מי ממשיך להאמין בביטקוין?

כדי להבין מדוע למרות התנודתיות העצומה בערכו ממשיכים אנשים להאמין במטבע הדיגיטלי שמורכב כולו מקבצי מחשב בלבד, צריך להבין כיצד הוא עובד

Bitcoin

המטבע הדיגיטלי ״ביטקוין״ שואף לצלוח את המשוכות שהגבילו את השיטה הכלכלית המסורתית וגם את המטבעות הדיגיטליים שקדמו לו. האם הוא יצליח?

 האם כדאי להשקיע ב”ביטקוין”, זו לא השאלה עבור מני רוזנפלד, מתמטיקאי בן 29 מחדרה, שנחשב לחלוץ ה”ביטקוין” בישראל. השאלה עבורו היא כיצד ביטקוין ישנה את העולם, ומתי. המטבע הדיגיטלי המסעיר עשה הרבה כותרות כשערכו זינק באופן מטאורי בחודשים האחרונים – מ-13 דולר בינואר, ל-260 דולר בשיאו בתחילת אפריל. אבל ה”ביטקוינרים” האמיתיים היו שם עוד הרבה לפני ינואר, והמשיכו להישאר שם גם אחרי שערכו של המטבע הדיגיטלי ירד באופן דראסטי לאחר מכן. מה גורם להם להאמין במטבע הווירטואלי שמפחיד את הבנקים המרכזיים וכל קיומו הוא קבצים על גבי רשת מחשבים ענקית?

קודם כל, למי שלא הספיק לעקוב, הביטקוין הוא לא רק עוד מטבע דיגיטלי. הוא המטבע הדיגיטלי הראשון שפועל באופן מבוזר לחלוטין. כלומר, אין אף גורם מרכזי שיכול לשלוט בו או לפגוע בו. בלחיצת כפתור אפשר לבצע העברת כסף מארנק ביטקוין אחד לארנק ביטקוין אחר ברחבי העולם באופן אנונימי, מאובטח ומיידי, ובעמלה מזערית אם בכלל.

הרעיון של מטבע דיגיטלי קיים כבר לא מעט זמן. אבל רוב המטבעות הדיגיטליים שקמו עד היום נפלו בגלל חולשותיהם. אחת החולשות המרכזיות היא הריכוזיות. לא משנה כמה מפוזרות היו מערכות של מטבע דיגיטלי עד 2009, הן עדיין נשלטו על ידי גורם מסוים, או קבוצה מסוימת. לא רק שהמצב הזה דורש מהמשתמשים לתת אמון מלא בגורם שאינם בהכרח מכירים, אלא שגם האקרים שמצליחים לפרוץ לשרתים של אותו גורם יכולים לגנוב כסף מארנקים דיגיטליים. הביטקוין בא לפתור את הבעיה הזאת ועוד בעיות רבות אחרות, בכך שהוא מצליח ליצור מערכת מבוזרת לחלוטין. המערכת הזאת גם דואגת לחלוקה ראשונית חכמה של המטבעות בין המשתמשים בתהליך המכונה “כריית” ביטקוין.

הערך של המטבע הדיגיטלי הזה נקבע אך ורק על ידי האמון של הציבור בו. בשווקי המסחר של הביטקוין נקבע הערך רק על ידי היצע וביקוש. ככל שיותר אנשים מוכנים לשלם יותר כסף על הביטקוין, כך ערכו עולה. ככל שיותר אנשים מעוניינים למכור ביטקוין במחיר נמוך, כך ערכו יורד.

למה בעצם צריך מטבע דיגיטלי?

רוזנפלד, שסיים תואר במתמטיקה לפני שסיים את לימודי התיכון שלו, התחיל להתעניין במטבעות דיגיטליים מבוססי הצפנה כבר לפני כמה שנים. במארס 2011 הוא גילה את קיומו של הביטקוין, וכבר באפריל של אותה שנה העביר את מירב מרצו לעסקי הביטקוין. רוזנפלד מאמין שהעולם פשוט צריך אלטרנטיבה למערכת הפיננסית הנוכחית – בזמן שהאמון בכלכלה המסורתית ובבנקים הולך ומתדרדר, העולם פשוט צריך משהו חדש.

“מאיפה הביטחון שלך בביטקוין?” אני שואל את רוזנפלד, שמספר שלא התפתה למכור את המטבעות שברשותו גם כשערכו של הביטקוין הגיע ליותר מ-260 דולר. “מכיוון שאני מבין את ביטקוין, אני יודע מה היתרונות שלו לשוק, מה הוא נותן, מה הוא יכול לעשות, ולמה צריך אותו”, הוא מסביר. “אני רואה שהעולם צריך משהו כזה, ואני לא רואה סיבה שזה לא יהיה ביטקוין”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!