לראות לתוך המוח, לשפר יכולות, לבטל כאב

רצועה עם שני חיישנים קטנים שתתלבש בקרוב על הראש תאפשר לקרוא מה קורה במוחנו. נהגים ישתמשו בזה כדי לדעת מתי הם מאבדים ריכוז, חולי לב יקבלו כך התראה כשמשהו מרגיז אותם. בהמשך נוכל להיעזר ביישומים כאלה גם כדי לשפר את הזיכרון, את היצירתיות ואפילו לבטל כאב. הכירו את המהפכה הבאה בחקר המוח

ההדמיה של ElMindA מציגה את פעילות המוח בזמן אמת בזמן שהנבדק מבצע פעילויות קוגניטיביות שונות  | תמונה: ElMindA

ההדמיה של ElMindA מציגה את פעילות המוח בזמן אמת בזמן שהנבדק מבצע פעילויות קוגניטיביות שונות | תמונה: ElMindA

חוקרי מוח בארץ ובעולם הופתעו מפריצת הדרך של פרופ׳ נתן אינטרטור מאוניברסיטת תל אביב. בעזרת שתי אלקטרודות המונחות על המצח, הוא מצליח לקרוא את הפעילות המוחית ולהפיק נתונים על מצב הרוח שלנו, מצב הריכוז שלנו, על התרגשות, שמחה, עצב, סערת נפש או שלווה. הוא אפילו מצליח לגלות דברים מעניינים על פעילות המוח של כלבים.

מהפכת המחשוב הלביש הולכת וצוברת תאוצה. יותר ויותר מכשירים יכולים להתחבר לנו לגוף, להיות מחוברים לאינטרנט דרך הסמארטפון שלנו, ולספק לנו משוב על מצבנו הגופני בזמן אמת. צמידים מודדים את הפעילות הגופנית שלנו, מכשירים אחרים מסוגלים לבצע בדיקות דם לא פולשניות, ואחרים יכולים לספק לנו מידע בזמן אמת על מצב הרוח שלנו.

אבל עד כה מהפכת המחשוב הלביש עדיין לא הגיעה אל המוח. ישנם כיום מכשירים זמינים ופשוטים ללבישה, עם מספר קטן של אלקטרודות, אבל הם מספקים מידע מוגבל ביותר על פעילות המוח שלנו. אם אנחנו רוצים לנתח באמת את פעילות המוח אנחנו צריכים בדרך כלל לחבוש על הראש קסדה או רשת עם אלקטרודות רבות, בתהליך שכולל טבילה שלהן בנוזל או מריחה בג׳ל. הדעה הרווחת היא שנדרשות בין 32 ל-264 אלקטרודות כדי לקבל מיפוי טוב של פעילות המוח.

אבל אינטרטור קורא תיגר על הדעה הזאת. הפיתוח שלו מאפשר להניח בין רגע מעין רצועה דקה על המצח, ולבצע ניטור רציף של המוח שלנו לאורך כל היום באמצעות שתי אלקטרודות. בעתיד, הוא מקווה, נוכל לעשות את אותו הדבר באמצעות מדבקה זעירה שנדביק על המצח.

אינטרטור צופה שהמכשיר שהוא מפתח יעלה כמה מאות דולרים בלבד, ויוכל לשמש למגוון עצום של שימושים: טייסים או נהגים יוכלו לחבוש אותו על הראש בזמן הטיסה ולקבל התראה בזמן אמת אם הם נעשים עייפים או מאבדים ריכוז. רופאים יוכלו להלביש את המכשיר הפשוט והזול על אנשים הלוקים בתרדמת, ולקבל בזמן אמת מידע שיסייע בשיקומם. אדם עם מחלת לב יוכל לקבל חיווי בזמן אמת מתי משהו מרגיז אותו או מוציא אותו משלוותו כדי לזכור להירגע בזמן, ותוכנות ללמידה ממוחשבת יוכלו להתאים את עצמן למצב הריכוז, העניין ויכולת הקליטה של התלמיד. וזאת רק ההתחלה.

במשרדו שבאוניברסיטת תל אביב הראה לי אינטרטור כמה מהניסויים שכבר ערך. אני בעצמי ניסיתי לחבוש על ראשי את הסרט ולראות מה אינטרטור יכול ללמוד עליי. 

בזמן שהפיתוח והמחקר של אינטרטור נמצא כרגע בשלבים ראשוניים, פריצות דרך בקריאת המוח ממשיכות להתרחש בעולם ולחולל מהפכה ביכולת ההבנה שלנו את המוח האנושי. יש לא מעט חוקרים ישראלים שממשיכים לעשות פריצות דרך עולמיות בתחום. אחד מהם הוא פרופ׳ אמיר גבע, מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת בן גוריון, שהקים את הסטארט-אפ ElMindA (אלמיינדה), יחד עם ד״ר גודד שחף.

