הייתרון שבחיסרון – הזדמנות הקלינטק של ישראל

קלינטק 2013

תערוכת קלינטק 2013

בכל חיסרון מסתתר יתרון, זה ידוע. אנחנו מוקפים בשכנים בלתי ידידותיים, מה שעודד אותנו לפתח תעשייה צבאית מתקדמת שמייצאת טכנולוגיות לכל העולם. את איום הסייבר הגדול עלינו, כפי שסיפרתי בגיליון הקודם, המדינה מתכוונת לנצל כדי להפוך למעצמת סייבר עולמית. גם בתחום המשאבים לא חסרים לנו חסרונות המספקים ל”מדינת הסטארט-אפ” שלנו הזדמנויות אדירות בתעשיית הקלינטק, תעשיית הטכנולוגיות הנקיות.

ב-1955 המונח “קלינטק” עוד בהחלט לא נולד. תחומים שהיום משוייכים לקטגוריה של קלינטק, כמו חיסכון במשאבים או ניצול אנרגיות חלופיות ומתחדשות, עוד לא היו במוקד המשיכה של משקיעים בעולם. אבל בן גוריון כבר הבין. “על אנשי המדע והמחקר שלנו שומה להתרכז בשדות מחקר חדשים שלעמי הצפון לא היה בהם צורך”, אמר בנאום שנשא ב-1955, “המחקר להמתקת מי הים בתהליכים זולים, לניצול אנרגיה שמשית המרובה בארצנו, ובייחוד בנגב… למניעת בזבוז מי הגשמים המועטים הזורמים לשווא לים התיכון ולים המלח”.
ואכן, במשך השנים מאז, ישראל הציגה לעולם טכנולוגיות מהפכניות בתחומים של חקלאות יעילה, טיפול בשפכים, ניצול יעיל של אנרגיה וטכנולוגיות פורצות דרך בתחום האנרגיה הסולרית.

ישראל במקום השני בעולם

גרג נייצ’ין, סמנכ”ל “קלינטק גרופ”, הגיע להשתתף בתערוכת “קלינטק 2013″ בישראל בסוף ינואר. בקלינטק גרופ, החוקרת את המגמות העולמיות וההזדמנויות בתחום ה”טכנולוגיות הנקיות”, יודעים להעריך את ההזדמנויות הטמונות בישראל. בדו”ח מדד החדשנות לשנת 2012 של קלינטק גרופ, ישראל מדורגת במקום השני, כשמעליה רק דנמרק. “בהתחשב בגודלה המדינה מייצרת כמות גדולה של סטארט-אפים בתחום הקלינטק, בעלי פוטנציאל גדול”, נכתב בדו”ח.

נייצ’ין מציין לדוגמה את המחסור במים שישראל נאלצת להתמודד עמו שנים רבות, מחסור שהביא חברות ישראליות לפתח טכנולוגיות מים מובילות בעולם. היעדר מקורות האנרגיה הטבעיים עד לפני כמה שנים, בשילוב עם שיקולים ביטחוניים הגורמים למדינה לחפש דרך להימנע מתלות באנרגיה, הביאו אותנו לפתח טכנולוגיות פורצות דרך בתחום של אנרגיות מתחדשות וחיסכון באנרגיה.
מושב הפתיחה תערוכת קלינטק 2013

