הסוף לקצירת האיברים בסין?

Mandy-Cheng-AFP-Getty-Images

Mandy-Cheng-AFP-Getty-Images

ב-1 בינואר 2015 אמורה הייתה להסתיים קצירת האיברים בסין מאסירים שנידונו למוות, כך על פי דברים שאמר הואנג ג׳י-פו, מי שהיה סגן שר הבריאות הסיני, שכיום עומד בראש ועדת השתלות האיברים של סין. 

אם הואנג באמת אמר את הדברים, כפי שדווח בכותרות העיתונים בסין ובכלי התקשורת הגדולים במערב, זו כבר הפעם השנייה שהוא אומר זאת. הפעם הראשונה הייתה ב-2012, לפני כמעט שלוש שנים. גם אז כלי תקשורת בסין ובמערב דיווחו על כך בהתלהבות. 

אבל האם הואנג באמת אמר את זה? כפי שדווח, הואנג השתתף בתחילת דצמבר בוועידה רפואית שנערכה בקון-מינג, בירת פרובינציית יון-נאן, ושם אמר את דבריו. אבל אין שום מסמך רשמי או הקלטה של מה שאמר, אלא רק דיווחים של כלי תקשורת סיניים, שגם הם מעורפלים. אף אחד מהם לא שמע את הואנג אומר בעצמו את הדברים.  

העיתון הסיני Southern Metropolis Daily ציין שהמידע הגיע אליו ״מערוץ מוסמך״, מבלי לציין מי הוא. יתר כלי התקשורת אפילו לא ציינו מה מקור המידע. כך שקשה לדעת אם הואנג אמר באמת את הדברים. 

בעיה נוספת שלא זכתה להתייחסות בתקשורת היא העובדה שרוב האיברים שנקצרים בסין בכלל לא מגיעים מאסירים שנידונו למוות, אלא מאסירים פוליטיים – רובם מתרגלי פאלון גונג חפים מפשע שנכלאו במחנות עבודה בכפייה, כפי שכבר הראו דוחות חקירה בין-לאומיים. 

אז האם הואנג התכוון שמעכשיו ייקצרו איברים רק מאסירי מצפון ולא מנידונים למוות? לתמונה הזו מצטרפת אמירה מפתיעה שלו, מה-19 בדצמבר. הואנג ערך ביקור בטאיוואן שבמהלכו הציע להרחיב את מערך השתלות האיברים של סין גם לטאיוואן. כלומר, הואנג רוצה להטיס את האיברים שנקצרו לטאיוואן, כדי לפתח את השוק הזה.

הואנג ביצע בעצמו מספר לא ידוע של השתלות איברים, כפי שדווח בתקשורת הסינית. הוא גם תמך בעבר בקצירת איברים מאסירים. השלטון הסיני לא הודה מעולם שהוא קוצר איברים ממתרגלי פאלון גונג ומאסירי מצפון נוספים, ובוודאי לא חשף את ההיקף העצום שבו זה נעשה.

אם למישהו יש עוד ספק שזה קורה, בתחילת השנה נבחר ד״ר קה וון-ג׳ה לראש עיריית טאיפיי, בירת טאיוואן. כמעט שלושה מיליון איש נתנו בו אמון. ד״ר קה קיבל את הכינוי ״אקדח מעשן״ – מקור שקשה להטיל ספק באמינותו – על ידי העיתונאי איתן גוטמן, בכתבה שפרסמנו בגיליון ״בריאות״ על קצירת האיברים בסין.

לפני כמה שנים החליט ד״ר קה לנסוע לסין כדי לרכוש איברים למטופליו, ופגש את עמיתיו הסינים. הם יצאו לשתות ביחד, לשיר קריוקי ולצחוק. כשסיימו ליהנות והתפכחו הם קראו לו לשיחה. אתה אחד מאיתנו, אמרו לו. אז נדאג שהמטופלים שלך יקבלו את הטוב ביותר: איברים של מתרגלי פאלון גונג. האנשים האלה לא שותים, לא מעשנים ומתרגלים צ׳יגונג סיני. בקרוב המטופלים שלך יהיו בריאים גם כן.

ד״ר קה הודה להם בנימוס, וקבע תורים ללקוחותיו להשתלות בסין. אבל ככל שחשב על זה לאחר מכן הוא הרגיש שמשהו אוכל אותו מבפנים. גוטמן ראיין את ד״ר קה בבית החולים של האוניברסיטה הלאומית של טייוואן, שם הוא חשף את הסיפור שהעיק על מצפונו.

להשלמת התמונה, בסוף חודש דצמבר 2014 פרסם הארגון לחקר רדיפת הפאלון גונג (WOIPFG) רשימה של 765 מכונים רפואיים בסין שהשתתפו בקצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג מאז 1999. למעלה מ-7,400 איש חשודים במעשה. אם כל אחד מהם ערך עשרות ניתוחים או מאות, פירוש הדבר הוא שכמות האנשים שנקצרו מהם איברים עשויה לעלות על מיליון איש. 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!