צנזורת האינטרנט מיוצאת משנגחאי לניו יורק

מחשב iMac של אפל שנרכש בניו יורק הגיע מסין כשהוא יודע לסנן אתרים הקשורים לפאלון גונג

Apple_Shanghai

לקוחה צועדת מתחת לסמל של חברת אפל בחנות החברה בשנגחאי. מתרגל פאלון גונג שרכש מחשב אפל בניו יורק הופתע לגלות שהמחשב מצנזר את תכני האינטרנט המוצגים בו – צילום: PETER PARKS/AFP/Getty Images

אדם המתרגל פאלון גונג בניו יורק הפעיל בסוף מארס את המחשב החדש שלו מדגם iMac-27 וניסה ללא הועיל להיכנס לאתר Minghui.org שמדווח על הרדיפה המתנהלת בסין נגד שיטת התרגול הרוחנית פאלון גונג.

האתר הופיע לזמן קצר אבל נסגר מיד. כשהמתרגל ניסה להיכנס לאתר של עיתון “האפוק טיימס”, המדווח באופן קבוע על הרדיפה נגד הפאלון גונג, הסיפור חזר על עצמו. כך קרה עם כל האתרים הקשורים לפאלון גונג.

כשפנה לאתרים שאינם קשורים לפאלון גונג לא התעוררה בעיה דומה. כשבדק את תעודת המשלוח של המחשב, הוא שם לב למשהו מוזר. אף על פי שהמחשב נרכש באתר האינטרנט של אפל בארה”ב, הוא נשלח משנגחאי, ולא פעם אחת אלא פעמיים. המחשב נשלח מבית אפל בשנגחאי לעיר אנקורג’ שבאלסקה, משם חזר לשנגחאי ומשם נשלח במהרה לניו יורק.

כשפנה לחברת אפל כדי להחליף את המחשב הפגום בחדש, בטענה ששום תיקון לא יוכל להבטיח שהבעיה תיפתר, חברת אפל סירבה והתעקשה שהמחשב יימסר לתיקון.

מר ג’או, מומחה לבטיחות אינטרנט ומחשבים המתגורר בניו יורק, חושד שהמחשב עבר התאמות בשנגחאי כדי שיוכל לסנן כל אתר אינטרנט הקשור לפאלון גונג. ג’או הביע את חששו שהתוכנה שנשתלה במחשב כדי לסנן את התכנים, גם תעקוב אחר השימוש שייעשה במחשב.

ניתן לעשות זאת במספר דרכים, מסביר ג’או. אם הכוונה היא לעקוב אחר כמות גדולה של מחשבים, ניתן לשנות מרכיבים בחומרת המחשב – לאגד קבוצה בסיסית של הוראות ולשבץ אותן בחומרה.

ניתן גם להתקין תוכנה לכל מחשב בנפרד. “יש תכנה מתקדמת יותר הפועלת ישירות על מערכת ההפעלה”, הסביר ג’או. “היא מותקנת חבויה במערכת ההפעלה ומפעם לפעם היא שולחת את הקבצים שלך לשרת ייעודי, שממנו האקרים שולפים אותם”.

אפשרות נוספת לדברי ג’או, היא להתקין תכנית הגורמת למחשב לשלוח מידע לשרת מרוחק ברגע שהמחשב מתחבר לאינטרנט. מאותו רגע ניתן לעקוב אחר אותו מחשב.

טכנולוגיה סינית מוכרת

GreenDam

מסך מחשב עם הודעה המוצגת כשתוכנת הסינון חוסמת גישה לאתר אינטרנט, כפי שפורסם בדו”ח של אוניברסיטת מישיגן – צילום: באדיבות אוניברסיטת מישיגן

כלים לצנזור התכנים הזמינים במחשבים אישיים פותחו בסין כבר לפני מספר שנים. משרד התעשייה וטכנולוגיות המידע של סין פרסם במאי 2009 הודעה לפיה נדרש שבכל המחשבים שיימכרו בסין החל מה-1 ביולי 2009 תותקן תוכנה לסינון ולניטור תכנים.

המשטר ביטל את התכנית מעט לאחר מועד יישומה, אך מאמינים שבכ-20 מיליון המחשבים שנמכרו בסין בשנת 2009 מותקנת התוכנה, ששמה באנגלית Green Dam Youth Escort.

כשתוכנת ה-Green Dam הוצעה לראשונה, היא תוארה כתוכנה שנועדה למנוע הפצת פורנוגרפיה, אבל היא עושה הרבה יותר מזה. על פי דיווחים, התוכנה מדווחת לשרת מרוחק על היסטורית הגלישה באינטרנט כשהיא מצלמת את מסך המחשב פעם בשלוש דקות. התוכנה גם אינה מתמקדת  בפורנוגרפיה, כפי שמראה המחקר הבא.

צוות מהמחלקה למדעי המחשב ולהנדסת מחשבים באוניברסיטת מישיגן שבארה”ב בחן את התוכנה ביוני 2009. הוא גילה שמתוך 35,860 מילים סיניות שמסננת התוכנה, כ-35,440 קשורות לפאלון גונג.

החוקרים כותבים, “מצאנו גם קובץ מוצפן שנקרא FalunWord.lib ונראה שהוא מרכז רשימת מילים המשמשת אלגוריתם מתוחכם. כשתוכנת ה-Green Dam מזהה את המילים האלו, האפליקציה הנוכחית נסגרת ועל המסך מופיעה הודעת שגיאה (ראו צילום מסך).

התופעות שמתארים החוקרים מאוניברסיטת מישיגן דומות למה שחווה רוכש ה-iMac מניו יורק כשניסה לגלוש במחשב ה-iMac החדש שלו.

לא ברור מדוע מחשב שנרכש בניו יורק יתנהג כמו מחשב עליו מותקנת תוכנת ה-Green Dam. עד למועד פרסום הכתבה, חברת אפל לא הגיבה לפנייתנו בנושא. ג’או מאמין שהמפלגה הקומוניסטית הסינית מתעניינת במתרגל הפאלון גונג המסוים הזה.

ייתכן גם, מציע ג’או, שאף על פי שהשימוש בתוכנת ה-Green Dam הופסק בכלל הציבור הסיני, תוכנת סינון המתמקדת בפאלון גונג עדיין מותקנת בחלק מהמחשבים הנמכרים בסין.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!