סין: קריאות חריגות ברחוב להפיל את המפלגה הקומוניסטית

עד עכשיו מתנגדי המשטר בסין הביעו את מחאתם בעיקר בבלוגים באינטרנט, אבל לאחרונה הם מעיזים, למרות הסיכונים, להתייצב ברחובות ולגנות את המפלגה בפומבי

End the Dictatorship

ליו הווי מפרובינציית גואנג-ג’ואו נושא כרזות המציגות את הכיתוב: “די לדיקטטורה” ו-“לחסל את שעבוד על ידי המפלגה” – צילום: באדיבות ליו הווי

מפגינים בשתי ערים בסין קראו לאחרונה בגלוי לשים קץ לשלטון המפלגה הקומוניסטית. זה קורה בתקופה בה גוברת הדרישה לרפורמה ונראה שהמפגינים חוששים פחות מבעבר מענישה.

ליו הווי, תושב העיר יאן-אן, עמד בדרך סואנת בעיר הדרומית גואנג-ג’ואו ב-13 וב-14 בפברואר ואחז בכרזות עליהן רשם “די לדיקטטורה” ו-“לחסל את השעבוד על ידי המפלגה”. אדם שהתלווה אליו צילם אותו עם הכרזה הראשונה ופרסם את התמונה באינטרנט.

ביום הראשון למחאתו נלקח ליו על ידי קציני הביטחון המקומי ושוחרר לאחר מכן, כך סיפר לאפוק טיימס פעיל זכויות אדם אנונימי. ביום השני הוא נעצר שוב ומאז לא ידוע דבר על מקום הימצאו וגם הטלפון הנייד שלו אינו זמין.

גם ב-22 בינואר ליו הציג שתי כרזות שקראו, “להפיל את הדיקטטורה הקומוניסטית, להקים דמוקרטיה” ו-“אנשי המפלגה הם שודדים קומוניסטים”.

מקרה חריג אחר התרחש בשנגחאי. מדי יום רביעי מתאספים עותרים מחוץ לבניין הממשל בעיר כדי לעתור למען זכויותיהם שנפגעו, אך ב-20 בפברואר האווירה שם הייתה שונה מהרגיל. עותרת החלה את מחאתה בטיפוס על עץ ממנו צעקה “להפיל את המפלגה הקומוניסטית!” ושאר העותרים חזרו על אחריה בקריאות.

עשרות שוטרים הגיעו באוטובוסים, הקיפו את העץ וחסמו את האזור, אך האישה המשיכה בקריאותיה והאשימה את המערכת המשפטית בשחיתות.

בסוף השוטרים אילצו אותה לרדת והיא נלקחה מהמקום ברכב משטרתי. הקהל המשיך לצעוק סיסמאות שונות.

המחאה הזו חריגה בדרכה הישירה, כשהיא קוראת בגלוי לשים קץ לשלטון המפלגה האחת. במשך יותר מעשור, מרבית פעולות המחאה בסין היו מנוסחות כניסיונות לסייע למפלגה ליישם את חוקיה שלה, וזאת בעיקר כיוון שניסוחים של ביקורת ישירה על המשטר צפויים להיחשב כפשע אנטי-מהפכני (או בניסוח חדש יותר, “חתרנות תחת שלטון המדינה”), והעונש על כך הוא חמור.

ג’אנג, עותרת אחרת משנגחאי הסבירה לאפוק טיימס: “יותר ויותר אנשים מאבדים את אמונם במפלגה הקומוניסטית, אף על פי שההנהגה הוחלפה בנובמבר, בקונגרס הלאומי ה-18. מבלי להתחשב בכמויות הדם והדמעות שנשפכו, למפלגה אין כוונות לפרוע את החובות שלה לעם הסיני. היא משמרת את כוחה באמצעות מגוון שיטות של הונאה”.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!