טייוואן עשויה לחסום שידורים חופשיים לתוך סין

האם סירובה של החברה הצרפתית “יוטלסאט” לחדש את חוזה שידור הלוויין העצמאי לתוך סין, בעקבות לחץ המשטר הסיני, חוזר על עצמו כעת עם חברה טייוואנית?

Chungwa Telecom

לווייןST2 של חברת Chunghwa Telecom. החברה מתנהלת באיטיות בכל הנוגע לחידוש החוזה שלה עם הסניף הטייוואני של רשת הטלוויזיה העצמאית “שושלת טאנג החדשה” – צילום: Gunter’s space page

חברת התקשורת הגדולה בטייוואן, Chunghwa Telecom מתנהלת שוב באיטיות בכל הנוגע לחידוש החוזהשלה עם סניף רשת הטלוויזיה העצמאית “שושלת טאנג החדשה” (NTD). הרשת משדרת לתוך סין ומדווחת באופן נרחב על הפרות זכויות האדם שמבצע המשטר הקומוניסטי בסין.

המכשולים העומדים בפני סניף אסיה פסיפיק של  רשת החדשות (NTD-AP) חוזרים על עצמם כמו שעון מדויק אחת לשנתיים, כשנדרש לחדש את החוזה עם חברת הלוויין.

הפעם, תחנת הטלוויזיה פנתה ל-Chunghwa Telecom כבר במארס כדי לפתוח במשא ומתן לחידוש החוזה, ומאוחר יותר שוב באפריל, אך לא קיבלה כל תגובה, כך מספר בהודעתו מה-1 במאי מנכ”ל NTD-AP, צ’אנג רוי-לאן.

נשיא Chunghwa Telecom, לנג טאי-פנג סירב להגיב לשאלות בנושא.

בשנת 2008, לקראת אולימפיאדת בייג’ינג, סירבה חברת הלוויין האירופית “יוטלסאט” לחדש את החוזה שלה עם NTD לאספקת שירותי שידור לוויין לתוך סין. בדומה למקרה הנוכחי, יוטלסאט טענה באותם ימים שהבעיה היא טכנית.

לדברי פרשנים, המכשול לחידוש החוזה הוא לחץ שמפעילה המפלגה הקומוניסטית הסינית. ממשלת טייוואן, השואפת להידוק הקשרים עם סין, מחזיקה במרבית מניותיה של Chunghwa Telecom. שידורי רשת NTD חסומים בסין.

צ’אנג רוי-לאן, מנכ”ל NTD-AP הפציר בנשיא טייוואן מא יינג-ג’יו לסייע בפתרון הבעיה ולהבטיח את חידוש החוזה, כך שהתחנה תוכל להמשיך ולשרת את הציבור הסיני “הרעב למידע חופשי”.

לפני שנתיים, כשהתקרב מועד חידוש החוזה, Chunghwa Telecom סירבה בתחילה לחדשו בטענה של קשיים טכניים. תחת לחץ ציבורי, ממשלתו של מא התערבה כדי להבטיח את החידוש.

חבר הקונגרס האמריקני דנה רוהרבצ’ר שוחח טלפונית ב-2011 עם הנשיא מא ודחק בו לסייע.

בשבוע שעבר, במהלך פגישת ועדת המשנה לאסיה-פסיפיק של בית הנבחרים האמריקני, שוב פנה רוהרבצ’ר לטייוואן וביקש לוודא שהחוזה עם NTD-AP יחודש, “אם האי מעוניין להיות מוכר כמדינה דמוקרטית וחופשית”.

מספר פוליטיקאים טייוואנים הסכימו לגישה זו. וונג וון פינג, חבר בוועדה המרכזית של מפלגת השלטון ה”קוומינטאנג”, אמר כי חידוש החוזה יוכיח שטייוואן היא מדינה חופשית ודמוקרטית.

ד”ר צ’ן צ’י-מאי, חבר הפרלמנט מטעם מפלגת האופוזיציה “המפלגה הדמוקרטית פרוגרסיבית” ציין “שזה עניין של הגנה על חופש הביטוי – האם מופעל כאן לחץ מצד סין והיא מנסה לאסור את שידורי רשת הטלוויזיה NTD?”

טוו שינג-ג’ר, לשעבר שר הבריאות אמר שקיימת כוונה להשתיק את NTD בגלל הדיווחים שלה בנושאים המצונזרים בסין. “אני חושב שזה מאוד לא בסדר. כמנהיג של מדינה עצמאית, הנשיא מא צריך לדאוג לחידוש החוזה עם NTD-AP”.

הוצ’ן טאן, לשעבר יו”ר Chunghwa Telecom אמר לאפוק טיימס שהחברה תומכת בשידורי פס רחב כהיבט של זכויות אדם. הוא מקווה שלעמיתיו לשעבר יהיה האומץ לתמוך בחופש הביטוי של טייוואן.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!