הטבחית של הנשיא – סרט אוכל שלא כדאי להחמיץ

דרמה המבוססת על סיפורה האמיתי של הטבחית הפרטית של פרנסואה מיטרן. (Le Savures de Palais)

הטבחית של הנשיא

קתרין פרו בתפקיד הטבחית של הנשיא

לסרט  “הטבחית של הנשיא” של הבמאי כריסטיאן וינסן והתסריטאי אטיין קומר, אסור לבוא רעבים. הוא עשיר בטעמים וסצנות נוטפות שומן של מטבח צרפתי לשמו, שחלקן צולמו במטבח ארמון האליזה, דבר שלא נשמע כמותו.

הסרט דל בעלילה, ואינו מפתח את דמויותיו יתר על המידה, אבל על כל זאת מחפות המנות המדהימות והאמיתיות שהוכנו במיוחד עבור הסרט על ידי ג’רר בסון, השף המעוטר בכוכבי מישלן, השף לשעבר של לקוק הרון, גי לה גואי, ואליזבת סקוטו, מעצבת קולינרית שעובדת במגזין אל.

הטבחית של הנשיא

ארוחת ערב פרטית לכבוד הנשיא במטבח הפרטי

סיפור המסגרת מבוסס על סיפורה האמיתי של דניאל דלפש (המכונה בסרט הורטנס לבורי), שהייתה הטבחית הפרטית של הנשיא פרנסואה מיטראן. היא גם הטבחית הראשונה שהורשתה להיכנס למטבחי ארמון האליזה.

עד למינויה המדהים היא הייתה בעלת חווה לגידול פטריות כמהין בחבל פריגור ואף ניהלה מסעדה ידועה באזורה. יום בהיר אחד היא מוזמנת לארמון האליזה לאחר שהומלצה לעבודתה על ידי ג’ואל רובישון, אחד השפים המוערכים של צרפת. הרקע לכך הוא בחירתו של הנשיא מיטראן לכהונה שנייה בשנת 1988.

מיטראן, אשר מאס בבישוליו של השף היומרני שלו, חיפש מישהי שתחליף את השף שניהל את המטבח הפרטי שלו.

הטבחית של הנשיא

הטבחית צועדת במסדרונות ארמון האליזה

קבלת הפנים להורטנס במטבחי הארמון אינה נעימה במיוחד. מסתבר כי בארמון האליזה קיימים שני מטבחים, האחד מטבח גדול המשמש לארוחות כל הארמון והשני המשמש לארוחות הנשיא, משפחתו ומרעיו. עצם מינויה של הורנטנס לשפית הפרטית של הנשיא מעורר אנטגוניזם מצדו של השף שניהל את המטבח עד כה, והוא דואג שחייה בארמון לא יהיו קלים.

הורטנס גם לא יודעת שום דבר על נהלים, הדאגה היחידה שלה היא העבודה. היא יוצרת קשר ישיר עם הנשיא, שמחבב אותה מאוד, ולא מתייחסת לדברי היועצים המנסים להתערב בבישול שלה. אבל זה בדיוק מה שפוגע בה בחזרה, כאשר יותר ויותר אנשים חווים את דעתם על מה שצריך לעלות על צלחתו של הנשיא, בהתחשב בבעיותיו הבריאותיות.

אבל הורטנס היא אישה עקשנית ויסודית שיודעת לעמוד על שלה וקשה לה להתפשר כשמדובר בבישול.

במקביל לסיפור העיקרי המובא כפלש-בק, מובא סיפור נוסף של הורטנס המנהלת מטבח של משלחת מחקר באנטרקטיקה, מקום אליו עברה לאחר שקצה בעבודתה בארמון הנשיא.

הטבחית של הנשיא

קתרין פרו בתפקיד הטבחית וז’אן ד’אומסון בתפקיד הנשיא מיטראן

במשך שנתיים בארמון האליזה הייתה הורטנס בכוננות תמידית במשך 24 שעות ביום. היא מעולם לא ידעה אם הנשיא יאכל בארמון, פעמים רבות אמרו לה ברגע האחרון. את עבודתה בארמון היא עוזבת בלי שמישהו הודה לה על עבודתה והמקום בו מצאה תחושת חום הייתה בלב אנטרקטיקה הקשה, שם ידעו להעריך את בישוליה.

השחקנית קתרין פרו יוצרת את דמותה של דניאל דלפש באופן שנראה אותנטי וכנה מאוד, והיא אף מועמדת לפרס הסזאר על משחקה. את תפקיד הנשיא משחק ז’אן ד’אומרסון שהוא בכלל סופר ואיש אקדמיה מוערך בצרפת. עוד משחקים: היפוליט זיררדו בתפקיד דויד אזולאי, עוזר הנשיא, וארתור דופון בתפקיד ניקולס בובאה, העוזר הצעיר של הטבחית.

הסרט זכה להצלחה גדולה בצרפת והוא משופע בצילומי מאכלים ממטעמיה של דניאל מזט דלפש, כפי שהוכנו על יד טובי השפים במטבח מיוחד על סט הצילומים. “הטבחית של הנשיא” הוא הסרט הראשון שצולם בארמון האליזה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!