על במת TEDMED ירושלים ד״ר קירה רדינסקי מציגה כיצד היא יכולה לחזות את העתיד באמצעות תוכנה שבודקת מה אנשים מחפשים בגוגל | צילום: יח״צ TEDMED Israel

והתחזית למחר: התפרצות אבולה וגידול במכירות

התוכנה שפיתחה חזתה התפרצות כולרה בקובה והתפרצות אבולה באפריקה, פענחה את תעלומת מותן של אלפי ציפורים, ניבאה את המהומות האחרונות בארה״ב, וגם את הסיכוי של לקוחות לבצע רכישה מחברות מסוימות. לאן תוביל את העולם מהפכת החיזוי באמצעות תוכנות מחשב? ראיון עם ד”ר קירה רדינסקי

על במת TEDMED ירושלים ד״ר קירה רדינסקי מציגה כיצד היא יכולה לחזות את העתיד באמצעות תוכנה שבודקת מה אנשים מחפשים בגוגל  |  צילום: יח״צ TEDMED Israel

על במת TEDMED ירושלים ד״ר קירה רדינסקי מציגה כיצד היא יכולה לחזות את העתיד באמצעות תוכנה שבודקת מה אנשים מחפשים בגוגל | צילום: יח״צ TEDMED Israel

ד״ר קירה רדינסקי ישבה מול מסך המחשב והתבוננה בתוכנה שפיתחה. מולה, על הצג השחור, רצה כמות אדירה של שורות לבנות. כל שורה הייתה תחזית עתידית לחודשים ולשנים הקרובות: החל מהתפרצות מגפה ועד מהומות שיפרצו במדינות מסוימות. כמות התחזיות הייתה גדולה כל כך, עד שלא ניתן היה לדעת על מה להסתכל קודם.

התפרצות הר געש מובילה לכך שאנשים רבים מתחילים לחפש זהב ויהלומים. הפעילות הזאת גורמת לברוא יערות. לברוא יערות גורם לנדידה של עטלפי פירות, שגורמת להפצה של נגיף האבולה

רדינסקי, אז דוקטורנטית צעירה בטכניון, עבדה עם אריק הורוביץ, מדען מחשב במיקרוסופט שהיה גם רופא. בהמלצתו, רדינסקי החליטה שמבין כל התחזיות היא תתמקד במגפות. 

המגפה הבאה, כך גילתה תוכנת המחשב שפיתחה, תתרחש ככל הנראה בקובה, וזאת הולכת להיות מגפת כולרה. רדינסקי התקשתה להאמין. ״הייתי די בטוחה שזה באג במערכת. בקובה לא הייתה כולרה כבר 130 שנה״, היא מספרת בראיון לאפוק טיימס. אבל אחרי כמה חודשים התחילה התוכנה להתריע על התפרצות קרובה של כולרה בקובה בהסתברות גבוהה הרבה יותר. רדינסקי, שהייתה בשלבי פיתוח של המערכת, עדיין חשבה שמדובר בטעות. 

ב-2012, כמה חודשים לאחר שניתנה התחזית, פתחה רדינסקי את החדשות וקראה ידיעה שהפתיעה את העולם כולו: אחרי יותר מ-100 שנה ללא כולרה, החלה התפרצות של המחלה בקובה. גם את רדינסקי הפתיעה מאוד הידיעה הזאת. ״זה כמובן לא מסוג המאורעות שמשמחים אותך, אבל שמחתי מאוד שהמערכת עובדת״. 

התוכנה של רדינסקי גילתה תבנית שחוזרת על עצמה: במדינות עם תמ״ג נמוך, שבהן יש בצורת, ולאחר שנתיים שיטפונות, יש הסתברות גבוהה מאוד להתפרצות כולרה. בנוסף, ריכוז המים באותן מדינות צריך להיות נמוך.

״כולרה היא מחלה שמתים ממנה 100 אלף איש בכל שנה, וקל מאוד לטפל בה״, אמרה רדינסקי בכנס TEDMED ירושלים בספטמבר השנה. ״אילו ידענו בזמן מתי הולכת להתפרץ הכולרה, יכולנו לשלוח מים נקיים בזמן, ושיעורי התמותה יכלו לצנוח מ-50 אחוז, לפחות מאחוז אחד״.

בעקבות התובנה הזו חוברה התוכנה של רדינסקי למערכות חיישני מזג אוויר בשדות תעופה ברחבי העולם, דבר המאפשר לה לשלוח התרעות על סכנת התפרצות עתידית של כולרה כבר כשמתחילים סימנים ראשונים של בצורת במדינות מסוימות. באופן דומה גילתה המערכת של רדינסקי את התבנית שמובילה להתפרצות אבולה, דבר שנחזור אליו בהמשך.

התפשטות מגפות היא רק תחום אחד שהתוכנה של רדינסקי מסוגלת לנבא. באותה שיטה היא חזתה גם את המהומות בארה״ב לאחרונה בעקבות זיכוי השוטר שירה בנער, את המהומות של 2013 בסודן, ואת המחסור של אפל באספקת אייפדים ב-2011. היא גם יכולה לנבא עבור חברות לאיזה לקוח יש הסיכוי הגבוה ביותר לבצע רכישה והאם צפוי עיכוב באספקה.

רדינסקי, שנבחרה בשנה שעברה לאחת מ-35 הממציאים הבולטים  מתחת לגיל 35 על ידי ה-MIT Technology Review, מנסה לחולל מהפכה, שתוכיח שנבואה אינה מוגבלת רק לנביאים ולקדושים. 

