מה הם ״ימות המשיח״ האמיתיים? אלון אולמן בטור אישי

מכירים את ההרגשה שאתם אחרי ריב גדול עם בן או בת הזוג שלכם? כעסתם, צרחתם ועכשיו אתם מרגישים שאין כוח, שאין אנרגיה. כאילו ירדה לכם שנה מהחיים.

זו לא סתם תחושה. זו באמת בריחת אנרגיה, ואנרגיה זה אולי המשאב הכי המשמעותי של כל אחד מאתנו, לא רק של כדור הארץ. לצערי, את האנרגיה לריב, אנשים מחדשים וממלאים במהירות גדולה. לא עושה רושם שהמשאב הזה הולך ומידלדל.

אל נושא הגיליון ״הצונאמי השקט״ אני רוצה להתייחס בהיבט הפרטי ובהיבט הגלובלי. אתחיל בהיבט הפרטי. 

המדענים מסכימים על כך שבעוד 6 מיליארד שנים, תיכבה השמש באופן סופי ויסתיימו החיים על פני כדור הארץ. האם מישהו מכם מודאג מהנתון הזה? אני מאוד מקווה שלא. כבר 50 שנה מספרים לנו שהנפט בעולם הולך ואוזל, ומסתבר שזה לא נכון, אומרים לנו שמאגרי המים של ישראל מתרוקנים ו״ישראל מתייבשת״, אבל מסתבר שבעזרת התפלה של מים אפשר למלא את כל החסר.

מה שחסר כאן אלו לא משאבים, אלא הבחירה הנכונה של האנושות להפסיק לריב. ברגע שנפסיק לריב, יתפנו עבורנו כמויות משאבים עצומות 

האם באמת האדם הפרטי צריך להיות מוטרד מהעובדה שיש משאבים טבעיים שלא יהיו לרשותו בעוד כמה מאות שנים? אני מאמין שאם אתם לא מדענים ומפתחי פתרונות למחסור במשאב מסוים, אין לכם שום סיבה להיות מוטרדים. משחר ההיסטוריה היו תמיד נביאי זעם שדאגו שההמון יהיה מודאג ומוטרד מהעתיד.

כמו בדברים רבים, גם כאן, הכול מתחיל מהחינוך שקיבלנו. אני בוגר שני תארים בכלכלה ומנהל עסקים בהצטיינות. השיעור ראשון בקורס מבוא למיקרו כלכלה מתחיל בהסברים על כך שהכלכלה בעולם היא ״כלכלת מחסור״, שאין מספיק לכולם, שהמשאבים מוגבלים, שגורמי הייצור מוגבלים, שהמים, הקרקע, המזון, הנפט, הגז ועוד מוגבלים ולא ייתכן שיהיה מספיק לכולם.

ומכאן נבנות תיאוריות שלמות על עקומת התמורה, ״תותחים במקום חמאה״ והבנה ברורה שהמשאבים בעולם מוגבלים. 

כאשר מלמדים ומחנכים אנשים לתפיסה הכלכלית של מחסור, היא מתפתחת לתפיסת קשר בין-אישית הרסנית בין אנשים, שבטוחים שאנחנו כל הזמן נמצאים בתחרות או במלחמה על המשאבים המוגבלים בעולם. האמת היא שזה נכון רק בחלק קטן מהמקרים.

הגישה הזו גורמת לתחרות, למלחמות, למאבקים של האנושות על משאבים, במקום לדאוג לניצול נכון יותר שלהם ולרווחה של המין האנושי.

בואו נבחן לרגע את מדינת ישראל שלנו. האם באמת חסרים לנו מים? הרי אפשר להתפיל את המים ובים יש כמות אדירה של מים. האם באמת חסרה לנו אדמה או שזו רק תוצאה של מערכת יחסים לא טובה עם השכנים שלנו? מסכימים איתי שאם היה שלום אמיתי, ושיתוף פעולה אזורי, לא הייתה כאן שום בעיה של אדמה? 

במשך שנים גדלנו בידיעה שישראל היא מדינה ללא משאבי טבע ושנפט, גז ופחם באדמה, יש רק לאחרים. והנה לפני מספר שנים נמצאו מאגרי גז ענקיים בישראל. האם הם נוצרו בשנים האחרונות או שהם היו שם כבר אלפי שנים?

אז מה השתנה? הטכנולוגיה? היכולת לחפש ולמצוא? מה זה אומר על מה שחשבנו במשך 50 השנים האחרונות?

מה שעלינו לזכור הוא שיש משאב אחד שלעולם לא יגמר: יכולת החשיבה וההתפתחות של בני האדם. אנשים ימשיכו לחשוב, להתפתח ולמצוא פתרונות לכל קושי או אתגר שעומד בפניהם.

בהיבט הכללי, הפתרון הוא להבין שמה שמייצר את המחסור במשאבים הוא ההתנהלות שלנו ולא כמות המשאבים.

אין דבר שמבזבז יותר אנרגיה מאשר מלחמות. אני לא נאיבי, ולא חושב שעידן המלחמות קרוב לסופו, אבל אני רוצה שלכולנו יהיה ברור שמה שחסר כאן, אלו לא המשאבים, אלא התודעה והבחירה הנכונה של האנושות להפסיק לריב. ברגע שנפסיק לריב, יתפנו עבורנו כמויות משאבים עצומות.

לדעתי הפתרון לכל מחסור שקיים, פיזי, מנטאלי, רגשי או רוחני הוא בהגדלת התודעה והידע. מהם ״ימות המשיח״? מי שמחכה לאיש זקן, רכוב על חמור לבן שיבוא ויעשה כאן שלום, יכול להמשיך לחכות. בעיניי הכוונה היא שתהיה מסה קריטית של אנשים עם תודעה רחבה מספיק שתבין שהגיע הזמן להפסיק להילחם אחד בשני, ותחפש ליצור חיים טובים יותר עבור כל האנושות. 

אני רוצה לחזור לריב בין בני הזוג. אולי הגיע הזמן שבמקום שבני זוג ישתו אחד לשני את האנרגיה בוויכוחים ובריבים, הם יבדקו מה הם המשאבים המשותפים שלהם ואיך אפשר לנהל אותם כדי להגדיל אותם. זה נכון בין בני זוג, זה נכון במשפחות, זה נכון במדינות וזה נכון בכל העולם.

אני מודע היטב שיש לאדם עוד כברת דרך כדי להגיע לשם ובינתיים הוא מכלה את כדור הארץ והמשאבים הטבעיים שלו. אבל אני מאמין שעוד יגיע יום שאנשים יבינו שהשפע שיש בעולם יכול להספיק כדי לקיים את כולנו ברווחה. לדעתי, זו תהיה שעתו היפה של המין האנושי ואלו יהיו ״ימות המשיח״ האמיתיים.

אלון אולמן

אלון אולמן מייסד ובעלים של קבוצת ״קוד המנצח״. מרצה מבוקש בארגונים.
בשנים האחרונות הוביל אלפי אנשים וארגונים להשגת המטרות וההצלחה המעשית שלהם בעוצמה ובמהירות שלא הכירו.
ניתן להתכתב אתו במייל: [email protected]
או דרך הפייסבוק: www.facebook.com/alonulman
ובאפליקציה ״לחיות בעוצמה״ באפ-סטור

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!