עו”ד שהגן על מתרגל פאלון גונג נעצר ושוחרר בעקבות מחאה ציבורית

Chinese-lawyers

כחמישים עורכי דין ואזרחים הפגינו בדרישה לשחרר את עורך הדין לזכויות אדם וואנג קואן-ג’אנג. הוא שוחרר זמן קצר לאחר מכן – צילום: באדיבות מקור הידיעה

וואנג קואן-ג’אנג, עו”ד לזכויות אדם מבייג’ינג הגיע לבית המשפט בתפקיד של סניגור, אך הושלך בעצמו לכלא. ב-3 באפריל הוא נידון לעשרה ימי מעצר בעיר ג’ינג-ג’יאנג שבמזרח סין, משום שניסה להגן על ג’ו יאניאן, 68, מתרגל פאלון גונג, שיטה הנרדפת על ידי המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק”ס) מזה 13 שנה. הטלפון הנייד של וואנג הוחרם כאשר ניסה לצלם באמצעותו את הראיות שהגיש.

עו”ד וואנג טען, לדברי עוזרו, שבית המשפט הפר בצורה חמורה את החוק הפלילי משום שקבע כי אמונתו של הנאשם היא עבירה על החוק, ועל בסיס זה המשרד לביטחון הפנים עצר וכלא את הנאשם, בזז את ביתו ועינה אותו במהלך החקירה.

מעצרו של עו”ד וואנג קוצר לבסוף, לאחר שעורכי דין ואזרחים סינים הפגינו למענו מחוץ לבית המשפט ומחוץ לבית המעצר. בנוסף, באותו ערב יצאה קבוצה של 35 עורכי דין מבייג’ינג לעיר ג’ינג-ג’יאנג והגישה לרשויות המקומיות מכתב מחאה הקורא לשחרורו.

וואנג ידוע בתמיכתו העיקשת בקבוצות פגיעות בסין, ועל שהעז לטפל בתיקים רגישים. בשנה שעברה הוא נגרר החוצה מבית משפט בצפון מזרח סין, לאחר שניסה להגן על מתרגל פאלון גונג.

פרשנים באתרים של דיסידנטים סיניים אומרים שזהו מקרה ראשון מסוגו בו שופט במשפט בדלתיים פתוחות הורה לשלוח למעצר עורך דין במהלך מילוי תפקידו. הדבר עורר ביקורת רבה מצדם של עורכי דין בסין הפועלים למען זכויות אדם.

עורך הדין צ’נג האי מבייג’ינג אמר לאתר Botanwang, אתר אינטרנט בשפה הסינית שבסיסו בארה”ב, כי מעצרו של וואנג כנראה נבע מכך שהציג בבית המשפט טיעונים חזקים, “והדאיג את אלה שהפרו את החוק”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!