שוטרים עוצרים מפגין במהלך המהומות בפרגוסון בעקבות זיכוי השוטר שירה למוות בנער השחור  |  Jewel Samad:AFP:Getty Images

שוטרים עוצרים מפגין במהלך המהומות בפרגוסון בעקבות זיכוי השוטר שירה למוות בנער השחור | Jewel Samad:AFP:Getty Images

תעלומת מותן של 5,000 ציפורים

הסיפור של רדינסקי מתחיל ב-2011, בעיירה ביבי שבארקנסו, ארה״ב. בזמן שכולם חגגו את השנה החדשה, 5,000 ציפורים נפלו מהשמים, והוטלו על האדמה מתות. לא נמצא שום סימן לרעל או למחלה כלשהי בגופן. התופעה סיקרנה מאוד את רדינסקי. מדענית המחשב הצעירה, שהתחילה את לימודיה בטכניון בגיל 15, החליטה לספק את סקרנותה בדרך שהיא מכירה הכי טוב. 

היא נכנסה לגוגל והחלה לבחון את האופן שבו גולשי אינטרנט מחפשים את המילים ״מוות של ציפורים״. היא גילתה שביום המוות של הציפורים אנשים חיפשו את הביטוי ״מוות של ציפורים״ הרבה יותר מהרגיל. היא גם גילתה שבעבר היו מקרים נוספים שבהם חיפשו אנשים את הביטוי ״מוות של ציפורים״ הרבה יותר מהרגיל כשהתרחשה תופעה של מוות מסתורי של ציפורים במקומות אחרים בעולם. 

המערכת מסוגלת לחזות מהומות ברמת דיוק של 90 אחוז. היא חזתה את המהומות בסודן, והצליחה לחזות את המהומות האחרונות בארה”ב

כשהמשיכה לחקור היא שמה לב שכמה ימים קודם לכן 100 אלף דגים מתו ונשטפו לחופיה של העיירה ביבי. במאגר הנתונים של גוגל רדינסקי גילתה שאנשים מחפשים ״מוות של ציפורים״ ו״מוות של דגים״ יותר מהרגיל בערך במקביל. העיתונים באותם ימים דיווחו על ״סיבות טבעיות״ למותם של הציפורים והדגים. 

רדינסקי כתבה תוכנת מחשב שתחפש מה קורה לפני שאנשים מתחילים לחפש ״מוות של דגים״ ו״מוות של ציפורים״ באופן חריג. ״גילינו שבכל אותם מקומות אנשים חיפשו את הביטוי ‘דליפת נפט׳ שישה חודשים קודם לכן׳״, היא סיפרה בהרצאה ב-TEDMED ירושלים.

״לא הבנתי מדוע שדליפת נפט תגרום למותם של דגים וציפורים כעבור שישה חודשים, ולא מיד״, היא אמרה. ״סיפרתי לחבר ביולוג על המִתאם הזה – דליפת נפט, ומוות של דגים וציפורים כעבור שישה חודשים. הוא אמר: ׳קירה, זה ברור. דליפת נפט גורמת לירידה בכמות החמצן, וירידה בכמות החמצן היא הגורם מספר אחת למוות של דגים וציפורים, ודרושים שלושה עד שישה חודשים לחזור לרמה התקינה״.

רדינסקי הבינה שהיא יכולה לחזות את מותם של הציפורים והדגים באמצעות מעקב אחר ביטויי החיפוש בגוגל. כך היא התחילה לפתח תוכנה שתבדוק מה אנשים מחפשים בגוגל כדי לנסות לחזות אירועים עתידיים. 

_web_2_Pic_יח״צ TEDMED Israel

רדינסקי כמובן לא הסתפקה בזה. המחקר דרך גוגל התבסס רק על מה שאנשים חושבים שמעניין לחפש. אף אחד לא חיפש, למשל, ירידה בכמות החמצן. בשביל להוסיף את התובנה על כמות החמצן היה צריך להוסיף למערכת ידע אנושי. 

רדינסקי התחילה להוסיף למערכת אינספור נתונים המסכמים כמות עצומה של ידע אנושי: 150 שנים של ידיעות עיתונאיות, ערכים מוויקיפדיה ומאנציקלופדיות נוספות, מידע בזמן אמת מרשתות חברתיות, מיליארדי טוויטים בטוויטר. כדי לאפשר למחשב להפיק תובנות מתוך הידע הזה, רדינסקי השתמשה בטכניקות של עיבוד שפה טבעית, טכניקות ממוחשבות לניתוח טקסטים. כך היא התחילה לבנות גרף עצום של נסיבתיות.

המערכת הזאת ידעה לקחת משפט כמו ״מכלית התנגשה באניית מסחר בסינגפור״, ולהבין מי ביצע את הפעולה – המכלית, מה הייתה הפעולה – התנגשות, במי הייתה ההתנגשות, והיכן התרחשה התקרית. המערכת גם חיפשה מילים שיצביעו על סיבתיות כמו ״בגלל״, ״מכיוון״, ״בעקבות״, ואז בחנה את המשפט הבא. כך החלה המערכת להפיק תובנות לגבי מה גורם למה.

התפרצות הר געש מובילה לאבולה 

כדי להצליח להבין קשרים נסיבתיים לא הספיקו קטעי העיתונות בלבד. נדרשה למערכת הבנה אנושית מסוימת. כדי להסיק מסקנות על התרחשויות עבר של התפרצות כולרה

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!