“מדינות ערב יקרסו – השבטים ישתלטו על מרכזי הבירה, יגזלו ויבזזו”

ראיון עם ד״ר גיא בכור על הסדר העולמי החדש שבו כבר אין מחסור באנרגיה. התוצאה: איראן תחווה בקרוב זעזועים עדתיים ופוליטיים, חיזבאללה וחמאס ייחלשו, כלכלת דובאי תיפול השנה, ירדן אולי לא תהיה עוד שנה וישראל תתחזק

ד״ר גיא בכור  |  צילום: ואדים ברסטצקי

ד״ר גיא בכור | צילום: ואדים ברסטצקי

אני פוגש את ד״ר גיא בכור, המוכר לרבים כפרשן לענייני המזרח התיכון בכלי תקשורת שונים בארץ, בבית קפה בסוף חודש דצמבר, ימים לאחר נפילת מחירי הנפט בעולם והמשבר בכלכלה הרוסית. לבכור יש בשורות דרמטיות, אולם הוא אינו נראה מתלהם ומגבה את טיעוניו בהסברים הגיוניים על המצב במזרח התיכון. 

״אנחנו נכנסים לעידן חדש: לא עוד עידן האנרגיה, אלא מעכשיו עידן החדשנות, ובעידן החדש הזה מדינות ערב פשוט נמחקות לחלוטין, בעוד ישראל מזנקת. הדברים יתבררו בחודשים הקרובים. לאחר שהאביב הערבי חיסל חלק ממדינות ערב סביבנו, בא עכשיו ‘אביב הנפט׳ לחסל גם את אלה שעוד נשארו. 

״כוח ההשפעה העצום שהיה עד היום למדינות הנפט הערביות מתקרב לסיומו. ייקח עוד כמה שנים עד שגם במערב יבינו את זה. הסיבה לכך היא שאין עוד בעיה של אנרגיה בעולם. הביקוש לנפט יורד ולכן מחיריו יורדים. אם בשנת 2008 הגיע מחיר חבית נפט לשיא של 147 דולר, כיום הוא מתחת ל-60 דולר, והמחירים עוד ירדו״. 

ירידת מחירי הנפט תחסל את מדינות ערב סביבנו? זה לא מוגזם לטעון את זה? 

״לא. עבור מדינות ערב סביבנו זה לא פחות מחורבן. אם בעבר קרטל הנפט אופ״ק – המורכב ממדינות כמו עיראק, איראן, סעודיה ולוב, יכול היה לעשות תרגיל ולהגביל את ירידת מחירי הנפט, עכשיו נגמרו לו התרגילים. המחירים ימשיכו לרדת. איש במדינות המפרץ לא חזה את המצב הזה, שעוד יהרוס את כל אותן מדינות. הרע מכל עוד לפניהן.

״אני מזכיר לך שעידן האבן לא נגמר כי נגמרו האבנים״, ממשיך בכור. ״עידן האבן נגמר כי נולדה טכנולוגיה חדשה – המתכות. אותו דבר קורה היום – נולדה טכנולוגיה חדשה שהיא הסיבה הבסיסית לכל מה שקורה״.

השינוי התחיל בארה״ב

הטכנולוגיה החדשה שמשנה את העולם ואת התפתחות ההיסטוריה, לדברי בכור, שמורידה את מחירי הנפט מתחת ל-60 דולר לחבית ותביא לנפילת מדינות ערב, היא טכנולוגיית פצלי הנפט והשמן. 

באתר Gplanet  שייסד בכור, הוא פרסם מספר מאמרים המנתחים את הנושא. כדי להבין מה קורה כאן, בכור לוקח אותנו מעט אחורה בזמן, לשנות ה-70. באותם ימים קרטל אופ״ק מחליט להטיל חרם נפט על ארה״ב בשל תמיכתה בישראל, ולכן ארה״ב מתחילה להיערך לעצמאות אנרגטית, דבר שבאותם ימים נראה רחוק מאוד מהישג יד. 

השיטה של האמריקנים הייתה להפיק גז טבעי מפצלי גז, ונפט מפצלי שמן. אבל הטכניקה שהשתמשו בה הייתה מיושנת: ״מדובר בסלעים מיוחדים שנשרפים ומפיקים אנרגיה, או שיוצרים דלק נוזלי. אך היה זה תהליך מזהם מאוד, יקר ולא יעיל, שכן הסלעים נמצאים בעומק האדמה״, מסביר בכור.

״אלא שפיתוחים טכנולוגיים חדשים מחמש השנים האחרונות ביצעו מהפכה בשיטה, ובעצם בעולם כולו. במקום להוציא את הסלעים החוצה, מוציאים את הגז החוצה, בלי כרייה ובלי שריפה. קודחים אנכית לעומק כמה קילומטרים בודדים, ואחר כך אופקית, כשבכל 100 מטר מבוצע פיצוץ שסודק את הסלע, ואז מחדירים נוזל עם גרגרי חול וכימיקלים לסדקים, שדרכם משתחרר הגז. התהליך הזה נקרא Fracking (״שבירה הידראולית״), וניתן לבצע אותו גם לגבי פצלי נפט״. 

