגולים משלבים לעתים קרובות אביזרים שבהם מגישים המונגולים לאורחיהם אוכל ושתייה, כגון קערות, גביעי יין ואף צרורות של מקלות אכילה. “התחושה בריקודים מונגוליים היא של התפרצות רעננה של אנרגיה והתלהבות”, נכתב באתר.

הריקודים הקוריאנים לעומת זאת הם מעודנים ומאופקים יותר. “הריקוד מאופיין בתנועות אווריריות המדגישות את הסימטריה. לנשימה חלק מרכזי בריקוד הקוריאני – הרקדן מסוגל לבטא את רגשותיו הפנימיים באמצעות תיאום בין הנשימה לבין המקצב המוסיקלי”, נכתב באתר. “תכונות אלה מעניקות לריקוד הקוריאני האתני יופי נשגב, אצילי ושליו”.

אף שלכל קבוצה אתנית יש סגולות הייחודיות לה, כולן מהוות חלק מהעושר ומהמגוון העצום של התרבות הסינית. המשימה שנטלה על עצמה להקת ה- Shen Yun להחיות את תרבות זו היא אכן משימה מורכבת.

” Shen Yun Performing Arts עושה עבודה נפלאה בהחייאת התרבות הסינית המסורתית. המופע מפואר ויפהפה, ואף מקרין רוחניות ואמונה”, אמר הפרשן וההיסטוריון הסיני שין האו-ניאן בראיון לאפוק טיימס לאחר שצפה במופע בניו יורק בלינקולן סנטר.

מופע ה-Shen Yun לשנת 2013: 

[youtube id=”lJc5cKGLq0Y” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

 


אפוק טיימס גאה לתת חסות ללהקת Shen Yun Performing Arts .

למידע נוסף על הלהקה בקרו באתר: ShenYunPerformingArts.org

 

* מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים הפותחת צוהר אל צפונות התרבות הסינית המסורתית העתיקה ואל פועלה הייחודי של להקת Shen Yun Performing Arts

 

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!