פארק פליטביצה

גן עדן עלי אדמות

fotolia.com

fotolia.com

פארק פליטביצה נמצא כ-100 קילומטר דרומית לבירת קרואטיה זאגרב. מומלץ להגיע אליו בנסיעה מזאגרב או מכיוון זאדאר הדרומית. אבל לא מומלץ לחפש קיצורי דרך אם אינכם מכירים את האזור, כפי שאשתי ואני עשינו, כשניסינו להגיע מכיוון סלובניה השכנה. אף שהמרחק אמור להיות קצר מהדרך הרגילה, הג׳י.פי.אס הוביל אותנו בדרך צרה ולא מומלצת, וכך זמן הנסיעה הוכפל.

במהלך הנסיעה נגלו לפנינו מראות הזויים של בתים נטושים ומחוררים לזכר ימי המלחמה עם סרביה. מעין תזכורת לכך שבגן העדן שאנו עומדים לטייל בו עוד מעט, התרחש אחד הקרבות העקובים מדם בעשורים האחרונים שכונה תקרית אגמי פליטביצה. ב-1991 לאומנים סרבים השתלטו על משרדי הנהלת הפארק, מהלך שציין את תחילת מלחמת העצמאות העקובה מדם שבסופו של דבר הובילה להתפלגותה של קרואטיה מיוגוסלביה.

fotolia.com

fotolia.com

פארק פליטביצה בנוי מ-16 אגמים במפלסים שונים, הנשפכים ומזינים אגם את רעהו. הפארק שוכן בעמק המתחפר בין הרים ומשתרע על פני כ-300 דונם שבהם יערות ונחלים. הפארק הוא שילוב אופטימלי בין פיתוח תיירותי של בתי מלון ומסעדות, לבין שמירה קפדנית על הטבע.

מסלולי הטיול בפארק מגוונים. ניתן לבצע טיול קצר וממצה שאורכו כ-3 שעות עם הליכה קצרה לאזור האגמים התחתונים, או מסלול ארוך של כ-8 שעות המתחיל ביערות ובאגמים העליונים ויורד כלפי מטה אל האגמים התחתונים.

את טיולנו התחלנו בכניסה הנמצאת ליד מלון יזארו המוביל לאגמים העליונים. לאחר התייעצות עם אנשי מרכז המבקרים בכניסה לאתר, שראו כי אני בחבורה של מיטיבי לכת אך שייך יותר למטיבי האוכל, הוחלט על מסלול של קושי בינוני (כ-5 שעות טיול). המסלולים מסומנים ומוצגים על שלטים הנמצאים ליד כל אחת מהכניסות.

בתחילת המסלול אנחנו עולים על אוטובוס שלוקח אותנו ממרכז המבקרים למרומי האגמים, ומשם אנחנו מתחילים בהידרדרות קלילה ונוחה, ללא צורך במאמץ של טיפוס, כלפי המפלים התחתונים. אנחנו פוסעים בשבילים המסומנים בין יערות, אגמים ומפלים יפהפיים, כולל שיט בספינה חשמלית שגם היא חלק ממסלול הטיול (כלול במחיר הכניסה), ועושים הפסקה הכרחית במסעדה של האתר הנמצאת בתחנת העגינה של הספינה.

fotolia.com

fotolia.com

ההמשך לכיוון האגמים התחתונים הוא החלק המרשים יותר של הטיול וכולל הליכה איטית לאורך האגמים בינות למפלים ונחלים הזורמים בתוך יער על גשרי עץ קטנים, יחד עם מערות המקנות מראה פראי לאזור, ודגים המשייטים באיטיות ומסתכלים במבט מלגלג היודע כי אסור לדוג במקום.

לא ניתן להתרחץ בפארק, אבל לא יכולתי להתאפק וניסיתי לשתות ממי הנחלים. מילאתי בקבוק מהמים הזורמים למרגלות גשר עץ נמוך, ונהניתי מ״הארומה״ הנהדרת שלהם. רק כשנשאתי את עיני כלפי רום הגשר, הבחנתי כי על הגשר עשרות מטיילים הטובלים את רגליהם במים להתרעננות מהחום, וטעמם מגיע ישירות אל בקבוק המים ואל קיבתי.

סיום הטיול כולל עלייה אל מתחם האוטובוסים המחזירים אותנו אל החנייה. מי שרוצה להמשיך ליהנות מחוויית זרימת המים יכול לנסוע כ-30 קילומטר צפונה לכיוון העיירה הקטנה סלוני (SLUNJ), המאופיינת בבתים הבנויים על נחלי המים הזורמים ביניהם. מומלץ להגיע אל הרובע ראסטוק, לטייל באתר היושב על פלגי המים, כשמכל עבר מפלים ונחלים עוברים בין הבתים, לרדת לערוץ הנחל בכניסה לעיירה ולקנח במסעדה הבנויה על פלגי המים.

 

 

 

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!