״אתה רואה שהחל מ-2007 אספקת הנפט האמריקנית באמצעות הפצלים עולה״, אומר לי בכור, ״והתוצאה היא שארה״ב תהפוך ליצרנית הנפט והגז הגדולה בעולם בשנת 2015, יותר מסעודיה ויותר מרוסיה. איש לא האמין שדבר כזה יכול לקרות לפני שלוש-ארבע שנים. במילים אחרות, ארה״ב, שנשענה על המפרץ הפרסי החל משנות ה-40 וייסדה קשרים עם סעודיה, כבר לא תצטרך את הברית הזו יותר״. 

הנה עוד כמה נתונים שמביא בכור: בשנת 2005 ייבאה ארה״ב 60 אחוז מכמות הנפט שהיא צורכת; ב-2011 רק 45 אחוז וב-2013 רק כ-12 אחוז. היתר כבר מגיע מייצור עצמי של נפט וגז בטכנולוגיית קידוח הפצלים. הבשורה: ב-2015 תפיק ארה״ב בעצמה כעשרה מיליון חביות ביום, שזו כבר כמות ההפקה הסעודית. שנה לאחר מכן ארה״ב כבר תעבור את סעודיה ותהא היצרנית הגדולה בעולם.

״זה אומר שכבר היום ארה״ב כמעט עצמאית בתחום האנרגיה, מהר ממה שסברו קודם״, אומר בכור. ״לשינוי הדרמטי הזה יש כבר השלכות בין-לאומיות אדירות, נסתרות מן העין, כמו כל מלחמות האנרגיה בעולם״. 

פוטין ומלך סעודיה עבדאללה. מנהיגים מדינות של טריק אחד, הנפט. וכשהטריק מתפוגג, הצרות מגיעות  |  AFP:Getty Images

פוטין ומלך סעודיה עבדאללה. מנהיגים מדינות של טריק אחד, הנפט. וכשהטריק מתפוגג, הצרות מגיעות | AFP:Getty Images

השלטון הירדני אולי לא ישרוד עוד שנה

אז ארה״ב לא תלויה יותר במדינות המפרץ הפרסי. איך זה ימוטט את המדינות הערביות באזור? 

״היבט אחד הוא שעד היום השקיעה ארה״ב טריליוני דולרים באבטחת נתיבי סחר הנפט במפרץ הפרסי: היא בנתה בסיסים צבאיים, שלחה נושאות מטוסים ויצאה לשתי מלחמות ב-1991 ו-2003. סעודיה והמדינות הסוניות במפרץ ניצלו את זה – ארה״ב סיפקה להן ביטחון והן סיפקו לה נפט.

״כעת ארה״ב כבר לא צריכה את הנפט הסעודי, ואם יום אחד ארה״ב תתחיל גם לייצא נפט, סעודיה ומדינות המפרץ ייהפכו למתחרה עסקי שלה. כלומר, לארה״ב יש אינטרס להפיל את סעודיה, שתתחרה בה. בוודאי שאין לה עניין לשמור עליה יותר מדי. זו הסיבה שהסעודים בפניקה. כל מדיניות החוץ שלהם הייתה בנויה על התלות של האמריקנים בנפט״.

ונניח שארה״ב יוצאת מהמפרץ. באיזה אופן סעודיה תיפגע? 

״סעודיה יודעת שאם ארה״ב תצא מהמפרץ, לא יהיה מי שיגן עליה מאיראן, מהשיעים ומדאע״ש, שישאפו להשתלט עליה. לכן הם כבר החלו לפעול. במחצית 2014 הסעודים ביצעו תרגיל צבאי ענק שקראו לו ‘חרב עבדאללה׳. בתרגיל הם חשפו את הטילים הגרעיניים שלהם שרכשו מסין. למה הם הראו אותם? הרתעה כלפי איראן. לומר לאיראנים: אנחנו יודעים שארה״ב אולי תצא מהמפרץ, אבל תראו, גם לנו יש טילים גרעיניים.

״יש רק בעיה אחת עם הטילים האלה – אין להם ראשי נפץ גרעיניים. לא נורא, אומרים הסעודים. תראו מי יושב על בימת הכבוד שלנו במצעד – רמטכ״ל פקיסטן. בשביל מה אנחנו הסעודים מימננו את תכנית הגרעין של פקיסטן? כשנצטרך, נרים להם טלפון, ותוך עשר דקות הם יכניסו את ראשי הנפץ לטילים״.

כלומר, מתרחשת התגרענות בין הסונים לשיעים במזרח התיכון שמעצבת את האינטרסים של המדינות הערביות באזור. 

״זו אגב התגרענות שלא קשורה לישראל. נשיא איראן האשים את סעודיה בירידת מחירי הנפט וקרא לזה ‘בגידה׳. הוא רק לא מבין שגם סעודיה נבגדה. הם אחד נגד השני, בין היתר מפני שארה״ב יוצאת ואין מי שיבודד ביניהם וישמור. סיכויי המלחמה בין איראן לסעודיה עולים עכשיו״.

ההיסטוריה מראה שרוב הפעמים מדינות נופלות בגלל גורמים פנימיים ולא חיצוניים, אז בוא ניגע בגורמים הפנימיים. 

״נכון. הסעודים בחרדה גם מפני ירידת מחירי הנפט, כתוצאה מחוסר הביקוש האמריקני. הבעיה היא ש-92 אחוז מהכנסות סעודיה באות מהנפט,  

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!