לעבור לעולם של אשליה – המציאות המדומה נכנסת לכל בית

בן קמינסקי עלה על רכבת הרים מפחידה, השתתף בסרט אימה, כמעט נרצח על יד בובה ובסוף יצא עם בחילה. משקפות המציאות המדומה הופכות לנגישות ובקרוב יימצאו בכל בית. איך הן הולכות להשפיע על החברה שלנו?

הלילה חשוך, כולם ישנים, וסופה משתוללת בחוץ. הרוחות שורקות, ומבחוץ דופקים צינורות על קירות הבניין. כיביתי את האור בבית, ונכנסתי לתוך עולם אחר. עולם שעוצב על ידי מישהו, בשביל להפחיד אותי.

כבר ראיתי סרטי אימה בחיים שלי. חוויתי דפיקות לב כשלא ידעתי מהיכן עומד להגיח הרוצח בכל רגע. אבל החוויה הזאת הייתה שונה לחלוטין. אני לא רואה סרט שבו מישהו אחר עומד להירצח. אני הוא הקורבן. אני שם על האוזניים את האוזניות מנטרלות הרעשים שלי, וכל שאריות החיבור ביני לבין העולם האמיתי נעלמות סופית. זה אני, בתוך עולם וירטואלי לחלוטין.

אני מסתכל ימינה ושמאלה, מנסה לבחון את כל מה שמסביבי. בינתיים הכול נורמלי. הרוחות מנשבות בחוזקה, גם בעולם הווירטואלי, ומחוץ לחלון עלים מתעופפים עם הרוח. ברדיו נשמע החזאי שמזהיר מפני סופה, ומנחה את המאזינים לעבור מיד לקומות העליונות של הבניין ולאטום את הבית. אני נמצא בקומה התחתונה, יושב על הספה. מעל האח הכבוי, שתי בובות של אחיות. מעליהן תמונה ישנה שלהן. כנראה הלכו לעולמן באיזה אסון נורא.

רעם חזק נשמע, והחשמל נופל. נותר רק מעט אור ממכשיר טלוויזיה שמציג רעש לבן, שמשום מה ממשיך לעבוד גם כשאין חשמל. המוסיקה המפחידה בהחלט תורמת לאווירה. קול מוזר נשמע ואני מנסה להסתכל מסביב להבין מה התרחש. אחת מהבובות נעלמה. אני מסתכל מסביב, מנסה להבין מה קרה לה, לאן היא נעלמה. הדלת נפתחת, ועטלפים מתחילים לעופף בחדר. אני מסתכל שמאלה, ומגלה פתאום שהבובה המפחידה יושבת ממש לידי, מסתכלת עליי.

החלק הרציונלי בראש יודע שזאת לא מציאות, שזה משהו שהומצא על ידי מעצב משחקים, אבל חלק אחר במוח מסרב לקבל את העובדה שמה שהוא רואה במו עיניו אינו אמיתי

את סוף הסיפור אני לא אגלה לכם, אנחנו לא עושים כאן ספוילרים. אבל בכל אותו זמן שאני לוקח חלק בהדגמת המציאות המדומה האימתנית הזאת, אני מרגיש מנותק לחלוטין מהמציאות שמחוץ לקופסת הקרטון שמונחת לי על העיניים. הלב דופק. החלק הרציונלי בראש יודע שזאת לא מציאות, שזה משהו שהומצא על ידי מעצב משחקים מוכשר, אבל חלק אחר במוח מסרב לקבל את העובדה שמה שהוא רואה במו עיניו, חש בחושיו, אינו אמיתי. 

כשהסרתי את משקפת המציאות המדומה לאחר מכן, לקח למוח שלי זמן לעכל מחדש את העובדה שחזרתי למציאות האמיתית. שהנה הבית שלי, כך הוא נראה, ואני יושב ממש כאן. זאת הייתה חוויה פשוט מוזרה מדיי.

עד לפני כמה חודשים היו לי מעט חוויות מציאות מדומה. אותם מכשירים של שנות התשעים לא הותירו עליי רושם עמוק, וסרטונים של אנשים החובשים את קסדת האוקולוס ריפט, קוראים קריאות התפעלות אדירות וצורחים מפחד כשהם רוכבים על רכבת הרים וירטואלית, לא הצליחו לשכנע אותי בעוצמת החוויה. אני, חשבתי לעצמי, מכיר את הדברים האלה. לי זה לא יקרה. אני לא הולך להתרגש, אני לא הולך לחוות את זה חזק, אני יודע שזה לא אמיתי. 

אבל אז ניסיתי את קסדת האוקולוס ריפט, לא זו מהגרסה הראשונה, אלא מהגרסה השנייה – עם רזולוציה גבוהה הרבה יותר, ועם חיישן קרבה שמשדרג את החוויה בכך שגם התקדמות והתרחקות של הראש קדימה ואחורה מתבטאות במה שרואים בקסדה. בסיום רכיבה ברכבת הרים הרגשתי בחילה. לקח לי קצת זמן להתאושש ולקום על הרגליים. המוח שלי קנה לגמרי את החוויה. 

צנחן אמריקני נעזר בטכנולוגיית מציאות מדומה לצורך אימונים  |  US Navy

צנחן אמריקני נעזר בטכנולוגיית מציאות מדומה לצורך אימונים | US Navy

מאז זה הפך למעין תחביב שכזה, לראות אנשים מתנסים בפעם הראשונה  בחוויית המציאות המדומה. אני זוכר את הפרצוף הנפעם של אשתי ואת תנועות הידיים שלה תוך כדי שרכבת ההרים דהרה במדרון, מה שהוכיח שהיא לחלוטין הייתה בתוך זה. אבי נפעם והוציא מגרונו קולות “לא ייאמן״ ו״פנטסטי״, לפני שתקפה אותו בחילה וחרדה והוא הסיר במהרה את המכשיר מהעיניים. גם חבר מצא את עצמו קרוע בין הרצון לחוות עוד מהחוויה החדשה הזאת לבין תחושת הבחילה והמוזרות ששידר לו המוח שלא הצליח לעכל את הסיטואציה המשונה.

למרות כל הרעש מסביב לקסדות המציאות המדומה שניתן לרכוש בכמה מאות דולרים, ולתוכניות הגדולות של מארק צוקרברג שרכש את אוקולוס ריפט לפני כשנה כדי לחבר בין אנשים באופן וירטואלי, עד היום, מעטים הבתים שחוויית המציאות המדומה הגיעה אליהם. 

אבל לפני כמה חודשים קרה דבר מרעיש, שכנראה עומד לשנות את כל זה ולהכניס את המציאות המדומה לכל בית ולכל כיס. 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!