הכירו את “המתכוננים” – האנשים שמכינים עצמם למקרי אסון

הם אוגרים מזון ותרופות, חופרים מערות מסתור או דואגים לגדל לעצמם את כל המזון שהם צריכים. האם הם פרנואידים ותמהוניים, או דווקא זהירים ורציונליים?

fotolia.com

זה קרה בבוקר קפוא במיוחד, ב-2 בפברואר 1989. הטמפרטורות צנחו ל-35 מעלות מתחת לאפס בהלנה, עיר קטנה במונטנה, בהרים במערב ארה״ב. בשעה חמש בבוקר התעוררה ג׳אנט לקול נפץ אדיר שהרעיד את כל הבית והקפיץ אותה מהמיטה. כאשר ניסתה להדליק את האור, היא גילתה שאין חשמל.

בקור המקפיא, מבעד לחשיכה המוחלטת, היא הצליחה להבחין שדלת הכניסה נעקרה ממקומה, והשמשות בכל החלונות התנפצו. הטלפון הקווי לא עבד, ושלושת מכשירי הרדיו, שעבדו על חשמל, לא פעלו. ״עשיתי את הדבר היחיד שנותר לי לעשות״, היא כותבת בבלוג שלה Calamity Janet , ״צעדתי הלוך ושוב במטבח שלי, מצפה בחרדה שמישהו יספר לי מה קרה ויגיד לי מה לעשות״.

אותו אירוע מטלטל הותיר רושם עז על ג׳אנט. אפילו היא עוד לא ידעה עד כמה. היא לא ידעה שבעוד עשר שנים היא תמצא את עצמה חלק מתופעה עולמית של אנשים המקדישים את מרצם ואת זמנם להתכוננות למקרי אסון.

״זו סטטיסטיקה ידועה שהאדם הממוצע ייתקל בשלוש קטסטרופות לפחות בחייו, כאלה שמזעזעות את כל הקהילה״, היא סיפרה לאפוק טיימס. ״אני כבר סבלתי מאחת מהן, אז זה אומר שמבחינה סטטיסטית יש לי עוד שתיים בדרך. לכן אני רוצה להיות מוכנה לקראת כל מה שעלול לקרות״.

כמו ג׳אנט, אנשים ברחבי העולם משקיעים מאמצים עצומים בהתכוננות לכל סוג של אסון. הם בונים כלובי פאראדיי כדי לשמור על המכשירים האלקטרוניים שלהם למקרה של הפצצה גרעינית, הם אוגרים כמויות עצומות של תרופות למקרה של התפרצות מגפה, ואפילו חופרים לעצמם מערות מסתור. יש גם כאלה שדואגים לגדל לעצמם את כל המזון שהם זקוקים לו כדי לא להיפגע ממשבר המזון המאיים על העולם.

ד״ר ליאן אימל-הארטפורד חקרה את התופעה הזאת בעבודת הדוקטורט שלה, ״המתכוננים״ (The Preppers). מבין אלה המחפשים לשרוד אסונות גדולים יש גם קיצוניים, היא מסבירה, אלה השייכים ל״תנועת ההישרדות״, כפי שהיא מכנה זאת. חלקם מחזיקים באידיאולוגיות מוזרות, והם עלו לכותרות כשאנשים הקשורים בה פוצצו בניין ממשל או שלחו לפוליטיקאים מעטפת נפץ.

אבל לאחרונה, היא מסבירה, תופסת תאוצה תנועה מתונה, השייכת לזרם המרכזי של החברה. ״המתכוננים״, היא קוראת להם. הם מסתייגים מהזדהות עם אותם קיצונים, ובדרך כלל הם מושפעים מאירועים מרכזיים בעולם כמו משברים כלכליים, האירועים האלימים במזרח התיכון, האלימות הגוברת, מחירי הנפט ואסונות שונים שהתרחשו. אפילו בישראל יש מי ש״מתכונן״.

 גינת ירק בתוך מערכת אקולוגית סגורה המספקת את רוב צורכי המזון של המשפחה  |  תמונה באדיבות Garden-Pool

גינת ירק בתוך מערכת אקולוגית סגורה המספקת את רוב צורכי המזון של המשפחה | תמונה באדיבות Garden-Pool

גינת הפלא שמספקת את כל צורכי המשפחה

״אשתי ואני עשינו תוכנית חומש״, מספר לאפוק טיימס דניס מק׳לונג, שמשפחתו מוכנה כבר היום להתמודד עם משבר המזון העולמי אם וכאשר יגיע. ״בשנת 2007 החלטנו להתכוונן לכך שתוך חמש שנים נוכל לספק בכוחות עצמנו את רוב צרכי המזון של משפחתנו״. הצעד הראשון היה שנתיים מאוחר יותר, כאשר הם עברו מדירתם העירונית הקטנה לבית ישן בפרבר בשם מֶסָה באריזונה. 

בחצר האחורית היה בור בטון בלוי ומפוהק שנועד להיות בריכת שחייה. ״מכיוון ששנינו לא התעניינו בשחייה, החלטנו לבנות שם גינת הירק״, הוא מספר. אבל גינת הירק שהוא החל לתכנן בהחלט לא הייתה גינת ירק רגילה.

מק׳לונג החל לתכנן גינה מיוחדת שתוכל לספק למשפחה את כל צרכיה בהשקעה מזערית של משאבים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!