היום שבו תעריף החשמל יצנח דווקא בשעות השיא

בגרמניה התחילה מהפכה שקטה שתגיע בעתיד הקרוב גם אלינו

ביום שלישי, ה-23 בדצמבר, קרה דבר נפלא. גרמניה ייצרה 71.5% מהחשמל שלה באמצעות אנרגיות מתחדשות. מעבר לעובדה שמדובר בשיא חדש, הרי שבעבר הלא רחוק, תסריט כזה לא היה עולה על הדעת. אנרגיות מתחדשות נתפסו כמשהו שמתאים להיפים ולמקומות נידחים ללא רשת חשמל. מומחים בתחום החשמל אף איימו עלינו שאם נוסיף חשמל סולארי וחשמל מטורבינות רוח, רשת החשמל תקרוס. אז מסתבר שרשת החשמל בגרמניה אינה קורסת גם כשהחשמל מגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים ואינו מזהם את האטמוספרה.

תחנות כוח רבות ברחבי גרמניה מושבתות כיוון שממשלת גרמניה העניקה עדיפות באספקת החשמל לאנרגיות הנקיות. כתוצאה מכך, תחנות החשמל המסורתיות עומדות ולא מפיקות חשמל, לא מייצרות רווח על ההשקעה, ויצרני החשמל הגדולים בגרמניה – RWE ולאחרונה גם EON – הודיעו כי לא יקימו עוד תחנות שאינן פועלות באמצעות אנרגיות מתחדשות. זה פשוט לא כלכלי יותר.

השינוי שהתחולל בגרמניה, יש שיקראו לו מהפכה, מאפשר לנו להציץ אל העתיד: למרות תגליות הגז בחופי ישראל, דלק העתיד לא נמצא מתחת לאדמה אלא דווקא למעלה. השמש זורחת בישראל כל בוקר, ואם בגרמניה המעוננת ניתן לייצר חלק ניכר מהחשמל באמצעות אנרגיה סולארית, אז בישראל, שהייתה חלוצה בשימוש בדודי שמש, על אחת כמה וכמה.

תחנות כוח ברחבי גרמניה מושבתות. הן עומדות ולא מפיקות חשמל, מכיוון שממשלת גרמניה העניקה עדיפות לאנרגיות הנקיות

עם זאת, כיום, ישראל עדיין מתנהלת לפי המודל הישן של ייצור חשמל בתחנות כוח גדולות ומזהמות המסופק על ידי חברת החשמל לצרכנים – משקי הבית, המשרדים והתעשייה. כל קיץ חברת החשמל מבקשת מאתנו להימנע מהפעלת מכשירים זוללי חשמל בצהרים, שאם לא כן היא לא תוכל לספק את הצריכה, כאשר רק כאחוז אחד מייצור החשמל מקורו במערכות סולאריות.

באופן מפתיע, בגרמניה המצב שונה באופן דרמטי. בצהרי היום מחיר החשמל צונח, ובערב, כשהרוח מתגברת ומספקת חשמל נקי, מחירו עדיין זול. רק בלילה, כשהשמש אינה זורחת והרוח ברוב המקומות שוככת, מחיר החשמל מאמיר.

גם בישראל יתרחש השינוי. למרות מלחמות עיקשות של אילי הגז המקומיים והעולמיים, ואף על פי שהממשלות מתעלמות הלכה למעשה מיעדי ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות כפי שנקבעו בהחלטות שלהן עצמן – מחירי המערכות הסולאריות ממשיכים לצנוח, והחשמל הסולארי הופך זול יותר ויותר.

מדובר במהפכה שקטה. העולם הופך מודע יותר לנזקי הזיהום, מתחנות הכוח ומהתחבורה, לאדם ולסביבה. הסכנות משינויי האקלים, שחלקן נובעות משימוש באנרגיות מזהמות לייצור חשמל – פחם, נפט וגז, הודגמו בקנה מידה ענקי באירועי אקלים חריגים ששכיחותם צמחה ועוצמתם גברה, כמו במקרה של הוריקן סנדי ששיתק את ניו יורק וחלקים גדולים מהחוף המזרחי של ארה״ב, וגבה את חייהם של 285 בני אדם. 

תעשיית הקלינטק פורחת בחו״ל, במיוחד התעשייה הסולארית. בשנת 2010 ייצרו בחשמל סולארי כ-30 טראוואט שעה, רק 0.14 אחוז מצריכת האנרגיה בעולם, בשנת 2013 היקף ייצור החשמל הסולארי קפץ פי יותר מארבעה ל-125 טראוואט שעה, ובשנת 2014 צפויה צמיחה נוספת של כ-30 אחוז.

בארה״ב מערכות סולאריות ביתיות לא היו קיימות כמעט בכלל עד לפני מספר שנים, אבל היום מותקנת בארה״ב מערכת סולארית חדשה כל פחות משלוש דקות, והקצב רק הולך וגובר. נכון לשנת 2013 הועסקו בתחום האנרגיה הסולארית בארה״ב 143 אלף איש. אמריקנים רבים כבר מתנתקים חלקית או תמידית מרשת החשמל ומייצרים בעצמם את החשמל שלהם באמצעים סולאריים.

אילון מאסק, שייסד בין היתר את PayPal וכיום מכהן כמנכ״ל חברת המכוניות החשמליות המצליחה טסלה וכיו״ר דירקטוריון סולאר-סיטי (חברה העוסקת בהתקנת מערכות סולאריות), מקים מפעל מצברים ענק בנֶבָדָה. אם המפעל יעמוד ביעדיו, וחזונו של מאסק יתגשם, מחירי המצברים ירדו וסולאר-סיטי תוביל מגמה של ייצור חשמל מקומי עם אגירה, כך שהחשמל הסולארי ייאגר במצברים וישמש את הצרכנים גם בשעות הערב והלילה.

בארה״ב כבר מתחוללים קרבות בין יצרני החשמל הגדולים לבין הצרכנים והתעשייה הסולארית. יצרני החשמל, בגיבוי האגף הפוליטי הימני-קיצוני, בהנהגת האחים המיליארדרים לבית משפחת קוך, מנסים למנוע ממשקי בית את המעבר לייצור חשמל סולארי. 

בישראל חברת החשמל היא חברה ממשלתית שתפקידה לשמור על הצרכנים מפני המונופול. בעתיד הלא רחוק, כשחלק מצרכני החשמל ייהפכו גם ליצרני חשמל, ורוב הגגות בארץ יכללו לא רק אנטנות ודודי שמש אלא גם פאנלים פוטו-וולטאיים, נזכה לנשום אוויר נקי יותר, והמחסור בחשמל בצהרי ימי קיץ שמשיים יישאר רק זיכרון עמום מהעבר.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!