רופ׳ אמיר גבע (משמאל) ורונן גדות מציגים לנשיא אובמה את הפיתוח  |  Sason-Tiram

רופ׳ אמיר גבע (משמאל) ורונן גדות מציגים לנשיא אובמה את הפיתוח | Sason-Tiram

איך נראים אותות חשמליים של שחקני פוטבול

בתוך המוח יש פעילות אינטנסיבית של אינספור נוירונים המחוברים ביניהם בקשרים. אבל אנחנו לא יכולים לראות אותה, מסבירים באלמיינדה. ״המוח, לצערנו או לשמחתנו, מוגן וסגור בתוך עצם הגולגולת, שמפריעה מאוד מבחינה חשמלית לראות מה קורה בפנים״, מסביר פרופ׳ אמיר גבע, שחוקר את המוח כבר 30 שנה. ״אנחנו לא יכולים לראות פעילות של נוירונים בודדים. אבל אנחנו יכולים ללמוד מרחוק על פעילות של קבוצות גדולות של נוירונים והתקשורת ביניהן. זה מספיק טוב לנו כדי לבחון כל מיני הפרעות בתפקודי המוח, כמו למשל ADHD״.

לגבע יש חזון. כמו שאנחנו הולכים היום לבדיקות שגרתיות בקופת החולים – בדיקות דם, בדיקות רנטגן – כך נלך גם לבדיקות מוח שגרתיות, שיאפשרו לנו לדעת מה השתנה במוח שלנו מאז הבדיקות הקודמות. נוכל לגלות למשל התדרדרות במצב הזיכרון, או התחלה של דמנציה ולהתחיל לטפל מוקדם בבעיה. נוכל לגלות מגוון רחב של פגיעות מוחיות. הפיתוח של ElMindA מאפשר לעשות את זה.

בסריקת המוח של אלמיינדה שקיבלה באוגוסט את אישור ה-FDA, מניחים על הראש רשת שאליה מחוברות 64 אלקטרודות. על מסך המחשב מתקבלת תצוגה של הדמיית וידאו בזמן אמת המראה את הפעילות המוחית בצורה של רשתות הפועלות בצורה מסונכרנת בזמן ובמרחב.

בזמן שמנטרים את המוח של הנבדק יכולים להפעיל על המוח שלו גירויים שונים, ולבחון כיצד המוח מגיב אליהם. יכולים להראות לו תמונות כלשהן, להשמיע לו צלילים, או לתת לו משימות. באמצעות בחינה של כמויות גדולות מאוד של מידע ממוחות של אנשים מתכוונים באלמיינדה להיות מסוגלים להבחין בבעיות תפקוד שונות של המוח.

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

נוכל לקבל חיווי מיידי כשפעילות מסוימת גורמת לגירוי מוחי אצל חולה בתרדמת – אולי שיר מסוים שאהב, או אדם אהוב שנכנס לחדר. כך ניתן יהיה להגביר את הסיכוי להחלמה

הם יודעים למשל להבחין כיום כיצד נראה תפקוד מוחי של אדם הסובל מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, ADHD. רונן גדות, מנכ״ל אלמיינדה, מסביר שכיום האבחון לבעיות פסיכיאטריות והפרעות שונות הוא התנהגותי, ולא מדויק. הפתרון של אלמיינדה, הוא מסביר, יאפשר לבצע אבחון אובייקטיבי יותר ומדויק יותר. גבע מספר שבמהלך המחקר הוא נתקל במקרים שבהם בדיקת המוח הראתה תוצאה שונה מזו של דרכי האבחון הקיימות, ושבחלק מהמקרים היום אנשים שאינם סובלים מ-ADHD מאובחנים ככאלה שכן סובלים, ולהיפך. גם מחלות נפש ניתן יהיה לאבחן באופן אובייקטיבי, וגם לבחון בזמן אמת את יעילות הטיפול בהן.

תחום נוסף שמתמקדים בו באלמיינדה הוא פגיעות מוח. אחרי זעזוע מוח אדם זקוק לזמן החלמה והתאוששות לפני שהוא יכול לחזור לפעילות תקינה. אבל כיום קשה מאוד לאתר מתי פעילות המוח שבה למצב שבו הייתה לפני הפגיעה. לעתים נראה שהנפגע התאושש לחלוטין, אבל למעשה הפעילות המוחית עדיין לא שבה לקדמותה, וחזרה לפעילות שגרתית בשלב כזה עלולה לגרום לנזק.

באלמיינדה התחילו לעבוד עם קבוצות פוטבול. הם מבצעים עבור השחקנים סריקות מוח בתחילת העונה, עוד לפני המשחקים, כדי לשמור במאגר כיצד נראית פעילות המוח התקנית שלהם. במקרה של זעזוע מוח במהלך משחק, הם מבצעים סריקת מוח הממפה את הפגיעה. ההדמיה הממוחשבת מראה היטב את האזור שתפקודו נפגע. כך, באמצעות המשך מעקב, הם יכולים לאשר מתי הפעילות המוחית השתקמה לחלוטין.

_web_6_Pic

על מה אתה חושב?

כמו באלמיינדה, גם אינטרטור משתמש בטכניקות של עיבוד אותות כדי לבחון את פעילות המוח מבחוץ. ההבדל הוא שאינטרטור מנסה לעשות זאת באמצעות שתי אלקטרודות בלבד. הוא ממשיל את זה להאזנה

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!