בנו של פקיד משטר בסין מגלה שבמערב השוחד לא תמיד עוזר

סטודנט סיני נשפט לשנת מאסר לאחר שניסה “לקנות” תואר שני באוניברסיטה בריטית

The-University-of-Bath

אוניברסיטת באת’ בבריטניה שבה הסיני יאנג לי, לשעבר סטודנט סיני לתואר שני, ניסה לשחד את המרצים שלו שיתנו לו ציון עובר – צילום: Philip Pankhurst/Wikimedia Commons

בנו של פקיד משטר סיני הלומד בבריטניה נשפט למאסר לאחר שניסה לשחד פרופסור באוניברסיטה. הסטודנט ביקש מהמרצה שייתן ציון עובר לעבודת המחקר שלו ובכך יאפשר לו לקבל את תואר המאסטר.

יאנג לי לי נשפט על שוחד ועל אחזקת אקדח אוויר במהלך פגישה עם שני אנשי אקדמיה מאוניברסיטת באת’.

לאחר שנודע ללי שעבודת המחקר שלו אינה עומדת בדרישות האקדמאיות, הוא ביקש להיפגש עם פרופ’ אנדרו גרייבס ועם ד”ר סטיבן שפרד.

גרייבס הציע ללי שלוש אפשרויות, ביניהן להשלים את לימודיו בתום שנת לימוד נוספת. אבל לי, שקיווה להחליף את אשרת השהייה שלו כסטודנט בזו של מהגר עבודה מיומן, העלה בפניהם אפשרות נוספת, כך דיווח השבועון Bath Chronicle.

“אני איש עסקים”, אמר לי בפגישה והניח על השולחן 5,000 ליש”ט במזומן (כ-27,600 ש”ח) והוסיף, “קיימת גם אפשרות רביעית, אתם יכולים לשמור את הכסף אצלכם אם תתנו לי ציון עובר ואני לא אטריד אתכם יותר”, כך דיווח השבועון.

כשפרופ’ גרייבס ביקש ממנו לעזוב, לי ניגש לאסוף את הכסף ואקדח אוויר טעון נפל מכיסו.

עורך דינו של לי מסר שמרשו משך את הכסף לבילויי סוף השבוע ושהוא מחזיק באקדח כדי להתאמן בקליעה למטרה. עוד הסביר עורך הדין שהצעיר הניח את האקדח בכיסו כדי לשמור עליו במהלך הפגישה, במקום להשאיר אותו במכוניתו.

עורך הדין הוסיף וציין שהצעיר הסיני בן ה-26 מגיע מ”משפחה אמידה” ותיאר את אביו כפקיד ממשל מכובד וכאיש עסקים.

השופט קבע שמעשיו של לי היו “מתוכננים ומכוונים”, דיווח ה-Bath Chronicle. “בית המשפט חייב להתייחס ברצינות לכל צורה של שחיתות או של הסתת אדם לעבירה חמורה”, הוסיף השופט.

“ניסית לשכנע פרופסור באוניברסיטה להתנהג באופן שהיה עלול לערער את יושרן של האוניברסיטאות בבריטניה ואת הלגיטימיות של התארים המוענקים בהן, במיוחד את אלו המוענקים על ידי אוניברסיטת באת'”.

“ההצעה שלך, שנועדה להשיג ציון עובר באמצעות שוחד, היא טעות חמורה שנידונה מראש לכישלון”.

בהתייחסו לסיפור, ציין בעל הטור הסיני ליאן פנג בבלוג שלו ל-190,000 גולשים העוקבים אחריו באתר הסיני Weibo, שהשוחד הוא דבר שבשגרה במפלגה הקומוניסטית הסינית.

“אולי בגלל שאביו ‘פקיד ממשל מכובד ואיש עסקים’, הוא התחנך בסביבה משפחתית שכזו ולכן הוא חשב ששוחד יכול לתקן את הכול. לרוע מזלו, בבריטניה זה לא עובד כך”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!