ביֵאן צ’וּאֵה – הרופא הסיני האגדי

Bian Que

ביאן צ’ואה – איור: ג’סיקה צ’אנג/ אפוק טיימס

יום אחד הגיע הרופא המפורסם ביאן צ’ואה למדינת צ’י, ופגש שם את המלך הוּאַן. ביאן צ’ואה רק ראה את המלך, ומיד אמר לו: “יש לך מחלה בשרירים. אם לא תטפל בה, היא תחמיר”.

“אין לי שום מחלה!” אמר המלך המופתע, וביאן צ’ואה עזב. “הרופא הזה חמדן”, אמר המלך למשרתיו. “הוא מחפש להרוויח מאנשים שאינם חולים”.

חמישה ימים לאחר מכן הגיע ביאן צ’ואה לבקר את המלך בשנית. “המחלה שלך הגיעה לכלי הדם. אם לא תטפל בה, היא תחמיר”, אמר לו ביאן צ’ואה. “אינני חולה!” אמר המלך.

אחרי חמישה ימים הגיע ביאן צ’ואה לבקר את המלך שוב. “המחלה שלך הגיעה למערכת העיכול”, אמר לו. “אם לא תטפל בה, היא תחמיר”. המלך הואן לא השיב. ביאן צ’ואה עזב שוב.

לאחר חמישה ימים שוב הלך הרופא המפורסם לבקר את המלך הואן. אבל ברגע שראה ביאן צ’ואה את המלך, הוא פנה לאחור ועזב. המלך שלח את אחד מאנשיו לשאול מדוע עזב.

“כשהייתה המחלה בשרירים, תרופה יכלה לטפל בה”, ענה הרופא. “כשהייתה המחלה בכלי הדם, דיקור יכול היה לטפל בה. כשהיא הגיעה למערכת העיכול, יין רפואי יכול היה לטפל בה. אבל כשהמחלה במח העצם, אפילו האלוהויות האחראיות על גורל האנשים לא יכולות לעשות דבר. המחלה כבר הגיעה למח העצם. אין דבר שאוכל לעשות”.

לאחר חמישה ימים החל המלך לחוש ברע. הוא שלח אנשים לקרוא לביאן צ’ואה, אבל ביאן צ’ואה כבר עזב את מדינת צ’י. כעבור זמן מה, המלך מת מהמחלה.

כיצד ידע ביאן צ’ואה על המחלה של המלך, אפילו בלי שהיה צריך לעשות בדיקה רפואית כלשהי? לפני שהפך לרופא ניהל ביאן צ’ואה פונדק. אחד האורחים במיוחד משך את תשומת לבו של ביאן צ’ואה. צ’אנג סאנג-ג’ון היה שמו. גם צ’אנג סאנג-ג’ון חשב לעצמו שביאן צ’ואה הוא אדם יוצא מן הכלל. ביאן צ’ואה אירח אותו בכבוד רב במשך יותר מעשר שנים.

צ’אנג סאנג-ג’ון החליט להעביר לו כישורים מיוחדים. הוא נתן לו תרופה מיוחדת וסודית. “קח אותה עם מים שלא נגעו באדמה”, הדריך אותו צ’אנג. הוא גם העביר אליו ספרי רפואה, ומיד כשסיים לעשות זאת, נעלם.

ביאן צ’ואה לקח את התרופה, וכעבור 30 יום הוא יכול היה לראות אנשים שנמצאים מעבר לקיר. כשהוא הסתכל על חולה, הוא יכול היה לראות היכן נמצאת המחלה בתוך הגוף שלו.

הייתה זו תקופת האביב והסתיו (771 לפני הספירה עד 476 לפני הספירה), וסין הייתה מחולקת למדינות רבות. ביאן צ’ואה הסתובב ממדינה ולמדינה וריפא אנשים ללא העדפה כלשהי – שליטים, אצילים ופשוטי העם.

יום אחד, כשהיה ביאן צ’ואה במדינת גוּאוֹ, הוא ראה אנשים מקוננים. “כאן, בארמון, הנסיך מת לפתע, ועומדים לקבור אותו”, הסביר לו ג’ונג, אחד מאנשי חצר המלוכה. ביאן צ’ואה, שעמד מחוץ לשער הארמון, אמר: “הנסיך לא באמת מת”.

אנשי החצר התקשו להאמין. אבל אחרי שפעלו לפי הוראותיו של ביאן צ’ואה הנסיך אכן התעורר לחיים.

ספרי ההיסטוריה הסינים כוללים סיפורים רבים על רופאים שהצליחו לאבחן מחלות באמצעות יכולות מיוחדות. הרופא ג’אנג ג’ונג-ג’ינג למשל הצליח לאבחן מחלה שתתפרץ 20 שנה מאוחר יותר. המטופל, שהתקשה להאמין, לא הקשיב לעצותיו של הרופא, ומת בדיוק בזמן שבו ניבא ג’אנג שימות.

מסופר שהרופא האגדי הואה טואו הצליח לאבחן גידול בתוך מוחו של הגנרל צאו צאו. אבל צאו צאו, שהיה טיפוס חשדן במיוחד, חשב שהואה טואו ניסה לנצל הזדמנות להתנקש בחייו, וכלא אותו. כשהתפרצה המחלה של צאו צאו הוא ביקש שיביאו אליו את הואה טואו, אבל הואה טואו כבר מת בכלא.

ביאן צ’ואה הוא הרופא הסיני הראשון המתועד בספרי ההיסטוריה הסינים. הוא שימש מקור להשראה לדורות רבים של רופאים סינים עד היום.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!