מהפכת התודעה התחילה

יכולתם של אנשים להרחיב את נקודת מבטם על עצמם, תקבע את יכולתם להתמודד עם המהפכות שהחלו ואלו שבדרך

מהפכות תמיד היו ותמיד יהיו. הן מאפשרות לאנושות להתקדם. מהפכה מאפשרת לעשות קפיצת דרך משמעותית שמשנה את דפוסי החשיבה והפעולה.

פעם מהפכות היו דבר גדול שיכולנו להבין רק דרך התבוננות על ההיסטוריה. מעידן הקרח, דרך תקופת האבן, מהפכה חקלאית ששינתה את העולם כאשר האדם החל לגדל ולייצר אוכל לא רק לעצמו, מהפכה תעשייתית שהובילה המונים להתקבץ בערים והולידה דרך אגב גם את מערך בתי הספר וההשכלה, מהפכת הדפוס שאפשרה להתחיל לשמור ולתעד את הידע בעולם, מהפכת ההשכלה ועוד.

אחד הדברים היפים שניתן לראות בהתבוננות לאחור, הוא התקצרות הזמן בין מהפכה למהפכה. הכיוון הוא תאוצה – הדברים קורים מהר יותר וההשפעה שלהם רבה יותר. 

כיום אנחנו זוכים לחוות את אחת המהפכות המשמעותיות ביותר שחווה האדם – מהפכת המידע. המידע היום זמין לכולם ונמצא בכל מקום. זוכרים שפעם היינו אומרים ש״ידע זה כוח״? שלאדם עם הרבה ידע יש יתרון גדול על פני האחרים. לכן אימא שלי קנתה לי אנציקלופדיות והייתי קורא בהן בהנאה. באמת צברתי ידע רב כתוצאה מכך ואני משתמש בו עד היום. 

אנשים רבים עדיין חושבים באותה צורה שהוריהם חשבו ורוצים לקבל תוצאות דומות. אבל זה פשוט לא יקרה, כי העולם משתנה במהירות 

האם היום הגישה הזו עדיין רלוונטית? האם הייתם קונים לילדכם אנציקלופדיה? או מבקשים ממנו לשוטט בוויקיפדיה? אני מאמין שלא. מדוע? כי הידע הפך זמין לכולם. ד״ר גוגל הוא המקור ל-90 אחוז מחיפושי המידע באינטרנט.

היום, ילד בכיתה ג׳ שיושב בשיעור טבע על פרפרים, יכול להוציא את הסמארטפון שלו, ותוך פחות מ-10 דקות יהיה בפניו יותר ידע על פרפרים מאשר יש למורה. 

קשה להאמין אבל לפי מחקרים שנעשו, נמצא שכמות הגירויים (ויזואליים, שמיעתיים וכד׳) שחווה כיום ילד בן 8 ביום אחד, שווה לכמות הגירויים השנתית שחווה ילד בן 8 לפני 40 שנה.

מדענים אוהבים לצטט בהקשר הזה את חוק מור, שההקשר המעשי שלו הוא העובדה שכמות המידע האלקטרוני שאפשר לשים על יחידת שטח מוכפלת מידי 18 חודשים. זוהי מצד אחד מהפכת המזעור האלקטרוני שכולנו רואים ומכירים, ומצד שני זה מייצג גם את ההכפלה של כמות הידע הכתוב בעולם מדי כשנה וחצי.

אני מאמין שהמוח האנושי לא מסוגל לקלוט את הנתון הזה – בכל שנה וחצי מוכפלת כמות הידע הכתוב בכל העולם! דמיינו את כל הספריות שיש בעולם, כל הבלוגים, פייסבוק ועוד שיש היום. בעוד שנה וחצי זה יהיה כפול. 

מה עובר על בני האדם בתוך כל הסערה הזו? אפשר לומר שאנשים חווים הצפה, בלבול, יש יותר אפשרויות בחירה. אבל רוב האנשים לא עשו קפיצה בתודעה שתאפשר להם להשתמש בתבונה באמצעים החדשים ובצורה שתקדם אותם. 

כתוצאה מכך אנחנו רואים אנשים רבים שחווים חוסר שליטה בחייהם והתוצאות: השמנה, דיכאון, התקפי לב, בהיקפים שלא ידענו. אפילו האושר, רמת שביעות הרצון של האנשים מחייהם, אינה נמצאת בעלייה כפי שהיה צפוי כתוצאה משיפור ברמת החיים. 

המצב הזה מביא אלינו את המהפכה החדשה שאני מאמין שרבים מכם כבר חלק ממנה – מהפכת התודעה האישית.

המהות לא השתנתה בעולם, אבל קיים שוני גדול היום לעומת העבר הקרוב והרחוק (המהירות, הנגישות, הגלובליות וכו׳). האדם תמיד חיפש אושר ותמיד ירצה ביטחון, גיוון, משמעות, קשר ואהבה, לצמוח ולתת. אלו הם ששת הצרכים הבסיסיים לאושר כפי שכתבתי בטור הקודם. ההבדל הגדול הוא שדרכי המימוש השתנו. הטכנולוגיה מאפשרת מימוש בדרכים שונות. 

כל מי שלא מתאים את עצמו לשינויים בעולם וחושב שיש לו סיכוי להצליח בצורה כזו, טועה ומשלה את עצמו. אנשים רבים חושבים היום באותה צורה שהוריהם חשבו ורוצים לקבל תוצאות דומות בעולם שלנו. זה פשוט לא יקרה. 

ההסתגלות לשינויים תלויה ברוחב התודעה. ביכולת של אנשים ללמוד ולהרחיב את נקודת מבטם על עצמם בתוך העולם המשתנה. הרחבת התודעה תיתן לאנשים כלים והבנה להתמודד עם השינויים וההתקדמות המהירה בצורה נכונה עבורם.

אנשים שיצטרפו למהפכה הזו יוכלו לקבל שליטה מיידית על חייהם. זה מותנה בלקיחת אחריות על החיים שלנו בלימוד הכלים הדרושים כדי להתמודד עם המהפכות שהחלו ואלו שבדרך. לצערי עדיין לא מלמדים זאת בבית הספר. שם עדיין מלמדים מה שההורים שלנו למדו.

חשוב שנזכור שעם כל הקשיים והאתגרים, מעולם לא נשבה רוח טובה יותר בעולם. יכולת המעבר בין מעמדות כיום היא עצומה. פעם מי שנולד עני, לא יכול היה לחלום על עושר. היום הוא יכול להיות מנכ״ל של חברה כאשר יגדל.

מהפכת התודעה התחילה. הרבה אנשים יחוו משברים אבל במידה ויבחרו ללמוד ולקבל שליטה על חייהם, יצליחו למנף את החיים שלהם למקומות שלא היו מאמינים. אני רואה את זה קורה יום יום בסדנאות שאני מעביר.

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!