מושב הפתיחה תערוכת קלינטק 2013

“יש צמיחה אמיתית בתחומים של מים, תחבורה, וטיפול בשפכים, ויותר השקעות מגיעות לתחומים האלה ברחבי העולם”, אומר נייצ’ין. “באשר לישראל, השווקים האלה שבהם יש הזדמנויות לצמיחה כמו מים, חקלאות, ודלקים ביולוגיים הם למעשה התחומים שבהם ישראל נוטה להיות חזקה מבחינה היסטורית, יש לה טכנולוגיות פורצות דרך בכל אחד מהתחומים האלה, ואני חושב שהתחומים האלה הולכים להפוך לחשובים עוד יותר בעולם”.
תחום הקלינטק זכה לסיקור תקשורתי ביקורתי בתקופה האחרונה, בעיקר בתחום האנרגיה הסולרית, כשכמה חברות פשטו את הרגל בעקבות השינויים בשוק. נייצ’ין מסביר שזה לא מדאיג אותו. הטכנולוגיות החדשות, הוא מסביר, הולכות לשנות באופן משמעותי את שווקי האנרגיה כבר בעשור הקרוב. בנוסף, עם ההתמעטות המתמשכת של המשאבים בעולם, ברור לו שהקלינטק הולך להמשיך לצמוח.
אני נזכר בראיונות שערכתי עם מנהלים ויזמים בתחומים האלה. נלהבים, עם ברק בעיניים, הם להוטים לשנות את העולם ולהפוך את המקום שאנו חיים בו לטוב יותר. אבל נייצ’ין מסביר לי שאלה חדורי האידיאולוגיה כבר אינם מהווים את עיקר היזמים בתחום. יותר ויותר יזמים נכנסים לתחום הקלינטק פשוט בזכות ההזדמנות הגלומה בו, ומתוך רצון לנצל את ההזדמנות הזאת. הוא מסביר שהנתונים מצביעים על המשך התפתחות וצמיחה של התחום, ומאמין שבעוד 10 שנים המצב יהיה שונה לחלוטין.
האתגר המשמעותי בפני סטארט-אפים ישראליים בתחום הקלינטק הוא החוסר בשווקים מקומיים לטכנולוגיות שלהם. “אני חושב שהממשלה תמכה מאוד מבחינת הטכנולוגיה, תוכניות נפלאות של חממות טכנולוגיות הרחיבו את עצמן אל תחום הקלינטק”, אומר נייצ’ין. “אבל אני חושב שהיא תמכה הרבה פחות בהיבט של שווקים מקומיים לטכנולוגיות נקיות בהשוואה לממשלות אחרות בעולם. אני חושב שיש לזה השלכות על היכולת של חברות לגדול. זה בהחלט יהיה טוב יותר אם יהיה שוק מקומי חזק”.
בתערוכת “קלינטק 2013” הוצגו חידושים ופיתוחים ישראליים, עוד תזכורת לחדשנות וליצירתיות של מדינת הסטארט-אפ, ולפוטנציאל הקלינטק המתחבא בארץ המובטחת. הנה כמה מהם.

חקלאות – גינת ירק בכל בית

גינת ירק בכל בית
חברה בשם “דרך הירק” מציגה חידוש מעניין בתחום החקלאות, שאמור לאפשר לכל אחד לגדל לעצמו את הירקות שלו לצריכה עצמית. מדובר במתקן מיוחד שאפשר למקם אפילו במרפסת או בחצר קטנה ולגדל בו-זמנית סוגים שונים של ירקות, ללא צורך בהשקעת זמן. לא צריך לנכש עשבים או לעדור את הקרקע. כמות המים הנדרשת מועטה במיוחד, וגם אין צורך בריסוס ובדישון. המערכת מייצרת חומרים אורגניים הנחוצים לצמחים באמצעות פעילות של תולעים אדומות המפרקות פסולת אורגנית המושלכת למרכז המתקן. התולעים נעות בתוך האדמה ומעשירות את האדמה בחומרים אורגניים. בסיס המתקן מסתובב כל הזמן, ומאפשר חשיפה מקסימלית לאור השמש של כל מה שנשתל במתקן.

גם אנרגיה, גם מים

גם אנרגיה גם מים


החברות EWA ו”סהר סולר” הציגו בכנס מערכת סולרית חדשה עם מאפיין מיוחד: לא רק שהיא מאפשרת לייצר כמות גדולה יחסית של חשמל, היא גם מצליחה באותו הזמן להפיק מים מהלחות שבאוויר.
על פי נתוני החברה, בחישוב יומי מייצרת המערכת החדשה 45 קילוואט לשעה וכוללת אפשרות לניקוי עצמי, מניעת התעבות טל ושקיעת חול, ובנוסף אף מייצרת כ-25 מ”ק של מים ליממה. החברה מתכוונת לשלב את הפיתוח במגזר התעשייתי, בבתי מלון או במתקנים של צה”ל.

אנרגיה סוערת

אנרגיה סוערת - חשמל מגלי ים


חברת S.D.E הישראלית מקדמת הקמה של תחנות כוח המייצרות חשמל מגלים. בקלינטק 2013 החברה הציגה את הדור הבא בטכנולוגיה שלה. בחברה מספרים שמחירה של תחנת כוח שכזאת הוא נמוך מכל חלופה אחרת בעולם, והיא מסוגלת לייצר חשמל ללא זיהום סביבתי.

יש מספיק מים חמים למקלחת?


פיתוח של חברת “טרמוביט” הישראלית מאפשר להימנע מבזבוז חשמל כתוצאה מהפעלה מוגזמת של דוד המים. מדובר בצג בקרה דיגיטלי שניתן להתקין בכל בית ומאפשר לדעת מה טמפרטורת המים בדוד. הפתרון מאפשר לתכנן מראש את שעות הפעילות של הדוד באופן מתקדם, ולטענת החברה, לצמצם בעלויות החשמל בכ-50 אחוז.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!