נמשך בסין מסע המחאה של קרבנות מחנה העבודה בכפייה מא-סאן-ג’יא

קרבנות העינויים במחנה מא-סאן-ג’יָא ממשיכים למחות נגד התקשורת הרשמית בסין הטוענת כי מעולם לא היו עינויים במחנה

Masanjia-victims

חמש מקרבנות מא-סאן-ג’יא מוחות מחוץ למשרד הצנזורה של המשטר הסיני ב-3 במאי – צילום: Epoch Times archive

קבוצת ניצולות מחנה העבודה בכפיה מא-סאן-ג’יא, שעונו בתקופת מעצרן, פנתה למינהל הכללי לעיתונות ולפרסום ב-3 במאי במחאה על הכחשות המפלגה הקומוניסטית הסינית לגבי העינויים במחנה העבודה שבפרובינציית ליאו-נינג. מחאתן התמקדה בעיקר בדו”ח החקירה שערכו פקידים בפרובינציה, אותו מתארות הקורבנות כמזויף.

מוקדם יותר פנתה הקבוצה במחאה דומה לשני משרדים של סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה, המשמשת כשופר של המפלגה הקומוניסטית הסינית, אך לא זכתה לתגובה.

האו ווי, אחת מקורבנות מא-סאן-ג’יא אמרה, “כולנו נפגענו במא-סאן-ג’יא. הסוהרות שם נוראות אפילו יותר מפושעים. עשינו לכאן את כל הדרך מליאו-נינג. אנחנו רוצות לספר לרשויות על הדברים שהיינו עדות להם. הסוהרות תקפו את גופנו באכזריות. חלקנו נושאות עדיין פצעים מלפני ארבע שנים”.

האו הוחזקה במעצר במא-סאן-ג’יא במשך שנה אחת. היא פנתה לרשויות בעניין בֵּיתה ב-9 בינואר 2012, ובעקבות זאת נעצרה במרכז המעצר של העיר דא-ליאן. היא נשלחה למחנה העבודה מא-סאן-ג’יא בעיר שן-יאנג ב-2 בפברואר ללא תביעה חוקית, ללא משפט וללא פסק דין.

היא מספרת שגם נשים הרות, נשים בשנות ה-60 לחייהן ונשים הסובלות ממוגבלויות נאלצו לעבוד בפרך. היא אולצה לעבוד מדי יום מעל עשר שעות כשניתנו לה רק שני ימי מנוחה במשך מספר חודשים. במחנה העבודה היא ראתה כמה מתרגלות פאלון גונג בקבוצה נפרדת. המתרגלות לבשו מדי אסירות בצבעי שחור ולבן והן הופרדו מעצורות אחרות בזמני העבודה והארוחות.

האו סיפרה שמאז שרשויות ליאו-נינג פרסמו את הדו”ח המכחיש את העינויים במא-סאן-ג’יא, הן התנכלו לקרבנות רבים שנכלאו בעבר במא-סאן-ג’יא. “חלק קיבלו שיחות טלפון מאיימות וחלק התבקשו לחזור למא-סאן-ג’יא כדי להשלים מספר הליכים. זה מפחיד! ברגע ששמים עליך יד, קשה לומר אם הם יגבילו את החופש שלך או שיבקשו ממך לכתוב משהו. חודש לפני השחרור, כל אחת מאתנו אולצה לכתוב כמה טוב היה לנו במחנה”.

צוות מינהל העיתונות והפרסום לא אפשר למפגינות להיכנס למשרד והן המתינו יום שלם. אחד מאנשי הצוות אמר להן שהמינהל אינו אחראי לפרסומי סוכנות הידיעות שין-חואה והוא הציע להן לפנות ללשכה המדינית למכתבים ולשיחות טלפון – המשרד האחראי לטיפול בתלונות הציבור. אחת המפגינות סיפרה שכאשר פנתה לסוכנות הידיעות שין-חואה ב-27 וב-28 באפריל, עובד הסוכנות מסר לה כי כל הפרסומים מאושרים על ידי מינהל העיתונות והפרסום. מנהל העיתונות והפרסום בבייג’ינג אחראי להפצת חדשות, להנפקת רישיונות לסוכנויות ידיעות ולמוציאים לאור ואף לניסוח מדיניות לגבי חדשות והוצאות לאור.

האו מקווה שמה שהיא מתארת כ”טרור במא-סאן-ג’יא” יוכל להיחשף לעולם. “אנחנו מקוות שהעולם כולו יָפנה לנושא את תשומת לבו ושמחנה מא-סאן-ג’יא ייסגר בקרוב. המקום הזה מתעלל בנשים והורס אותן”.

המגזין הסיני “עדשה”, שפרסם מאמר שכותרתו “מתוך מא-סאן-ג’יא”, הצהיר ב-5 במאי במיקרובלוג הרשמי שלו שפרסום גיליון מאי של המגזין יעוכב בשבוע. המאמר משך תשומת לב רבה, הן בסין והן מחוץ לה, להפרות החמורות של זכויות האדם שמבצע המשטר הסיני במחנה העבודה.

ההודעה הרשמית במיקרובלוג לא ציינה את הסיבות לעיכוב. על פי דיווחי ה-BBC בשפה הסינית, כתב המגזין הכלכלי קאי-ג’ינג המסונף ל”עדשה”, ציין כי פרסום הגיליון בוטל בגלל המאמר על מחנה העבודה.

ב-19 באפריל, רשויות מחוז ליאו-נינג הצהירו כי העובדות המוצגות במאמר “מתוך מא-סאן-ג’יא” הן “מופרכות מיסודן”.

יואן לינג, מחבר המאמר “מתוך מא-סאן-ג’יא” הגן על עצמו באינטרנט והזמין את רשויות ליאו-נינג להיפגש עמו בבית המשפט. הוא כתב שהוא יספק ראיות המגבות את מאמרו. הוא גם קרא להעניש את המענים ואת הפקידים האחראים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!