פרובינציית יון-נאן שבסין מפסיקה לשלוח אנשים למחנות עבודה

יון-נאן היא הפרובינציה הראשונה שהודיעה על יישום ההחלטה לעצור את פעילות מחנות העבודה – האם ילכו בעקבותיה פרובינציות נוספות?

ChinesePolice

מחנה עבודה בסין. מנג סו-טיה, ראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק בפרובינציית יון-נאן הודיע ב-5 בפברואר כי הענישה באמצעות עבודה בכפייה תושהה ברחבי הפרובינציה –– צילום: AFP/Getty Images

בפרובינציית יון-נאן שבסין לא ייגזרו יותר עונשי “חינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה”, כך נמסר בתקשורת הסינית הרשמית. ההכרזה באה לאחר שההנהגה הסינית החדשה הודיעה על כוונתה להפסיק את פעילות מחנות החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה, מוסדות שנויים במחלוקת המוכרים בהתעללותם בעצורים.

מנג סו-טיה, ראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק ביון-נאן, האחראי על כל מנגנוני הביטחון בפרובינציה, הודיע בישיבת הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק ב-5 בפברואר שיון-נאן תפסיק מייד לשלוח אנשים למחנות עבודה באשמות של “איום על הביטחון הלאומי”, “גרימת אי-שקט באמצעות עתירה” ו-“הכפשת שמותיהם של פקידים”, כך דיווחה ב-6 בפברואר סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה המשמשת כשופר של המפלגה הקומוניסטית.

עם זאת, אנשים המוחזקים כעת במחנות העבודה יצטרכו להמשיך ולרצות את תקופת המעצר שנקבעה עבורם, אמר מנג.

הידיעה עוררה התרגשות ברשת האינטרנט בסין, כשגולשים סינים רבים תהו מדוע להמשיך ולהחזיק במחנות העבודה את אלו שכבר עצורים בהם.

יון-נאן היא הפרובינציה הראשונה שמפסיקה לשלוח עצורים למחנות עבודה. ההשהיה באה בעקבות הודעתו מה-7 בינואר של מנג ג’יאן-ג’ו, שנכנס לאחרונה לתפקידו כראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, על ההחלטה להפסיק עוד השנה את השימוש במערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה.

גואנג-דונג, הסמוכה להונג קונג תהייה ככל הנראה הפרובינציה הבאה שתיישם צעדים דומים. יאן ג’י-צ’אן, ראש המחלקה המשפטית של גואנג-דונג הכריז ב-28 בינואר שגואנג-דונג נערכת להפסקת פעילותה של מערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה עוד השנה, לאחר שהוועדה המתמדת של הקונגרס הלאומי העממי תאשר בחודש מארס את תכנית הרפורמה הלאומית.

יישומה המוקדם של התכנית בפרובינציית יון-נאן נתפס כניסיון של ראש המפלגה בפרובינציה, צ’ין גואנג-רונג להביע את נאמנותו למנהיג המפלגה החדש שי ג’ין-פינג. צ’ין תומך כעת בשי, אולם בעבר הוא היה מקורב לאויבו של שי, חבר הפוליטבירו המודח בו שי-לאי.

מאות אלפי עצורים

משרד המשפטים הסיני דיווח כי נכון לאוקטובר 2012 הוחזקו במחנות העבודה כ-60,000 עצורים. קבוצות מחוץ לסין מעריכות שמספר העצורים במחנות גבוה יותר ונע בין מאות אלפים למיליונים.

מחלקת המדינה האמריקנית דיווחה ב-2009: “מספר משקיפים זרים מעריכים כי מתרגלי הפאלון גונג מהווים לפחות מחצית מ-250 אלף האסירים העצורים באופן רשמי במחנות העבודה בכפייה, בעוד שמקורות של הפאלון גונג מחוץ לסין מציינים מספרים גבוהים יותר”.

על פי מרכז המידע של הפאלון גונג, מערכת החינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה “שגשגה מאז החלה רדיפת הפאלון גונג”. מנכ”ל מרכז המידע, לוי בראודה מצוטט בהודעה לעיתונות: “מאות אלפי עצירים מאכלסים את המתקנים האלה. קיבלנו דיווחים לפיהם יותר ממחציתם הם מתרגלי פאלון גונג”.

פרשן החדשות ג’נג גונג-שיה אמר שביטול מערכת העבודה בכפייה בסין תהיה רפורמה משמעותית ואמיתית, “אך היא תלויה באומץ לבו ובנחישותו של שי ג’ין-פינג”.

“המכשול הגדול ביותר יהיו חברי סיעתו של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המפלגה, ומדיניותם המצדדת ברדיפת הפאלון גונג”, הוסיף ג’נג.

מערכת מחנות העבודה נוחה לרדיפת מתרגלי הפאלון גונג כמו גם לרדיפתם של אחרים, משום שניתן לעצור בה קרבנות ללא משפט. דיווחים על עינויים והכאות במחנות העבודה מתקבלים בקביעות.

המגזין צ’נג-מינג מהונג קונג דיווח שמנהיגה הקודם של המפלגה, הו ג’ין-טאו וראש הממשלה הקודם וון ג’יא-באו רצו לבטל את מערכת העבודה בכפייה לפני שסיימו את תפקידם בנובמבר 2012, אך גורמים בוועדה לענייני פוליטיקה וחוק התנגדו, ובמקום זאת הציעו לערוך במערכת רפורמה.

מאמר המגזין מזהיר כי המאבק בסוגיית ביטול מערכת מחנות העבודה יכול להצית סבב חדש של מאבקי כוח במפלגה. המאמר גם מזהיר שאם מערכת העבודה בכפייה לא תבוטל, עלולות לפרוץ מחאות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!