קריאות לדמוקרטיה בהונג קונג

קבוצות פרו דמוקרטיות הקימו ברית למען בחירות כלליות חופשיות

Alliance for True Democracy

קבוצות פרו דמוקרטיות בהונג קונג הקימו ברית ביניהן – צילום: Song Xianglong/Epoch Times

קבוצות פרו-דמוקרטיות בהונג קונג החליטו לאחד כוחות והקימו ברית הקוראת לבחירה ישירה של המנהיגים בהונג קונג, ללא התערבות המפלגה הקומוניסטית הסינית.

בהונג קונג יש שני מחנות פוליטיים עיקריים: מחנה דמוקרטי (הכולל למעלה מ-10 קבוצות שונות), ומחנה פרו-סיני. המאבק הפוליטי בין המחנות נמשך למעשה מאז שבריטניה החזירה לסין את השליטה בהונג קונג ב-1984. אמנם בהסכם בין בריטניה לבין סין נקבע שבהונג קונג תתקיים שיטת שלטון “שונה” מאשר בסין של המפלגה הקומוניסטית, אך בכל זאת, לאורך השנים נמשכו ניסיונותיו של המשטר בבייג’ינג להגביר את הפיקוח על מה שנקרא ה”אזור האדמיניסטרטיבי המיוחד”.

לקראת בחירות

הברית בין הכוחות הפרו דמוקרטיים בהונג קונג, המכונה “הברית לדמוקרטיה אמיתית”, שואפת להעצים את האזרחים כדי שיממשו את זכותם להצביע לבחירות כלליות כפולות בהונג קונג: לנשיא המועצה המבצעת ולמועצה המחוקקת.

הבחירות הקרובות לנשיא המועצה המבצעת נקבעו לשנת 2017, אולם זה לא עזר להרגיע את תושבי הונג קונג, שרבים מהם כועסים לאחר שהמשטר הסיני הגביר את הפיקוח שלו בטריטוריה, וממשיך להתערב בבחירה של פקידים ואף לדכא את הדמוקרטיה באי.

לי צ’יאוק יאן, המזכיר הכללי של התאחדות האיגודים המקצועיים בהונג קונג, אומר שהזמן לשנות את המצב הולך ואוזל. “זהו זמן קריטי עבור אזרחי הונג קונג ועבור מאבקה של התנועה הדמוקרטית נגד משטר המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק”ס) ונגד קבוצות אחרות בעלות עניין הנמצאות בהונג קונג. השנים הקרובות הן חשובות מאוד משום שהגענו לנקודה בה אי אפשר לסבול זאת עוד וגם לא נותר עוד זמן להמתין”.

שי זאנג-שאן, מומחה מוושינגטון לנושאי סין, טוען שרק אם אזרחי הונג קונג יתאחדו וישתפו פעולה בכנות, ניתן יהיה להשיג בהונג קונג בחירות כלליות אמיתיות. לדבריו, למק”ס יש ניסיון רב בהתמודדות מול אויבים והמפתח מבחינתה הוא למוסס את הברית ואז לתקוף כל גוף בנפרד. זוהי אסטרטגיה נפוצה מאוד בקרב המק”ס כדי ליצור בעיות ולגרום לסכסוכים בין קבוצות שונות.

“בשלב הנוכחי, המטרה המשותפת הרחבה ביותר לכל המפלגות והקבוצות  הדמוקרטיות בסין ובהונג קונג היא המאבק נגד דיקטטורת המק”ס”, אמר שי.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!