חובבנים בסין שהצליחו לחזות רעידות אדמה מואשמים בעבירה על החוק

לפי צו עירוני רק השלטונות יכולים להודיע על תחזית של רעידת אדמה

רעידת אדמה בסין

צוותו של לין לונג חזה את מיקום רעידת האדמה שהתרחשה ב-17 באפריל בפרובינציית יונאן ומסר זאת בבלוג שלו – צילום: באדיבות “מרכז התחזית”

חובב תחזית רעידות אדמה בן 18 הצליח, יחד עם עמיתיו, לחזות בדיוק רב את רעידת האדמה שהתרחשה ב-20 באפריל בפרובינציית סצ’ואן ורעידת אדמה דומה בפרובינציית יונאן, שלושה ימים לפני שהתרחשו. פקיד רשמי אמר שהם פעלו בניגוד לחוק.

לין לונג, סטודנט המנהל בלוג, הוא חלק מצוות של כ-50 חוקרי רעידת אדמה חובבנים שאוספים יחד מידע באינטרנט ומשתמשים בו לצורך תחזיות. לין אמר לסוכנות הידיעות “חדשות בייג’ינג” (Beijing News) שהצוות שלהם, המכונה “מרכז התחזית”, חזה עד כה יותר מ-800 מקרים, בעיקר של רעידות אדמה מחוץ לסין, כאשר מעל ל-500 מהתחזיות היו מדויקות.

“אני מגן על זכותו של העם לדעת ומודיע להם על משהו יוצא דופן בנתונים. אנו עושים זאת כדי למנוע אובדן רכוש”, אמר לין לסוכנות הידיעות.

“אנחנו זהירים מאוד לגבי מידע על רעידות אדמה בקנה מידה גדול ובמקרה כזה, אנחנו מיידעים את כוחות ההצלה”.

עם זאת, סאן שי-הונג, ראש “מרכז רעידת האדמה” מסר לחדשות בייג’ינג שהתפרסם צו עירוני המציין כי רק השלטונות יכולים להודיע על תחזית לרעידת אדמה. סאן אמר שתחזית שווא שמקורה בצוות פרטי יכולה לשבש את הסדר והיציבות החברתיים.

“הם צריכים למסור את תוצאות התחזית שלהם ואחרי שמומחי הממשלה יאשרו אותן, המומחים יבקשו מהשלטונות להנפיק הודעה רשמית”, הוסיף סאן.

ב-14 באפריל, שלושה ימים לפני שרעידת האדמה פגעה בפרובינציית יונאן, “מרכז התחזית” פרסם באינטרנט שרעידת אדמה תתרחש באותו אזור תוך 72 שעות. לדברי סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה שבשליטת המשטר, כמעט 500 בתים נהרסו ברעש, 14 בני אדם נפגעו והאירוע השפיע על כ-130,000 מתושבי האזור.

על פי מה שנמסר בחדשות בייג’ינג, צוות החובבנים שם לב לתופעות מוזרות בנתונים המקדימים של מרכז רעידת האדמה ביונאן, כשבוע לפני האסון.

ב-18 באפריל, צוותו של לין חזה גם את רעידת האדמה ההרסנית שהתרחשה בסצ’ואן, 6.9 בסולם ריכטר. על פי נתונים רשמיים נהרגו באותה רעידת אדמה לפחות 207 בני אדם ונפצעו כמעט 12,000.

גולשים הביעו את דעתם בנושא באמצעות אתר האינטרנט הסיני Sina Weibo, אתר דמוי טוויטר.

“מדוע לא מתייחסים לרעידת אדמה אותה לא חזה מרכז רעידות האדמה כאל עבירה על  החוק?”, התבדח אחד הגולשים באינטרנט.

גולש אחר התלוצץ: “‘מרכז התחזית גנב ממרכז רעידות האדמה את עבודתו. מה גם שחיזוי רעידות אדמה בסין הוא סוד מדינה”.

גולש שלישי היה רציני יותר וכתב: “יש עשרות אלפי פריטי מידע כאלה שאינם מדויקים. אם כל אחד יחזה כרצונו, אתה יכול לתאר לעצמך כמה אי נוחות זה יגרום לחיי היום יום שלנו?”

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!